Будучи однією з найдоступніших і дешевих, обробка землі мідним купоросом перед посадкою практикується багатьма садівниками на всіх видах ґрунтів і в будь-якому кліматі. Головний ефект, який досягається від застосування мідного купоросу – це пригнічення спор грибків, негативну дію на деяких шкідників-комах, відлякування гризунів. Одночасно переважна в складі речовини мідь є одним з ключових мікроелементів для правильного розвитку всіх видів рослин.
Навіщо обробляти ґрунт перед посадкою
Чільною завданням, з якою справляється мідний купорос, є знезараження ґрунту від шкідливої флори і фауни.
Мідний купорос являє собою речовина кристалічної форми, яке легко розчиняється в рідинах. Саме мідний купорос, розведений в різній концентрації з водою, і застосовується на городах і в садах. Причому будучи досить м’яким засобом для ґрунту і садових культур (за умови невеликих концентрацій), воно може однаково легко використовуватись і для профілактики, і для позбавлення від розплодилися шкідників або бурхливих хвороб.
Виділяються кілька завдань, які успішно вирішує мідний купорос:
- Пригнічує розвиток і зростання суперечка грибкових захворювань. При цьому речовина не знищує вже розвинені на момент застосування грибкові ураження, але серйозно зупиняє їх зростання. Якщо ж використовувати засіб разом зі сполучною мильним розчином, то воно довше затримується на стеблах, листках, тим самим надаючи тривалий ефект.
- Паралельно активується захист від інфекційних захворювань рослин і навіть деяких шкідників, в тому числі гризунів.
- Поліпшується склад ґрунту, так як наявна мідь дозволяє культурам краще засвоювати різні сполуки калію, кальцію , магнію, заліза і т.д., а значить, давати більш якісний урожай. Недолік міді навпаки веде до погіршення процесів дихання і фотосинтезу.
- Підвищується імунітет садових культур, Так як відомо, що мідний купорос стимулює стійкість до похолодань і різких перепадів температур в цілому. Садові культури також менш болісно переносять можливі коливання вологості.
При цьому ефективність засобу досить висока, щоб його застосовували не тільки в приватному садівництві, але і в великих сільськогосподарських комплексах.
Коли проводити обробку перед посадкою, як вибрати час
Мідний купорос традиційно вноситься по весні перед посадкою, коли повністю зійшов сніг і щойно пробуджуються життєві процеси в саду. Найчастіше речовина застосовують і для обробки по гілках, так ось тоді намагаються встигнути до розкриття нирок.
Обробка землі мідним купоросом перед посадкою відбувається зазвичай в середині і наприкінці квітня. Рідше в перших числах травня. При цьому весняна обробка землі більш краща, тому що перед посадкою вдається збагатити ґрунт міддю, яка в подальшому буде використана рослинами для цвітіння і плодоношення.
Мідний купорос важливо застосовувати строго в зазначених за рецептом дозах. Відомо, що надлишок міді призводить до гальмування в розвитку рослини і тому більше нашкодить, ніж допоможе.
Саме з цієї причини обробку землі перед посадкою роблять одноразово на весь сезон. І тільки якщо в подальшому без мідного купоросу не обійтися, тоді акуратно виробляють додаткові процедури. Як правило, вже в теплу пору року засіб застосовують по листу і точково по уражених ділянок.
ВАЖЛИВО! Ось приклад. 6% -ним розчином мідного купоросу обробка землі перед посадкою здійснюється екстрено і тільки при дуже сильному ураженні будь-якими патогенами. Обробку таким концентрованим засобом навіть називають не інакше як «протруювання», а на місці застосування не рекомендується нічого вирощувати як мінімум рік.
Всі види обробки проводять в суху погоду, коли немає сильного вітру. Переважно роботи намічати або на раніше ранок, або на вечір. Допускається працювати і вдень, але тоді бажана похмура погода без дощу.
Допустимі профілактичні процедури і по осені. Строгих заборон на цю пору року немає, але таке трапляється рідше, так як ефективність обробки істотно падає, адже мідь в тій чи іншій мірі вимиється за зиму і подальше танення снігу.
Перед посадкою яких рослин можна обробляти землю мідним купоросом
Розберемо це питання докладніше.
Томати і картопля
Вважається, що особливо ефективна обробка землі мідним купоросом перед посадкою томатів і картоплі, так як ці культури особливо« любить »різна шкідлива фітофтора.
Причому застосовні або профілактичні обробки під зиму, або весняні роботи.
Нерідко мідним купоросом обробляють насіннєву картоплю перед тим, як помістити його в тепле місце для пророщування безпосередньо перед посівною. У всіх випадках підійде профілактична концентрація 100 г речовини на 10 л води. Допускається готувати і комбіновану суміш: 50 г мідного купоросу, 100 г борної кислоти і 10 г марганцю на 10-літрове відро чистої води.
Смородина
Чагарники обробляють і перед садовим сезоном, і в разі поразки листя, стовбура різними захворюваннями.
Підійде 1% розчин мідного купоросу, який вноситься в зразковому співвідношенні 1,5 літра на кожен кущ (і землю під ним).
Полуниця
Особлива техніка обробки спостерігається при догляді за полуницею. Зазвичай садівники застосовують слабкий розчин мідного купоросу (не більше 50 г на 10 л води), обприскуючи одночасно і землю, і самі кущі.
Засобом ще допустимо обробляти в якості профілактики вуса полуниці перед пересаджуванні. Правда, для цієї мети береться ще більш слабкий розчин (10-20 г мідного купоросу на 10 л води), в який кожен відросток опускається на 2-3 хвилини, а потім добре промивається водою.
Виноград
Необроблений виноград майже напевно буде страждати мілдью або оїдіумом. Тому необхідно по весні обробляти рослини 1% -ним розчином мідного купоросу ще до розкриття нирок. Обробляють і гілки, і грунт під виноградом.
Цю культуру можна обробляти пізніше, влітку. Але за місяць до збору врожаю все обробки точно виключаються.
Троянди (всі садові квіти)
Мідним купоросом обробляють корінці перед пересаджуванні: 50 г кристалів на 5 л води. До складу занурюють корінь на кілька хвилин, потім промивають його проточною водою і займаються посадкою.
Обробляти ж уражені квітучі рослини допустимо не більше ніж 0,5% -ним розчином мідного купоросу.
Дерева
Також мідний купорос активно і багато використовується для обробки кісточкових культурних дерев (айва, персик, абрикос і ін.), А також яблунь, груш, слив. Засіб застосовують для профілактики захворювань, шкідників, а в теплий сезон для боротьби з уже розвиненими небажаними інфекціями, грибками, комахами.
Знову ж, за 1-1,5 місяці до збирання врожаю все обробки слід припиняти.
Як мідний купорос впливає на ґрунт?
Оптимальні дози мідного купоросу сприятливо впливають на склад землі. Зокрема, заповнюється запас міді, який у міру зростання садових культур поступово виснажується.
Досягаються необхідні фунгіцидні, інсектицидні властивості ґрунту – в ньому спостерігається менше процесів розмноження шкідливої мікрофлори перед сезоном і після.
Як мідний купорос впливає на рослини
Добре відомо, що мідь в ґрунті є обов’язковим хімічним елементом для правильного розвитку всіх без винятку рослин. З її допомогою протікають окислювальні і обмінні процеси під час вегетації. Мідь бере участь у процесі фотосинтезу. Завдяки мікроелементу рослини нормально ростуть, своєчасно цвітуть і рясно плодоносять. Підвищується якість плодів: в картоплі утворюється більше крохмалю, в ягодах і фруктах – цукру.
НЕБЕЗПЕКА! Чи шкідливо надмірне накопичення в землі міді. В такому випадку це несприятливо позначається на рослинах: вони менше плодоносять, урожай виходить дрібним і низькоякісним. Відомо, що особливо сильно на велику кількість міді в ґрунті реагує капуста, скорочуючи свою врожайність в кілька разів.
Саме тому важливо дотримуватися дози при обробці землі мідним купоросом перед посадкою і не вчащати з обробками (здебільшого досить 1 рази в рік).
Від яких шкідників можна використовувати мідний купорос для обробки ґрунту?
Розчини мідного купоросу мають інсектицидні властивості, тому ефективні проти дрібних і великих комах, навіть деяких видів гризунів.
Комахи
Серед шкідників-комах, які не переносять обробки мідним купоросом: плодожерка, попелиці, щитівка, мідяниця, квіткоїд, галліца, малиновий жук, гусениці шовкопряда, бояришниці, молі.
Гризуни
Мідний купорос виявиться шкідливий проти польових мишей, а протруювання засобом може на час прогнати навіть кротів.
Як зробити робочі розчини мідного купоросу для обробки землі, рецепти
Можна виділити три види розчинів на основі мідного купоросу.
Лікувальний (стандартний) рецепт
найпоширеніший формат, який застосовується для обробки землі перед посадкою. Найчастіше використовується 200-300 г мідного купоросу на 10 л чистої теплої води. Зразкова витрата готового розчину: 2 л на квадратний метр ділянки.
Обробка в сезон
Якщо захворювання або шкідники буйствують безпосередньо в сезон активної вегетації, то мідний купорос теж може допомогти. Але не рекомендується застосовувати концентровані розчини, а тільки ті, які містять приблизно 1% діючої речовини (100 г на 10 л води).
Застосовувати краще точково, обробляючи тільки уражені ділянки рослин.
«Протруювання»
Особливо страждають від шкідників і хвороб ділянки обробляють 6% розчином сульфату міді. В такому випадку вноситься 600 г речовини на 10 л води, ґрунт проливається навесні, а на найближчий рік на ньому не варто нічого вирощувати.
Деякі рецепти передбачають вносити дози мідного купоросу в розчин столовими ложками або сірниковими коробками. Тому запам’ятайте:
- в столовій ложці близько 16 г мідного купоросу;
- в сірниковій коробці міститься 23 г кристалів.
Такими мірними ємностями, знаючи їх точний обсяг, можна без праці приготувати всі необхідні рецепти і не боятися перестаратися перед посадкою.
Чи можна використовувати мідний купорос в теплицях?
Свої особливості в обробці землі мідним купоросом є і для теплиць. Якщо провести процедуру восени, то навесні можна спокійно займатися садовими роботами, не турбуючись про те, що в теплиці залишилися колонії шкідливих мікроорганізмів або комах.
Важливий момент полягає лише в тому, що обробка потрібна не тільки по ґрунту, але і по всій внутрішній поверхні теплиці. Ще краще, якщо перед обробкою зачистити всі ділянки, де є цвіль, прибрати залишки рослин і сміття. А щоб мідний купорос довше затримався перед зимівлею ідеально перед ним розприскати в теплиці слабкий мильний розчин.
Часті помилки
Можливо, найбільшою помилкою можна вважати занадто велику концентрацію мідного купоросу в розчині. Це той засіб, який дуже важливо вносити строго по існуючим нормам, інакше вийде не допомогти рослинам на городі, а зробити гірше.
Також пам’ятайте, що часті обробки мідним купоросом точно не потрібні. В ідеалі тільки раз в декілька сезонів, інакше ви знову ж пожертвуєте якістю свого врожаю.
Відповіді на часті питання
Чи можна застосовувати мідний купорос перед посадкою в поточному сезоні, якщо він вносився в минулому?
Не рекомендується. Краще в такому випадку віддати перевагу покупним інсектицидів або фунгіцидів.
Як вчинити, якщо в ґрунті утворився надлишок міді?
Дати ділянці відпочити і не обробляти його 1-2 наступні сезони.
Наскільки вистачає обробки мідним купоросом?
В нормі препарат діє на хвороби, грибки і шкідників наступні 20 днів (менше, якщо йдуть дощі). Якщо додати до розчину мило, то засіб буде утримуватися на рослинах до місяця.
Висновок
Обробка землі мідним купоросом перед посадкою давно зарекомендувала себе як доступного, швидко, дешевого і ефективного способу підготовки до городнього сезону. Засіб дійсно нескладно дістати, просто готувати, а побоюватися залишається тільки одного – неправильних концентрацій і надмірних обробок. Та й вони можуть трапитися лише через недосвідченість.