Що робити, якщо жовтіє часник у відкритому ґрунті

Часник – рослина невибаглива, але і йому потрібні певні умови для стабільного зростання. При різких похолоданнях чи відсутності дощів, пір’я часнику жовтіють у відкритому ґрунті. Але це зовсім не означає, що потрібно швидко викопувати озимі посадки і висаджувати ярі. Урожай легко врятувати, якщо починати роботи при перших ознаках поразки.

Чому жовтіють пір’я часнику в відкритому ґрунті: причини

При правильному дотриманні сівозміни та норм агротехніки, в’янення пір’я після зимової посадки може бути викликано поворотними заморозками або прохолодною весною. Але є й інші причини, що пояснюють, чому жовтіє листя у часнику:

  1. Збіднення ґрунту. При підготовці грядок восени азот не вносять, щоб не спровокувати проростання при укоріненні. А недолік калію порушує всмоктування води.
  2. Якщо зблідли верхівки, швидше за все, є недолік поливу. Змінився колір у стебел знизу – надмірна вологість.
  3. Обрано ділянку з невідповідним ґрунтом, підвищеною кислотністю.
  4. Неправильна посадка – занадто заглиблений часник або навпаки.
  5. Непридатні попередники або неправильні сусіди.
  6. Шкідники. Городня культура своїх запахом відлякує більшість шкідливих комах, але беззахисна перед лушпиння мухою, нематодами, часниковими кліщами і тютюновим трипсом.

Бліднуть і сохнуть листя, коли рослина уражена якоюсь хворобою. Чим конкретно, можна зрозуміти за симптомами:

  • при несправжньої борошнистої роси на пір’ї з’являються спочатку світло-зелені плями, а потім сірий наліт;
  • при фузаріозу пожовтіння починається з кінчиків;
  • при іржі на листках з’являються точені коричневі вкраплення.

Увага! Якщо листя пожовкло через те, що цибулини вражені цвіллю, врятувати посадки навряд чи вдасться, так як початок захворювання помітити важко.

Пересаджувати доведеться і при вірусної мозаїці – пір’я стають оранжевого кольору і втрачають тургор. Зберегти паростки можливо тільки коли захворювання помітять на самому початку.

Що робити, якщо почали жовтіти листя у часнику

Знаючи, чому захворіло рослина, можна спробувати його врятувати. Звичайно, змінити погодні умови городник не в силах, але при зворотних заморозках і прохолодній погоді потрібно не опускати руки, а займатися утепленням. Для цього над посадками натягують агроволокно або плівку. Захисне покриття фіксують на спеціально встановлені дуги або на кілочки. При потеплінні утеплення прибирають, щоб паростки не почали підгнивати від перегріву.

Для відновлення посадок, що змінили через погодні умови і недоліки добрив, використовують такі методи:

  1. Суха підкормка – розпушують міжряддя, формують борозенки і всипають в них гранули сечовини або мінеральний комплекс з підвищеним вмістом азоту. Присипають землею і поливають.
  2. Міжряддя покривають компостом як мульчею. Такий захід допомагає прогріти підземну частину.
  3. Прикореневу полив. Розчиняють у відрі води 1 ст. л. сечовини або дженджик Люкс.
  4. Обприскування – після поворотних заморозків повернути зелень пір’ю допоможуть стимулятори – Циркон або Епін.
  5. Відновлює фотосинтез сульфат калію. Його використовують для позакореневого поливу.

Доведено ефективність Фітоспорін. Це препарат універсальної дії. Він підходить для кореневого і позакореневого поливу. Препарат стимулює формування зеленої маси, підвищує імунітет рослини.

Що робити, якщо жовтіє часник на грядці через недостатню підготовку ґрунту перед посадкою:

  • вносити в міжряддя суміш золи і селітри 1: 1;
  • для першої підкірки використовувати нашатирний спирт – на 12 день після появи паростків, і фосфати для нарощування зеленої маси;
  • для другої – обприскувати, розчинивши відрі води 1 ст. л. йоду, 5 – нашатирю, 2 г борної кислоти в порошку.

Нашатир і борна кислота, застосовані одночасно, захищають від бактеріальних захворювань і готують головки до тривалого зберігання. Ще одну аналогічну обробку проводять в червні.

Увага! Є ще кілька засобів, ніж можна полити грядки, якщо ознаки старіння вказують на дефіцит мінеральних добрив. При нестачі азоту: аміачною селітрою – 1 ст. л. на 10 л води, або гноївкою – розводять 1: 8. При дефіциті калію: калімагнезію – 10 г на 10 л, суперфосфатом – 25 г на 10 л. Для обробки зручно використовувати пульверизатор.

