Посадка картоплі в травні 2022 року за місячним календарем, сприятливі дні

Навіть враховуючи в цілому високу схожість і врожайність картоплі, рекомендується знати, коли проводити посадкові роботи в травні 2022 року за місячним календарем, щоб не потрапити на несприятливі дні.

Які сорти картоплі садять в травні

Зараз на ринку представлено незліченну кількість різновидів картоплі, які в основному розрізняються:

 • по своїм кулінарним властивостям: кількісний вміст крохмалю, наскільки швидко розварюється або тримає форму, для яких страв краще підходить;
 • за кольором шкірки і м’якоті;
 • за термінами збору врожаю, тому говорять про ранньостиглих, середньостиглих і пізньостиглих різновидах.

На замітку. Краще завжди вирощувати сорти, різні по терміну дозрівання, щоб мати можливість збирати свіжий «молодий» картопля якомога довше.

Почати посадочні заходи рекомендується з самих ранньостиглих сортів (можливо, їм навіть буде потрібно попереднє проростання) і закінчити садити різновидами пізнього терміну дозрівання.

Ранні сорти

Повністю дозрівають вже через 50 – 60 днів. Підходять для збору врожаю ранньої «молодий» картоплі. До найбільш популярних відносяться:

 • «Хибинский ранній» сорт – підходить для вирощування в Північних областях, має білу м’якоть і рожеву шкірку.
 • «Пензенська скороспілка» – садити в Середньому Поволжі, стійкий вид з білою м’якоттю, бежевій шкіркою. Використовують для смаження.
 • «Агата» (Голландія) – підходить для висаджування по всій території.
 • «Башкирська» – має червону шкіру і білу їстівну частину. Можна використовувати як в відварному, так і смаженому вигляді.
 • «Бородянська рожева» – підходить для всього Далекосхідного регіону. Зовні забарвлений в рожевий, їстівна частина – світло-жовта. Він пристосований для смаження, варіння, запікання.
 • «Ред Скарлет» – картопля з Голландії, поширений також на території України, Білорусії, відрізняється високою врожайністю і смаковими якостями.

Середньостиглі сорти

Починають садити після 10 травня. Вони поділяються за термінами дозрівання:

 • Середньоранні різновиди будуть готові до викопування через 70 – 80 днів. До таких видів відноситься «Амароза» – шкірка має червонуватий колір, світло-жовту м’якоть, плід великий. Добре росте в Північно-Західному районі.
 • Середньостиглий картопля дозріє через 90 – 110 днів. Одна з найпопулярніших промислових культур «Тулеевск» – відрізняється універсальними кулінарними призначеннями, великий жовтий плід. Представник російської селекції. Стійкий до захворювань.
 • Середньопізні культури готові до вживання через 110 – 120 днів. Кращим представником вважається «Блакить» , він поширений повсюдно в Європейській частині нашої країни. Добре розварюється, має ніжний смак і жовту м’якоть.

Пізні

Посадочні роботи варто планувати на останні числа травня. На дозрівання виділяють від 3 до 3,5 місяців. Також пізньостиглі різновиди бувають кормовими – використовуються для прожитку худобі в зимовий період. У кулінарії використовуються наступні культури:

 • «Мондео» (країна селекціонер Нідерланди) – овальної форми зі світло-жовтими шкіркою і м’якоттю, стійкий до багатьох захворювань. Краще садити в Волго-Вятському, Північно-Кавказькому краї. Входить до складу супів, запіканок, салатів.
 • «Кардинал» – універсальний. Родом з Голландії. Вирощується переважно в центральних областях. Вид великий з гладкою червоною шкіркою, жовтої внутрішньою частиною.
 • «Атлант» (Білорусія) – Дає високий урожай. Має підвищений вміст крохмалю. Він придатний для вирощування на всіх типах ґрунту Центральних районах країни.

В яких регіонах картоплю можна посадити в травні?

Картопля садиться в Україні повсюдно.

Південь і Середня смуга

Коли настане травень, основні посівні роботи почнуть в Середній смузі. З 1 по 10 числа можна садити скоростиглі різновиди.

Взагалі ранньостиглу картоплю на півдні України, Підмосков’ї, Білорусі, півдні Далекого Сходу садять приблизно в квітні.

А ось для пізніх якраз виділяють травень – їм потрібно близько 4 місяців для визрівання, і клімат дозволяє вирощувати культуру до кінця вересня-початку жовтня.

А ось пізні в складному кліматі північних регіонів навряд чи встигнуть визріти. Та й різко-континентальний клімат дозволять займатися картоплею тільки в травні або навіть на початку червня.

У цих умовах на останній весняний місяць припадають рання і середньостигла картопля. Пізні не саджають – можна не встигнути виростити до зими.

На замітку. Пізні різновиди підходять тільки для теплих, південних територій.

Сприятливі дні в травні 2022 року за місячним календарем для посадки картоплі

Багатьом дачникам давно відомо, що місяць впливає на ріст рослин. Перша чверть активізує верхні частини рослин, бадилля буде сильною і пишною.

Перша чверть впливає на ріст і розмір самих картоплин. Коли місяць зменшується, починається активний рух соків вниз, що стає важливим для отримання великих картоплин.

РАДА . Проводити посадочні роботи допускається і в звичайний день, головне уникати несприятливих місячних фаз за травневим календарем. Інакше це зробить негативний вплив на врожай і здоров’я рослин.

На травень зазвичай випадає багато вихідних і святкових днів. Садівники вважають за краще проводити їх на грядках, і місяць у 2022 році сприяє їм. Місячний календар повідомляє, що кращими днями будуть:

1, 2, 5 – 7, 22 – 25, 28, 29 травня.

ДОВІДКА. 20 і 21 числа відносять до «альтернативним днях», до них можна вдатися, якщо немає можливості дочекатися сприятливих дат.

Коли садити картоплю в травні 2022 роки не варто?

Несприятливі дати: з 9 по 11 травня, включаючи повний місяць 26.05.2022 р.

ВАЖЛИВО! Слід звернути особливу увагу на 26 травня – повний місяць. У такий день не можна садити. Впливу місяця схильна коренева система і в такі дні вона особливо вразлива.

У молодика 11 травня робота над рослинами в саду повинна повністю припинитися, інакше врожайність буде низькою.

Ці дні (молодик і повний місяць) підходять для іншої роботи в саду, такий як переміщення компосту, ремонт парканів або розпушування ґрунту.

Особливості травневої посадки картоплі

 1. При виборі терміну посадки попередньо вивчіть місячний календар і проводите посадочні роботи на вмираючий місяць.
 2. Температура повітря повинна встоятися мінімум на плюс 8.
 3. «Дрібниця» небажано використовувати – насіння швидко виродяться і великий ризик, що дадуть слабкий урожай. Кращі насіння: по 70-100 г вагою і розміром з куряче яйце.
 4. Деякі рекомендують потримати бульби на світлі перед висадкою. Інші – навпаки говорять про те, що проростити насіння потрібно в темному й вологому місці. Дотримуйтеся свого досвіду.
 5. Перш ніж садити картоплю в травні, за 2-3 тижні розкладіть насіння в мішковину і помістіть в приміщення з температурою не менше +10 ° C.
 6. Другий спосіб пророщування: Картопля повинен прорости протягом трьох або чотирьох днів при температурі навколишнього середовища близько 20 ° C. Розрізані на частині, що не пророщені бульби повинні мати на кожній часточці не менше 2 – 3 очок.
 7. Для профілактики від грибків і паразитів не буде зайвим провести обробку кожного бульби перед роботами слабким розчином марганцівки, біостимуляторами або обсипати деревним попелом .

На яку глибину садити картоплю

Садівники-аматори завжди повинні звертати увагу на те, наскільки глибоко картоплю садити в ґрунт, від цього багато залежить у вирощуванні рослин.

Картопля прийнято садити в ямки, глибиною близько 10 см. на дно ямки можна покласти трохи компосту, а потім пророщений або звичайний, але розрізаний на частини коренеплід і засипати землею.

Не варто забувати і про дотриманні необхідної відстані між кущами картоплі. Оптимально робити ширину не менше 50 см між грядками і відступати по 20 см між лунками в рядках.

На замітку. Перші сходи присипаються землею. Це захистить молоді рослини від несприятливих погодних умов і допоможе уникнути позеленіння плодів.

Хитрощі посадки картоплі в травні

При вирощуванні картоплі слід пам’ятати про декілька важливих моментів:

 1. Ідеальний час посадки – до кінця травня. Орієнтуйтеся на місячний календар;
 2. Попередньо пророщених посадковий матеріал більш стійкий до змін температури, що дозволяє зібрати урожай раніше;
 3. Перед посадкою в ґрунт коренеплоди обробляють живильним складом: в 10 л води змішують 40 г суперфосфату і такою ж кількістю азотних добрив і калійної солі;
 4. Висаджувати картоплю краще на сонячному місці;
 5. Грядки направляються з півночі на південь для рівномірної освітленості;
 6. Щоб направити поживні речовини в бульбу, треба видаляти суцвіття;
 7. Нерідко практикується посадка картоплі в травні під плівку. Але краще так чинити в північних регіонах і територіях з різко-континентальним кліматом. Якщо насіння буде дуже жарко (на півдні і частково в середній смузі), то вони можуть просто загнити.

Позеленілі плоди згодяться для насіння, а їх безсумнівним плюсом стане те, що їх не псують шкідники -гризуни.

Як доглядати за картоплею, посадженим в травні

 • Перший полив має бути, коли ґрунт просохне приблизно до місця залягання картоплі (6 -10 см). В цілому, травневий картопля рекомендується додатково до природних опадам поливати 2 рази в місяць.
 • Картоплю, яку садили в травні 2022 року, потрібно встигнути підгорнути не менш 2 разів до жнив. Перший раз, коли кущі доростуть до 15 см у висоту. Другий – прямо перед цвітінням.
 • Підгодовувати досить при висаджуванні в травні і все. Але якщо ґрунт бідний, то допустимо використовувати розчин коров’ячого гною в пропорції 1:10 з чистою водою.
 • Якщо потрібно, проводите обробки від колорадського жука і дротяників ( «Актара», «Престиж») і від хвороб картоплі (хлорокис міді, «Швидкість»).

В більшості випадків збирання ранніх і середньостиглих сортів, посаджених в травні, буде потрібно через 70-100 днів.

Можна звернути увагу на головну ознаку визрівання плодів – лягає бадилля. Тоді її скошують і починають готуватися до збиральних робіт.

Які прикмети є при травневої посадці картоплі

Не буде зайвим звіритися з на народними прикметами.

 • Садити картоплю можна, якщо цвітуть такі кульбаби, черемха або через місяць після початку цвітіння мати-й-мачухи.
 • Не можна займатися посадкою раніше, ніж на береза ​​розпустить свої листочки.
 • Чи не садять на Вербної тижня, в суботу або в середу, інакше коренеплоди будуть гнити.
 • Якщо при розпушуванні ґрунт кришиться, значить, урожай буде багатим.
 • Якщо прикласти долоню до землі і відчути тепло, а не холод, то це вірна ознака того, що можна починати посадкові заходи. У замерзлій землі картопля не росте.
 • Зацвів шипшина – садити вже пізно.

Чи можна садити картоплю на Великдень?

В цьому році Великдень відзначають 24 квітня, що вважається придатним днем ​​для посівної за місячним календарем.

Але цей день також вважається великим релігійним святом.

В великодні дні не працюють, а присвячують час молитвам і відвідуванню церкви. Дозволяється приступити до посівних заходам на третій день після свята.

Часті помилки

Картопля вирощувати нескладно. Щоб зібрати багато смачних бульб, важливо уникати цих помилок:

 1. Сильно пророщувати картопля не рекомендується. Паростки повинні бути менше 3 см.
 2. Клубні необхідно простір для зростання, тому густе засажування вважається помилкою.
 3. Неправильне підгортання і зайві добрива шкодять майбутньому врожаю.
 4. Пізніше висаджування не гарантує повне дозрівання. Особливо в північних регіонах.
 5. Викопану картоплю не можна мити і залишати на світлі.

На замітку. Іноді городники садять картоплю в травні за місячним календарем і навіть дотримуються інші вимоги, але все одно поспішають. Набагато важливіше не встигнути зробити це в травні і точка, а дочекатися, щоб встановилася відповідна тепла погода.

Відповіді на часті питання

Коли краще садити картоплю?

Перша рання картопля придатна для посадки на початку травня, коли температура досягає +10 С.

Які сорти вибрати?

При виборі сорту, крім часу збору врожаю (яке залежить від клімату і способу вирощування), також слід враховувати бажані кулінарні властивості і термін зберігання. Пізній картопля зберігається довше.

Як орієнтуватися за місячним календарем?

Отримати здорові, великі бульби у великій кількості можна при висаджуванні в ґрунт в сприятливі дати на убуваючий місяць.

Скільки часу потрібно, щоб картопля зросла?

Середня тривалість вегетації для ранніх видів – 90 днів, для середніх – від 110 до 135 днів , для пізніх -160 днів.

Чи можна швидше підготувати картоплю до посадки в травні 2022?

Бульби швидше проросте на 5-6 днів, якщо помістити їх в тепле місце з температурою + 12-15 С.

Чому травневий картопля не зацвітає в термін?

Найімовірніше, це ознака нестачі калію в ґрунті. Всі сили рослина витрачає на підтримку кореневої системи. Калієм багата зола, наприклад.

Чому багато картоплі згнило в землі?

Насіннєвий матеріал був вражений паршею, фітофторозом або чорною ніжкою. Саме щоб подібного уникнути, і рекомендується обробляти марганцівкою все бульби безпосередньо перед тим, як їх садити.

Висновок

В основному картоплю в Україні висаджують, коли настане травень. Точний час залежить від вибраного сорту і району вирощування.

Для всіх, хто займається садівництвом і городництвом, важливий місячний календар. Він підкаже, коли місяць убуває, адже це найсприятливіші дні, щоб садити насіння.

Поділитись в соцмережах 👍
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал