Обробка винограду восени від хвороб і шкідників, перед укриттям на зиму

Осінь – це не тільки пора збирання врожаю винограду, але і час обробки лози від хвороб і шкідників.

Дуже важливо зробити це перед укриттям культури на зиму, щоб знищити патогенні організми, які інакше перезимують під укриттям.

Сьогодні ми розповімо про те, як правильно обробляти виноград, які склади ефективніше і як вибрати час для обробки перед укриттям на зиму.

Особливості обробки винограду восени

Від шкідників і хвороб виноград треба обробляти кілька разів:

  • після збирання врожаю;
  • після повного закінчення вегетації. Це означає, що повинна впасти листя і закритися нирки. Ну, і, природно, повинен бути прибраний урожай.

Така комплексна обробка дозволить нанести шкідників і хвороб максимального збитку, знищивши велику їх частину.

Якщо в першу обробку восени використовують системні фунгіциди та інсектициди, то вдруге застосовують мідний або залізний купорос. Це потужні засоби від хвороб, і вони мають ряд обмежень при використанні.

Обробка ними від хвороб повинна проводитися після повного опадання листя, закриття нирок і обрізки лози. Це потрібно, щоб рослина не отримало хімічний опік від препаратів.

ВАЖЛИВО! Не можна проводити обробку перед укриттям на зиму, якщо ви не зібрали всі грона!

Як вибрати час для осінньої обробки винограду

Перш за все, важливо розуміти, що обробка перед укриттям до зими проводиться в суху погоду. У другій половині осені таких днів не дуже багато. Тоді обприскуйте так, щоб після дощу пройшло не менше 5 годин, і дощ не почався раніше, ніж через 5 годин.

Обприскування інсектицидними і фунгіцидними складами від хвороб і шкідників проводять восени після збирання врожаю. У Середній Смузі – це приблизно остання вереснева декада. А ось в північних і південних регіонах подібну обробку проводять в середині місяця.

Другу обробку проводять в останніх числах жовтня або перших числах листопада. Орієнтуватися можна на температуру. Коли середньодобовий показник досягне позначки в -2 градуси Цельсія, обприскуйте залізним купоросом і вкривайте лозу на зиму.

Якими препаратами можна обробити виноград восени

Розглянемо, які препарати застосовують виноградарі восени для обробки лози до того, як проводиться процедура укриття.

Залізний купорос

Це одне з найпопулярніших засобів для осінньої обробки. Він ефективний проти оїдіуму. Також його використовують для боротьби з бактеріальним раком і плямистим некрозом.

Зазвичай використовують 3% розчин (300 гр купоросу на 10 л води). Але для молодих рослин беруть більш щадний 1% розчин, а для сильно хворіли, навпаки, збільшують концентрацію до 5% (500 гр на 10 л води).

Розчином обробляють не тільки лозу, а й ґрунт під рослиною. Це потрібно, щоб знищити патогени, які знайшли укриття в землі.

На замітку. Якщо додати 100 гр сечовини, то вийде відмінний інсектицид. Сечовина спалить все личинки і яйця, які шкідники відклали на винограді.

Мідний купорос

Це другий за популярністю препарат для обробки винограду восени перед укриттям.

Під зиму застосовують 1% розчин засобу. Тобто на 10 л води потрібно 100 гр препарату.

ЗВЕРНІТЬ УВАГА! Даний препарат погано розчиняється в холодній воді. Тому спочатку приготуйте суспензію, змішавши препарат з невеликою кількістю гарячої води.

Микал

Цей препарат використовується для обробки від оїдіуму перед укриттям на зиму.

Це дуже сильний фунгіцид, тому його концентрація складати всього чверть відсотка (0,25%).

Тиждень після обробки не можна чіпати лозу.

Фундазол

Робочий розчин готують з 10 гр препарату і 10 л води. Фундазол відмінно підходить для обробки восени від хвороб. Він ефективний і проти оїдіуму, і проти мілдью.

Стандартна схема включає в себе 2 обробки восени з проміжком в 3 тижні.

Сечовина

Незвичайним засобом в боротьбі з шкідниками є сечовина. Справа в тому, що павутинний кліщ, попелиця, шашіль залишають своє потомство в пагонах винограду. А ось сечовина випалює личинок і яйця шкідників.

Обробку цим препаратом проводять разом з залізним купоросом. Тобто після закінчення вегетації. Через це рослина не нарощує зелену масу.

Для боротьби з шкідниками потрібно 300 гр сечовини на відро води.

Фуфанон

Це найбільш часто використовуваний засіб від виноградного зудня. На 1 кущ витрачається близько 3 л робочого розчину. Суміш готують з 5 мл фуфанон і 5 л води.

Народні методи осінньої обробки винограду

Деякі дачники воліють обробляти лозу перед зимою народними засобами:

  • Розчин харчової соди допомагає від розвитку плісняви. Готується робочий розчин з 100 гр соди і 10 л води.
  • Розчин негашеного вапна. Щоб уберегти виноград від цвілі, яка добре розвивається під укриттям, пагони можна побілити вапном. Для цього 1 кг негашеного вапна розводять у відрі води.
  • Йодний розчин допомагає від сірої гнилі. Для приготування розчину для обприскування в 10 л води розчиняють половину чайної ложечки йоду.
  • Зольний розчин з господарським милом. Зола є досить ефективним засобом від несправжньої борошнистої роси. На 10 л води потрібно 0,5 кг золи і ½ шматка мила. Розчин настоюють кілька годин, після чого використовують для обприскування кущів.

ВАЖЛИВО! Вибираючи засіб для обробки від хвороб і шкідників, врахуйте , що народні склади менш ефективні. Їх слід використовувати при слабкому зараженні або для профілактики.

Які кущі винограду можна і не можна обробляти

Профілактична обробка перед укриттям на зиму потрібна всім виноградним кущам. Але є особливості проведення процедури в залежності від віку винограду.

Так для молодих рослин концентрацію діючої речовини необхідно знизити мінімум в 2 рази.

Навпаки, ту лозу, яка перехворіла в сезоні, що завершується, обробляють більш концентрованими складами.

Коли виноград обробляти не можна

Лозу не обробляють, якщо на ній ще висять грона. Обробку восени проводять тільки після повної збирання врожаю.

В цей час можна використовувати Ридоміл Голд, Фуфанон, Фундазол і т.д.

Не можна обробляти виноград залізним або мідним купоросом по які закрився ниркам . Це призведе до хімічного опіку.

Які препарати використовувати від оїдіуму

Оїдіум – це борошниста роса винограду. Одна з найнебезпечніших хвороб цієї культури. Обробку від оїдіуму проводять протягом усього сезону. Але дуже важливо обприскувати культуру восени перед зимою, щоб знищити патогенні суперечки.

Зараз є багато препаратів від цієї хвороби. Серед найпопулярніших: Міікал, Швидкість, Фольпан, Купроксат, залізний купорос, Тіовіт Джет, Хорус і т.д.

Що можна застосовувати від мілдью

Мілдью – друга за поширеністю захворювання лози. Це несправжня борошниста роса.

Осіннє обприскування необхідно для того, щоб знищити грибки, які зимують в корі пагонів і в грунті під виноградом.

Серед популярних засобів від цього захворювання Фундазол, мідний купорос, Акробат МЦ, оксихом, Ордан, Ридоміл Голд, Танос, Ціхом, Абіга Пік, Хом, Строби, Бордоська суміш і ін.

Коли і як проводити обробку перед укриттям на зиму

Перша обробка винограду восени від хвороб проводиться після збору врожаю.

Зазвичай використовують Фундазол, Ридоміл Голд та інші подібні препарати. Вибір конкретного засобу багато в чому залежить від того, хворів виноград чи ні.

Спочатку готується робочий розчин за інструкцією. Обсяг рідини треба розраховувати, виходячи з того, що на 1 середній кущ витрачається до 2 л фунгіциду.

Обприскують не тільки лозу і не встигли впасти листя, а й ґрунт під рослиною. Тому обов’язково не забудьте прибрати з-під кущів опале листя та інше сміття.

Другу обробку проводять після обрізки лози. Використовують мідний купорос (якщо лоза хворіла мілдью) або залізний (якщо лоза хворіла оїдіумом). Додатково досипають сечовину. Виходить суміш, яка знищує і збудників хвороб і шкідників.

Все обприскування треба проводити в суху безвітряну погоду, мінімум за 5 годин до початку дощу.

Обов’язково використовуйте засоби індивідуального захисту: маску, окуляри, рукавички і костюм.

Часті помилки

  • Не прибирається сміття під виноградом. Обробка буде марною, так як шкідники і збудники хвороб просто сховаються в купі листя. Крім того, частина з них перезимує в ґрунті.
  • Мідний і залізний купорос розводять в металевій тарі. Розводити ці засоби потрібно в скляній або пластиковій тарі, щоб не почалася хімічна реакція.
  • Чи не використовуються засоби індивідуального захисту. Фунгіциди і інсектициди – це небезпечні хімікати, які шкідливі для здоров’я.
  • Мідний і залізний купорос використовують при відкритих нирках. через це рослина отримує хімічний опік. Обприскування цими речовинами від хвороб проводять за закритими ниркам.

Відповіді на часті питання

Чим обприскати виноград перед зимою від шкідників?

Шкідники на зиму забираються всередину пагонів, тому використання звичайних інсектицидів не дуже ефективно. А ось сечовина позбавить вас від настирливих шкідників на винограді.

Що краще використовувати перед укриттям кущів восени, мідний або залізний купорос?

взагалі досвідчені дачники радять використовувати залізний. Особливо в парі з сечовиною. З іншого боку, мідний більш ефективний в боротьбі з мілдью.

Чи потрібно проводити обробку перед укриттям винограду?

Обов’язково. Причому обробляють всі наявні кущі. Так ви знищите більшу частину комах-шкідників і патогенних мікроорганізмів – збудників хвороб.

Висновок

Перед тим, як укрити виноград на зиму, дуже важливо знищити шкідників, бактерії і суперечки патогенних грибків. Така обробка захистить лозу навесні, коли рослина тільки прийде до тями від зимової сплячки.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал