Скільки днів росте картопля від посадки до збору врожаю

При плануванні термінів проведення сільгоспробіт дуже важливо знати, скільки днів росте картопля з моменту посадки до моменту збору врожаю.

У статті піде мова про те, як виростити урожай картоплі в максимально короткі терміни.

Що таке період вегетації картоплі?

Період вегетації – це час з моменту появи сходів культури, до повного дозрівання коренеплодів. За цією ознакою сорти картоплі поділяються на групи:

  • Ультраранні. Збір врожаю виробляють через 50-60 днів після посадки;
  • Ранні. Збір врожаю через 70-80 днів після посадки;
  • Середньостиглі. Збір врожаю проводиться через 80-90 днів;
  • Середньопізні та пізні. Збір врожаю проводиться через 100-110 днів після посадки.

ВАЖЛИВО! Кількість днів, які потрібні картоплі, щоб дозріти, багато в чому залежить від сортових ознак і кліматичних умов.

Культура, яка росте на одному місці більше 3-4 років, з кожним новим сезоном починає вироджуватися. Після цього періоду рекомендується давати відпочинок ґрунту і висаджувати картоплю в нове місце.

Залежність дозрівання картоплі від сорту

Кожен різновид картоплі зростає різний час, тому виділяється кілька видів.

Ранні

Картопля раннього сорту зростає 50-80 днів після посадки. Ранні різновиди також діляться на підгрупи:

  • ультраранні;
  • Середньоранні;
  • Ранньостиглі.

Урожай ультраранні терміну можна збирати вже через 45 днів, після появи сходів. Середньоранній і ранньостиглий сорти дають урожай приблизно в один час – через 60-80 днів.

Середньостиглі

Середньостиглі сорти відносно швидко встигають. Урожай готовий до збору через 70-80 днів після появи сходів. У сорту дуже швидкий вегетаційний період. Сходи з’являються вже на 10 день після посадки.

Среднепоздние і пізні

Вегетаційний період цих різновидів триває близько 4-х місяців. Збір врожаю починають вже через 100-120 днів після посадки бульб. Пізні різновиди дуже добре зберігаються і мають високу врожайність.

Як впливає час посадки картоплі на час збору врожаю

Картопля, посаджений в ранні терміни, найменше схильний до захворювань і нестачі вологи. Він дуже швидко формує бадилля завдяки довгому світловому дню. Плодоношення в ранні терміни починається раніше, ніж зазвичай, і закінчується до періоду настання осінніх дощів.

В регіонах Крайньої Півночі головним фактором є не час посадки, а прогрів і вологість ґрунту. Картопля в таких регіонах можна висаджувати при температурі 2-3 градусів, за умови, що ґрунт добре просохла. Якщо ґрунт буде достатньо вологим, то існує ризик ураження картоплі захворювань.

Через скільки днів можна копати картоплю після посадки в різних регіонах

Картопля ростять у всіх регіонах України, при цьому використовуються різні агротехнічні умови. Велика частина посадок доводиться на регіони, в яких багата, родюча земля і сприятливий клімат. Картоплю починають копати в кінці серпня і продовжують до кінця вересня в залежності від регіону.

У південних регіонах відмінною рисою для збору врожаю не є заморозки, а високі літні температури. У дуже жаркому і сухому кліматі картопля перестає рости. На півдні України садять ранні і середньостиглі види. Урожай готовий вже в липні.

Як впливають погодні умови на час дозрівання картоплі?

Помірно-прохолодний клімат без різкого перепаду температур, стане кращим варіантом, щоб картопля ріс і розвивався. Культура дуже чутливо ставиться до заморозків і сильній спеці. Найоптимальніша температура для гарного росту картоплі повинна бути +20 градусів. Бульби картоплі починають проростати при температурі + 4-6 градусів.

Для росту картоплі дуже важлива вологість ґрунту. Вона повинна бути середньої. Недолік вологи і її надлишок дуже негативно впливають на якість картопляних бульб. Погане зволоження ґрунту може привести до пошкодження куща, зниження врожайності і деформації посадкового матеріалу. Надлишок вологи знижує якість картоплі і терміни його зберігання. Зростання і освіту бадилля найкраще відбувається при вологості повітря 50-70%.

Як впливає метод посадки на дозрівання картоплі?

При посадці картоплі необхідно враховувати рівномірну освітленість ділянки. Рекомендується висаджувати кущі з півдня на північ.

Не слід забувати і про добрива, які необхідно класти на дно посадкової лунки. В якості підгодівлі можна використовувати гній або золу.

Рекомендоване відстань між рядами повинна становити 60-70 см. Дрібні бульби не потрібно садити так само глибоко, як великі. Оптимальна глибина для посадкового матеріалу повинна бути:

  • Для легкого ґрунту – до 12 см;
  • Для важкого ґрунту і суглинок – до 10 см;
  • Для глинистого – до 5 см.

Для того, щоб отримати рівномірну схожість, необхідно дотримуватися кількох правил:

  1. Бульби повинні рости з однаковою глибини. Грунт після зими може прогріватися нерівномірно, тому схожість може бути різна;
  2. Необхідно стежити за тим, щоб паростки на бульбі були пророщені рівномірно;
  3. Для посадки використовується картопля одного різновиду;
  4. Бульби повинні мати однакову форму і розмір, повинні бути щільними, без наявності будь або захворювань.

Яким би методом не висаджуйте культура, головним залишається дотримання правил, рекомендованих для посадки. Способів посадки бульб, які впливають на врожай картоплі, існує багато. Найпоширенішими є: традиційний, траншейний і гребневий.

Традиційний метод є найпростішим. Садять картоплю під лопату, дотримуючись між рядками відстань в 70 см. Після того як з’являться сходи і до цвітіння, картоплю необхідно підгортати. Цей захід проводиться для збільшення врожаю. Протягом всього сезону за культурою треба стежити: полоти, підгодовувати, знищувати жуків.

Гребневий спосіб посадки підходить для ґрунту з високим застоєм вологи. Висота гребенів повинна бути не менше 15 см, а відстань між ними повинна становити 70 см. Цей метод характеризується швидким просиханні картоплі, в результаті чого він не уражається гниллю. Догляд полягає в підгодівлі, підгортання, розпушування і поливі ґрунту.

До посадці траншейним методом необхідно готуватися з осені. Викопуються траншеї глибиною не менше 30 см. На дно укладається шар сіна або соломи, який засипається шаром гною, торфу і золи. Протягом зимового періоду цей шар ущільнюється, а навесні на нього укладається картопля і засипається землею.

ДОВІДКА! Гній, закладений з осені добре утримує вологу і зігріває картопля. Додаткових підгодівлі проводити не потрібно, так як перепрілий гній виконує функцію підживлення і добрива.

Чи можна прискорити дозрівання картоплі?

Для того щоб прискорити плодоношення картоплі, протягом усього періоду вегетації, його необхідно підгодовувати. Картопля для більш швидкого дозрівання, необхідно регулярно підгодовувати. Для підгодівлі краще використовувати органічні добрива. Мінеральні добрива або стимулятори росту дають короткочасний ефект і в більшості випадків завдають шкоди культурі.

Після цвітіння можна прискорити вегетацію картоплі методом десикації. Він полягає в обприскуванні бадилля мідним купоросом. Після обробки бадилля вона починає природним чином відмирати, не впливаючи на якість бульб.

Сеникації – ще один метод впливу на бадилля картоплі. Кущі обробляють розчином суперфосфату, який впливає на зістарювання бадилля.

Через скільки в середньому можна копати картоплю після посадки?

Період дозрівання картоплі в середньому коливається від 60 до 120 днів. Рослина характеризується тим, що його надземна частина і самі бульби ростуть не одночасно. Після посадки, приблизно через 20 днів, коли з’являються перші сходи.

Протягом 30-40 днів йде розвиток і зростання бадилля. Після цвітіння зеленої маси картопля росте ще 30-40 днів, поки не настане повне дозрівання. Збір урожаю починається після того, як картоплиння повністю висохне.

ВАЖЛИВО! Суха бадилля – це сигнал для того, щоб починати збір врожаю. Якщо збір врожаю затягнеться довше ніж на 2 тижні, це згубно позначиться на його якості. Картопля може отримати захворювання, а його зберігання в рази погіршитися.

Часті помилки

Найчастіші і поширені помилки, які допускаються при вирощуванні картоплі :

  1. Неякісні бульби для посадки.
  2. Непідготовлені бульби.
  3. Зростає на одному місці довгий час.
  4. Неправильно вибраний час посадки.

Ці помилки дуже погано впливають на всі різновиди рослини. Здійснюючи їх, можна отримати низький урожай навіть з самих гібридних і стійких сортів картоплі.

Відповіді на часті питання

Як правильно зберігати картоплю?

Після збору врожаю необхідно дати йому висохнути на повітрі, протягом 3-х годин. Після цього урожай відправляють в прохолодне місце на 3 тижні. Потім необхідно ретельно перебрати картоплини і помістити їх на постійне місце зберігання. Оптимальна температура приміщення повинна становити не менш як 3С.

Чи потрібно поливати картоплю після посадки?

Молоді паростки картоплі потребують зволоженні ґрунту. Це стосується періодів зав’язі бутонів і рясного цвітіння. Недолік вологи можна визначити за станом листя, стебел. Здійснювати полив необхідно тричі за сезон: після появи перших сходів, в період зав’язі бутонів, після закінчення цвітіння.

Які хвороби і шкідники можуть нашкодити картоплі?

Комахи-шкідники, які часто вражають бадилля рослини:

  • Картопляна нематода;
  • Колорадський жук;
  • Проволочник;
  • Капустянка.

Поширені хвороби , якими уражається картопля:

  • Фітофтороз;
  • Чорна ніжка;
  • Альтернаріоз;
  • Парша звичайна;
  • Макроспоріоз;
  • Кільцева гниль.

Якими добривами потрібно підгодовувати картопля?

Рослина дуже вимогливо до наявності в ґрунті, в якій воно буде рости, поживних речовин. Безліч корисних речовин міститься в органічних добривах, але їх не завжди достатньо рослині. Для поліпшення росту рослини і підвищення врожайності, необхідно вносити мінеральні добрива. Від азотної підгодівлі добре росте бадилля. Калійні – підвищують імунітет, зміцнюють коріння рослини. Магнієві також сприяють тому, що культура краще росте.

Висновок

За всіма описуваних пунктам можна зробити висновок про те, що виростити хороший урожай картоплі не дуже складно. Головною особливістю при вирощуванні є правильні агротехнічні заходи. Важливий фактор для того, щоб виростити гідний урожай – правильно обраний вид для конкретного регіону.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал