За місячним календарем в серпні настає час, щоб копати картоплю. Викопування картоплі – традиційний агротехнічний захід, в якому, проте, є деякі нюанси, про які варто поговорити.
У сьогоднішній статті ми поговоримо про те, як вибрати час за місячним календарем, щоб викопана картопля довше зберігалася, і обговоримо.
Які сорти картоплі копають в серпні
Картопля вирощується і заготовляється на зиму у великій кількості. Практично кожен дачник і садівник відводить на своїй ділянці місце під посадку овоча, щоб поласувати молодий картопелькою, відвареної прямо в мундирах. Картопля багата крохмалем, містить в складі білок і вітамін С. Картопляна шкірка – джерело калію і мікроелементів.
До початку серпня багато сортів картоплі цілком встигають досягти технічної зрілості і готові до збирання. Звичайно, багато що залежить від погодних умов: кількості опадів і температури повітря у вегетаційний період. Однак, як правило, рання картопля прибирають за місячним календарем з кінця липня, а до середини серпня можна прибирати і середньостиглі різновиди.
До ранніх сортів відносять:
- Беллароза – дозріває вже на сорок п’ятий день після сходів, підходить для вирощування в усіх регіонах країни, кожен кущ дає чотири -шість рожево-червоних великих коренеплоду вагою до двохсот грамів.
- Адретта – плоди з жовтою шкіркою і блідо-жовтою м’якоттю добре розварюються, підходять для приготування пюре.
- Королева Анна – можна викопати вже через 85 днів. Жовті бульби не розварюються, добре тримають форму після варіння. Стійкий до грибкових захворювань.
В яких регіонах можна копати картоплю в серпні
Овоч, посаджений в травневі свята або на початку квітня, цілком буде придатний для викопування вже в серпні. У регіонах з помірним кліматом картопля прибирають з середини останнього літнього місяця. У північних районах терміни з викопування зсуваються за місячним календарем на кінець серпня або навіть початок вересня.
Південні регіони з довгим і теплим літом можуть дозволити собі двічі за сезон викопати урожай коренеплодів: перший – в липні, другий – в жовтні.
Скільки зберігається картопля, викопаний в серпні
В залежності від різновиду і погодних умов, коренеплоди, викопані в серпні можуть бути придатні або тільки для вживання в їжу найближчим часом, або для закладання на зберігання, в тому числі.
Орієнтуватися найкраще на стан і зовнішній вигляд картоплі. Якщо шкірка загрубіла, її непросто пошкодити нігтем, коренеплоди легко відокремлюються від кореневища – таку картоплю можна копати і зберігати в умовах льоху досить довгий час. Середнім вважається термін зберігання в сім місяців.
Якщо шкірка сформована в повному обсязі, вживати такий овоч краще відразу або протягом двох місяців. Ранню, молоду картоплю корисно готувати, не очищаючи від шкірки. Так краще зберігаються вітаміни і корисні мікроелементи.
Коли копати картоплю в серпні 2024 року за місячним календарем, сприятливі дні
Помітивши, що картоплиння зів’яла, потрібно готуватися до того, що скоро доведеться викопати картоплю з грядки. Погоду для прибирання потрібно вибрати теплу, без опадів. Прекрасно, якщо такий день буде сприятливим за місячним календарем. Таких днів у серпні достатньо. Кращими датами для прибирання за місячним календарем будуть дні в фазі спадної місяця в знаках Козерога, Терезів, Риб і Тельця.
Такими днями астрологи вважають дати з 5 по 7 і 9 по 21 серпня.
ВАЖЛИВО. Якщо прогноз погоди обіцяє затяжні дощі, то картопля слід викопати, не звертаючи увагу на місячний календар, як можна швидше.
Коли викопувати картоплю в серпні 2024 року на зберігання не варто
Картопля за місячним календарем не копає в дні молодика і повного місяця – 8 і 22 серпня. Також не слід збирати врожай коренеплодів на зростаючий місяць.
У дощові дні копати картоплю не так шкідливо, скільки незручно. Її потрібно буде очищати від землі, довго просушувати. Незручно сортувати такий урожай. Однак, якщо погода не залишає вибору, потрібно запастися терпінням, викопати і як слід просушити картоплю перед закладкою в льоху.
Як правильно збирати картоплю в серпні
Зовнішній вигляд бадилля – головний показник дозрівання картоплі. Нижні листя помітно всихають, всі життєві сили рослина направляє на формування бульб. За три – чотири тижні після вилягання бадилля накопичуються крохмалі, набувається смак і аромат.
Копають картопля переважно рано вранці, щоб плоди встигли полежати і провітритися протягом дня. Для прибирання використовують садові вила, встромляючи їх в землю віддалік, відступаючи 30 сантиметрів від куща.
Викопану з бульбами землю відкладають в сторону на грядку і переходять до наступного куща. Можна викопати і лопатою, але є ймовірність випадкового розрізання картоплі.
Добре копати урожай в компанії пари людина. По-перше, веселіше, по-друге, помічники будуть відразу збирати картоплю з землі. Так він не пошкодиться ногами і не закопається назад в землю.
Прямо на грядці або на поле картопля сортують. Найбільші екземпляри зазвичай відкладають на їжу, на насіннєвий матеріал йдуть середні екземпляри. Пошкоджені бульби пускають для приготування їжі в найближчим часом.
На замітку. Деякі дачники, навпаки, «на насіння залишають велику картоплю.
Всю бадилля потрібно ретельно зібрати і знищити, на ній можуть залишитися суперечки фітофтори або інших грибків.
Поради та хитрості садівників по викопуванні картоплі в серпні
Багато садівники прибирають картоплиння за тиждень до передбачуваної прибирання. Це мотивовано тим, що на зелених частинах рослини можуть жити суперечки фітофтори, які при збиранні потраплять на самі бульби. Це зменшить терміни зберігання. Прибрану бадилля не залишають на грядках, її підсушують і спалюють.
До закладці на зберігання найбільше підходить середньостиглі та пізні сорти картоплі. Однак затягувати з прибиранням не варто, картопля – дуже ніжний овоч і боїться заморозків. Якщо його заморозити, то він буде погано зберігатися.
Часті помилки
Як і будь-які коренеплоди, копати всю картоплю без розбору помилково. Якщо здається, що кущ ще не зовсім зів’яв, і дозволяє погода, така рослина краще пропустити і дозволити картоплі накопичити побільше поживних елементів. А викопати її пізніше.
Для впевненості в стиглості можна викопати пару кущів для перевірки. Якщо ступінь зрілості задовольняє, міжряддя розпушують і через тиждень приступають до решти копанні.
Сушити викопаний картопля на сонці не рекомендується, щоб запобігти вироблення соланіну. Він може позеленіти і стати непридатним.
Відповіді на часті питання
Чи потрібно мити картоплю перед закладкою на зберігання?
Мити чи не мити бульби – справа кожного садівника. Митий картоплю треба довше і ретельніше просушувати. Зате простіше відбракувати пошкоджені картоплини. Взимку під час приготування митий урожай позбавить кухню від зайвої бруду.
Як оздоровити землю після збирання картоплі?
Викопавши урожай, досвідчені садівники рекомендують засадити землю сидератами – вівсом або житом. Навесні, що зійшла поросль перекопують. Ця процедура оздоровлює і насичує грунт азотом.
ВАЖЛИВО. Після переорювання сидератів, вносити додатково азотні добрива не потрібно.
Висновок
Серпень – дуже вдалий час, щоб прибирати картоплю. Залежно від регіону можна викопати і рання картопля на їжу, і середньостиглий – для зберігання. Важливо пам’ятати, що затягувати з прибиранням не можна. Овоч дуже чутливий до заморозків і може істотно постраждати.
Чи коректно певні години для прибирання за місячним календарем, ретельна просушування забезпечать довгий термін зберігання. Однак має сенс час від часу оглядати сховище на предмет зіпсувала або підгнилих картоплин. Важливо своєчасно їх прибрати і виключити псування всього запасу.