При неправильно вибраному ділянці для грядок – занадто високій кислотності ґрунту, необхідно внести вапно або доломітове борошно. Кількість залежить від показників рН – від 25 до 70 кг на м².

Чим обробити часник, щоб він не жовтів

Зупинити іржу допоможуть мідний купорос або Хом, фунгіцид промислового виробництва. Останнє обприскування проводять за 2 тижні до збору врожаю. При несправжньої борошнистої роси (пероноспорозу), вибрати можна одне з 3 засобів – арцерид, Фентіурам або Полікарбоцін. Превікур, Фундазол, Агат-25К зупиняють розвиток кореневої гнилі, і – в початковій стадії – фузаріозу.

Карбофос захищає від шкідливих комах і, якщо його використовують при перших ознаках зараження вірусною мозаїки – пригнічує життєдіяльність патогенних мікроорганізмів. Позбутися від шкідників допоможуть:

  • Актара;
  • Ланнат;
  • АЛАТАР;
  • Форс;
  • Табазол;
  • Сирокко;
  • Террадокс.

Увага! При вирощуванні часнику для себе віддають перевагу не магазинним препаратів, а використовують домашні рецепти.

Народні засоби для підживлення часнику

Замість добрив можна використовувати домашні настої. Для прискорення формування головок і нарощування зеленої маси вносять дріжджі. Їх розводять водою – 50 г на 1 л, додають 100 г цукру. Коли з’явиться пінна шапка, можна використовувати для прикореневого підживлення. Вносять їх окремо або додають в розчини мінеральних добрив.

Щоб заповнити вітамінно-мінеральний дефіцит, часник поливають:

  1. Настоєм курячого посліду. Розводять в відрі 0,5 л, залишають на 5 днів у теплому місці.
  2. Розчином коров’яку – співвідношення 1: 5, дають постояти 10 днів, щодня перемішуючи. На відро води достатньо 1 л робочого розчину.
  3. Настій кропиви або полину. Заповнюють ємність на 1/3 рослинною масою, заливають водою до верху, залишають під плівкою на 2 тижні. Розводять як робочий настій коров’яку.

Найбезпечніше добриво – трав’яне. При використанні органічних настоїв потрібно стежити, щоб рідина не потрапила на листя, інакше вони можуть отримати опіки.

Нематода не любить запаху і боїться отруйного соку чорнобривців і нагідок, знищити лушпиння муху можна міцним розчином марганцівки або нашатирю – 2 ст. л. на лійку. Універсальні засоби – відвари:

  • пижма – 3 г на 10 л води;
  • кропиви – 1 кг на 8 л;
  • нашатир – 25 г на відро;
  • міцний розсіл – 200 г солі на відро.

Рослинні відвари наполягають протягом 5-7 днів в теплому місці, періодично помішуючи. Зверху краще затягнути плівкою, так вони швидше приготуються. Поливають рослини ними під корінь.

Увага! Розсіл залишають на рослинах на 1 добу. На наступний день все поливають відстояною водою.

Це засіб потрібно використовувати з обережністю, враховуючи якість ґрунту. Сіль робить ґрунт непридатним для подальшого використання. Можуть загинути не тільки патогенні мікроорганізми і личинки шкідливих комах, але рослини. До того ж цей засіб не має вибіркової дії. Воно знищує не тільки паразитів, але і корисних комах, наприклад – дощових черв’яків.

Хоч би чим були политі грядки з часником, їх слід розпушити. Кірка, що утворюється на поверхні, ускладнює приплив кисню до кореневої системи. Формування головок порушується.

Що робити, щоб листя часника не жовтіли

До профілактичних заходів відносять підготовку грядок і своєчасну посадку культури. Головки обробляють домашніми або «магазинними» засобами для підвищення імунітету, гартують або витримують у біостимуляторів. У жарку вологу погоду проводять додаткове розпушування, вибирають правильних «сусідів» – капусту кольорову і білокачанну, кріп, петрушку, кінзу або селера.

Всі рекомендації стосуються як озимих сортів, так і ярих. Якщо дотримуватися агротехнічних заходів, нормалізувати режим поливу, то вдасться виростити часник без втрат. Але якщо рослини починають жовтіти і сохнути, то треба знати, чим обробити і полити посадки.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал