Що робити з витягнутою тонкою розсадою, чому це відбувається

Іноді при вирощуванні розсади можна помітити, що вона витягнулася і стала тонкою. З цим обов’язково треба щось робити. Витягнуті саджанці слабкі і часто хворіють.

Якщо вчасно вжити заходів, то врятувати розсаду можна. Про те, що робити, якщо саджанці стали тонкими, розповімо в цій статті.

Чому витягується розсада – часті причини

Причини того, що розсада витягнулася і стала тонкою, часто криються в недотриманні рекомендацій по догляду за саджанцями.

Найчастіше можна виділити наступні фактори:

Розсада посаджена занадто рано – що робити.

Поширена помилка – поспішна висадка насіння раніше термінів і приписів відповідно до кліматичних умов місцевості. І як результат – розсада вже готова до висадки в ґрунт, однак, цього не відповідають погодні умови.

Але саджанці, проте, ростуть, витягуються і стають тонкими.

Для вирішення проблеми є тільки два рішення:

 • Уповільнити зростання паростків.

Один з дієвих способів уповільнити розвиток пагонів – перенести розсаду в погано освітлене і прохолодне місце. При цьому, потрібно мінімізувати полив і виключити внесення підгодівлі. Тобто зробити все, щоб саджанці не змогли витягнутися.

Проводити навмисне уповільнення зростання саджанців потрібно, відштовхуючись від типу посадженої культури. Такий метод може навпаки зашкодити розсаді, особливо якщо не застосовується регулятор росту.

 • Дотримуватися терміни посадки.

В подальшому, щоб виключити поспішний посів – слід дотримуватися запропонованих культурі термінів посадки насіння і висадки на город або в теплицю. При цьому, потрібно брати до уваги кліматичні особливості місцевості і прогноз погоди на весну, коригуючи терміни посіву.

Загущенні посадки і що робити з розсадою

Загущення – частий наслідок неправильної відстані між посадочними лунками. Виправити ситуацію можливо тільки проріджуванням або пересадкою частини пагонів в інші окремі ємності.

В залежності від стану розсади, можна провести шокову терапію – обрізання частини листя. Але в подальшому необхідно коригувати навколишні умови і робити трохи більше підгодівлі.

Рослинам не вистачає підгодівлі – що робити.

На недолік в ґрунті поживних речовин вказують наступні ознаки;

 1. Зміна кольору, яскравості, стану та опадання листя (хлороз листя).
 2. Порушення пропорцій пагонів, загальне в’янення рослини та інше.
 3. Поява ознак захворювань.
 4. Довгий виростання висаджених зерен.
 5. Розсада витягнулася, стебла стали тонкими.

Єдиний вихід полягає в зміні якості підгодівлі. Обсяг і склад коригується від висадженої культури.

Надлишок добрива – що робити з витягнутими пагонами

Внесення великої кількості добрив спочатку має на меті отримати більшу і здорову розсаду. Але це є грубою помилкою.

Потрібно розуміти, що тільки деяким рослинам потрібне внесення більшої кількості добрив. У більш рідкісному випадку це дозволяє висадити розсаду на город або в теплицю раніше терміну. ​​

Перші ознаки того, що треба послабити або зупинити підгодівлі – пагони витягнулися і стали тонкими і блідими.

На замітку. У випадку з деякими культурами, як баклажани, потрібно лише трохи знизити обсяг підгодівлі.

Неправильні поливи

Недотримання вимог щодо поливу тих чи інших культур – поширена причина в’янення розсади, а також того, що рослини витягнулися, одночасно ставши тонкими. Можна дати лише загальну рекомендацію – проводити помірний полив, що не перезволожуючи землю. Але при цьому не допускати пересихання ґрунту.

Слід пам’ятати, що поєднання посиленого поливу і теплого повітря провокує прискорений ріст пагонів – в свою чергу, часто з’являється гинь і завдається шкода надлишком вологи.

Порушено температурний режим – що робити з витягнутою розсадою

Дотримання сприятливого температурного режиму для висадженої культури дозволяє збалансувати зростання надземної і підземної частини пагонів.

В цьому випадку виключається ситуація, коли, наприклад, надземна частина переганяє в розмірах кореневу систему.

А ось порушення температурного режиму може бути різним:

Виправлення наслідків підвищеної температури

Підвищена температура повітря разом з хорошим освітленням і поливами провокує посилений ріст рослини – при перших ознаках цього явища слід знижувати температуру будь-яким доступним способом.

Зазвичай достатньо перенести ємність з пагонами в затемнене або прохолодне місце. Рідше потрібно вдаватися до самостійного охолодження приміщень.

Виправлення наслідків зниженої температури

Більш негативний для саджанців порушення режиму – зниження температури. Підвищити температуру можна тільки технічно – перенести на близьку відстань від опалювальних приладів або покупка систем клімат-контролю.

ПОПРАВКА! Під системою клімат-контролю розуміється комплекс технічних пристроїв для регулювання освітленості, вологості і температури.

Її можна купити в спеціалізованих господарських магазинах.

Рослини посаджені не вчасно – що робити

Пізня висадка насіння на розсаду також є поширеною помилкою. Компенсувати її складно. Залежно від термінів і погодних умов, можна спробувати прискорити ріст сіянців:

 1. Використовувати більш родючий ґрунт як для заготовлених контейнерів, так і замінити нею землю на грядках.
 2. При можливості створити для розсади більш тривалий освітлення, стабільно високу температуру повітря і забезпечити його циркуляцію.
 3. Крім використання більш родючого ґрунту, можна робити наступне: збільшити частоту і обсяг підгодівлі, а також поливу (але не перестаратися).
 4. Після висадки посадкового матеріалу на постійне місце слід по можливості поставитися до саджанців трохи уважніше.

ВАЖЛИВО! Подібна процедура може допомогти отримати якісну розсаду тільки в тому випадку, коли строки не затягнуті занадто сильно. Інакше можна отримати незадовільний результат по врожайності овочевих і плодових культур.

Що робити з розсадою, якщо вона витягнулася і тонка

Крім дотримання режиму температури, поливу та вологості повітря, якщо розсада витягнулася, можна спробувати наступні методи:

 1. Проріджування розсади шляхом видалення частини паростків .Це треба робити, щоб дотримати баланс поживних речовин і їх надходження в інші паростки.
 2. Обрізання паростків на рівні 5 листа з подальшим продовженням звичайного догляду за розсадою.

ВАЖЛИВО! Зрізану крону можна помістити в ємність з водою – це дозволить отримати додаткові паростки. Процедуру розмноження корінцями проводять, спираючись на конкретну культуру рослини.

 1. Процедуру видалення утворилися пасинків роблять за 20-25 днів до висадки на город або в теплицю. Залишається найбільш міцна частина пасинків біля 5 см заввишки. Решта видаляються разом з кореневою системою.
 2. Ще в давнину людині було відомо, що при періодичному торканні поверхні листя рослин сповільнюється зростання – вся справа в виділяється газі етилену. Періодичне “погладжування” листочків дозволяє трохи сповільнити розвиток рослин, якщо при цьому дотримуються інші умови по догляду.

Що робити з розсадою, якщо вона вже почала витягуватися

Якщо при дотриманні термінів посадки насіння в ґрунт почали з’являтися паростки, слід контролювати їх розвиток, виходячи з поточної ситуації з погодою;

 1. Дотримання температурного, освітлювального та вологого режиму повітря – в залежності від стану сіянців, змінювати ці параметри в гіршу чи кращу сторону.
 2. Внесення необхідної кількості вологи і підгодівлі (але не перестаратися).
 3. При цьому слід проводити проріджування і пікіровку паростків, виходячи з рекомендацій для обраної культури.
 4. Для контролю росту слід проводити обрізку – це менш шкідливо, ніж дозволити розсаді неконтрольовано рости.
 5. Слід також розуміти, що від якості ґрунту залежить виростання розсади. На будь-якому етапі посадки, пересадки і висадки слід використовувати тільки родючий ґрунт.

Які виникають проблеми, коли розсада витягується

Проблеми при догляді за розсадою часто виникають у початківців садівників і городників. Але і більш досвідчені дачники не застраховані від таких неприємностей:

 1. Якщо розсада витягнулася, то розкривається справжня якість насіння. Всілякі процедури і маніпуляції не дають 100% гарантії, що весь неякісний посадковий матеріал був впорядкований.
 2. Одна з найчастіших проблем – непередбачувані погодні умови в той момент, коли підійшов термін висадки розсади в ґрунт. Або, навпаки, більш тепла і стабільна погода прийшла раніше терміну. Якщо відсутня можливість контролювати освітлення, вологість і температуру повітря в приміщенні, можна в кінцевому підсумку отримати більш слабкі сіянці.
 3. Захворювання рослин часто може виникнути, коли не проводиться дезінфекція насіння, ємності і ґрунту для розсади. Рідше захворювання виникають через полив, коли використовується неякісна і нефільтроване вода.
 4. Каталізатором проблем з розсадою часто служить неправильне заглиблення насіння або відстань між ними.
 5. Сам процес проростання зерен може протікати проблемно навіть при дотриманні всіх рекомендацій і створюваних умов. Цей параметр неконтрольованим і залежить від здоров’я материнського куща.

На замітку. У список проблем зазвичай також включається, наприклад, повільний розвиток, проблема з акліматизацією, врожайністю або цвітінням.

 1. Якість покупних підгодівлі також не завжди виходить контролювати. Від якості використовуваних підгодівлі залежить виростання насіння і зростання майбутнього рослини. Неякісні хімічні речовини також можуть призводити до проблем з самою рослиною, включаючи подальшу загибель.

В яких випадках повернути розсаду в норму не вдасться

Не завжди можна допомогти розсаді, якщо вона витягнулася. Серед таких ситуацій:

 1. Вкрай раннє проведення посіву насіння.
 2. Використання неякісних або прострочених насіння – ці параметри повністю не контролюються, і немає гарантії 100% якості не в одного виробника.
 3. Нормалізувати розсаду буде неможливо, якщо зернятка висаджені занадто близько або в більшому кількість – видалення одних паростків часто пошкоджує сусідні.
 4. Нормалізувати стан тонких саджанців також неможливо, якщо розсада була загущена до точки неповернення. Тут же варто згадати і відсутність контролю за зростанням пагонів, і повне недотримання умов вирощування.
 5. Проникнення захворювань також у багатьох випадках може нести згубний вплив, особливо при виростанні в одній ємності безлічі паростків передбачає каскадний ефект (коли захворювання з однієї ділянки ґрунту передається на інший)

Часті помилки

Серед помилок початківців садівників і городників можна виділити;

 1. Повне ігнорування догляду за розсадою або дотриманням рекомендацій – головна помилка серед початківців садівників і городників.
 2. Нехтування підготовкою насіння перед висадкою, а саме дезінфекцією, калібруванням та іншими процедурами.
 3. Довільні терміни посадки насіння і подальшої висадки готової розсади у відкритий ґрунт.
 4. Недотримання приписів по догляду за висадженої культурою – умови для зростання одних культур часто сильно відрізняються від вимог іншого.
 5. Нехтування якістю води для поливу, а також якістю ґрунту і підгодівлі.
 6. Неправильне проведення пікіровки, проріджування та обрізки паростків.
 7. Бажання використовувати певні сорти тієї чи іншої культури, не адаптованою до місцевих кліматичних умов.

Відповіді на питання

Питання №1. Чи є підготовка насіння перед посадкою обов’язковою?

Обов’язковість процедур підготовки насіння перед висадкою залежить від їх походження: чи є посадковий матеріал зібраним особисто або магазинним.

Але треба пам’ятати, що проведення дезінфекції насіннєвого матеріалу часто виключає виникнення захворювань в майбутньому.

Питання №2. Чи є комплексний і грамотний догляд за тонкою розсадою обов’язковим?

Якщо дотримуються всілякі рекомендації та приписи, в майбутньому це позитивно позначиться на врожайності овочевих і плодових культур.

Питання №3. Чи можливо створити контрольований клімат без використання спеціалізованих пристроїв?

На жаль, немає – при використанні спеціалізованих засобів можна домогтися тривалої підтримки тонко заданих умов.

Питання №4. Чи можна висаджувати у відкритий ґрунт розсаду, якщо вона витягнулася і тонка?

Що робити в даному випадку необхідно вирішувати в залежності від супутніх факторів: низька якість ґрунту, догляду та погоди в даний момент часу призводять до того, що шанс подальшого зростання посадкового матеріалу в здорові рослини знижується.

Висновок

Те, що розсада витягнулася і тонка, є явною ознакою того, що були порушені правила по догляду за саджанцями.

Якщо вчасно вжити відповідних заходів, то врятувати розсаду можна. Але, якщо не звертати уваги на те, що стебла стали тонкими, а саджанці неприродно високими, то безліч рослин не переживе пересадку у відкритий ґрунт.

Саме тому важливо дбати про розсаду.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал