Як і чим лікувати жовті плями на листі огірків

Жовті плями на листі огірків можуть з’явитися через декілька причин. Сюди відносять режим поливу, неправильну підгодівлю або грибкову хворобу. Щоб врятувати рослина, потрібно знайти причину плям і боротися з нею ефективними засобами.

Наскільки небезпечно пожовтіння листя на огірках

Ступінь небезпеки жовтих плям на рослинах залежить від причини їх появи. Зазвичай ця навала шкідників, хвороби або наслідки неправильного догляду. Щоб вчасно почати лікувати рослина, потрібно зробити аналіз його стану і виявити, від чого стали з’являтися жовті плями. Відсутність догляду за огірками призведе до:

 • погіршення або повної відсутності врожаю;
 • загнивання і засихання батогів;
 • масової хвороби врожаю.

На замітку! Якщо листя починає жовтіти з низів в кінці сезону, то потрібно видалити старі і пошкоджені, щоб не нашкодити плодоношення.

Причини появи жовтих плям на листках огірків

Прояв жовтих плям може свідчити про те, що рослині необхідна допомога. Але, щоб її надати правильно, слід виявити причини:

 1. Недостатній світло. Через сильно густих насаджень нижнім листю мало світла, тому вони і починають жовтіти. Щоб уникнути проблеми, потрібно вчасно позбутися від бур’янів. Якщо це відбувається з молодою розсадою, пересадити її на нове місце. Урожай не пропаде, якщо позбутися від пожовклого листя, сухих батогів і гнилих фрагментів.
 2. Неправильний догляд і режим поливу. Велика кількість води викликає гниття кореневої системи, а потім і всього рослини. Недолік вологи призведе до пожовтіння і засихання. Перевірити стану поливу можна за допомогою ямки в грядці глибиною 10 см. Грунт необхідно поглибити за допомогою палиці або кінця лопати, але не копати. Земля на цій глибині покаже стан поливу. Якщо її можна стиснути, а вона при цьому розсипається, тобто недолік води. Якщо виділяється рідина – надлишок. У парнику рекомендовано поливати огірки 1 відром на квадратний метр 1 раз в 2 дні. При помірному кліматі на відкритому ґрунті допустимо такий самий режим. Під час дощів від поливу необхідно утриматися. У спекотну погоду – збільшувати кількість води, в холодну – зменшувати. Щоб позбавиться від надлишку вологи, перерихляют землю. Грунт біля коріння посипають тирсою або річковим піском, що допомагає увібрати зайву рідину.
 3. Сонячний опік. Листя відрізняються сухістю і вигорілим кольором у рослин у відкритому грунті. Однак, дефіцит світла призведе до поганого врожаю. Тому огіркам необхідно забезпечити сонячні ванни.
 4. Нестабільна температура і різкі перепади. При перегрів лист стає тонким, а колір тьмяним. Температура повинна бути в межах від + 18 ° С до + 30 ° С.
 5. Захворювання. В цьому випадку треба за ознаками встановити конкретну хворобу і тільки потім починати лікування.
 6. Брак поживних елементів.
 7. Шкідники. Їх, як і хвороби, визначають за ознаками.

Бажано вчасно виявляти жовті плями. Так можна швидко від них позбутися і врятувати урожай.

Брак макро і мікроелементів

Недостатня кількість поживних речовин позначається на кольорі і здоров’я листя. Плями виявляються через хлороза. Це порушення обміну корисних елементів в рослині і погіршення вироблення хлорофілу. Хвороба розвивається через брак марко і мікроелементів в ґрунті. Характерні плями з’являються в наступних випадках:

 1. Через брак часу і заліза. Плями можуть проступати між прожилками. Поразка огіркових посадок починається з верхніх листків. Захворюванням страждають культури, висаджені в вапняний грунт.
 2. Недолік калію і магнію. Поразки спостерігаються на нижніх листових пластинках. Страждає розсада, посаженна на піщаних територіях.
 3. Брак марганцю і сірки. Перші листочки жовтіють між прожилками, а потім змінюється весь колір.
 4. Огірки, посаджені в кислих і лужних ґрунтах, страждають від нестачі азоту. Пожовклих ділянки відсихають і обпадають.

Щоб уникнути нестачі макро і мікроелементів, потрібно підібрати правильне добриво. Також необхідно дотримуватися режиму і кратність підгодівлі.

Шкідники

Жовті листя з’являються і через шкідників. До основних відносять:

 1. Білокрилку. Ознаками наявності цих паразитів є в’янення і жовтизна листя. Білокрилка розташовується на внутрішній частині пластинки і відрізняється білими крилами. Вона досягає розміру до 2 мм. Небезпечними є метелики і личинки.
 2. Павутинний кліщ. Має білу липку павутину. Він невеликих розмірів. Рекомендують обробляти всі кущі. Харчується павутинник соком рослин.
 3. Баштанна тля. Розміром до 2 мм. Забарвлення може бути жовтою або темно-зеленою. Шкідник зимує в опалому листі. Переносниками є мурахи. Поширюється в тля серпні. Листя починають в’янути і втрачати забарвлення.
 4. Мурав’їв. Переносять тлю, псують розсаду.
 5. Коренева нематода. Невеликі хробаки, що у землі. Активність проявляють при + 24 – + 27 ° С тепла і високої вологості. При ураженні листя скручуються і змінюють колір.
 6. Табачного трипса. Його довжина 1 мм. Самка відкладає личинки в листі. Про їх наявність свідчать жовто-коричневі плями.
 7. Слимаків. Харчуються молодими пагонами, приводячи до їх в’янення та загибелі.

На замітку! Для огірків в теплиці і ґрунтових характерні однакові захворювання і шкідники. Методи боротьби також аналогічні.

Хвороби огірків

Поразка листя жовтими плямами залежить від наявності хвороб в розсаді. До основних відносять:

 1. Борошнисту росу. Серйозне захворювання, здатне зашкодити всьому врожаю. Її поява залишає жовті яскраві плями на листі. Збудники хвороби – суперечки. Дрібні цяточки, що ростуть в розмірах, говорять про наявність зараження. Пігментні плями поширюються знизу-вгору, вбиваючи саджанець. Наліт сіруватого кольору – показник борошнистої роси.
 2. Фузариоз. Грибкове захворювання, характерне для огірків, вирощуваних в теплиці і парниках. Жовтіють і гинуть верхівки листя, а потім гниє корінь і стебло.
 3. Пероноспороз. Варто пам’ятати, що це поширене захворювання, зухвало жовтизну листя і зелений наліт. Вражає огіркові посадки і культури, що ростуть поруч. Якщо не лікувати захворювання, то плоди перестануть рости, а листя опаде.
 4. Антракноз. Жовті ділянки на листі з рожевим нальотом. Розгромна замовна стаття слиз викликає утворення виразок.
 5. Вірус мозаїки. Захворювання розвивається незалежно від догляду. Його розвиток починається через температурних перепадів. Скручуються листя і змінюють колір на жовтий. Обпадають зав’язі.

Захворювання можна вилікувати препаратами, народними засобами. Але краще запобігти їх появі профілактичними діями.

Помилки в догляді

Помилки в догляді та посадці огірків можуть привести до втрати або відсутності врожаю. До основних відносять:

 • не висаджену вчасно розсаду;
 • недотримання відстані при посадці;
 • постійну територію висадки;
 • наявність непотрібних батогів;
 • неправильний полив;
 • надмірно сонячне місце;
 • протяг в теплиці;
 • несприятливі погодні умови.

Огірки потрібно вчасно поливати. Важливо не забувати їх підгодовувати і захищати від можливих захворювань.

Що робити при появі жовтих плям на листках огірків

Щоб врятувати урожай і рослина, потрібно вчасно почати його лікувати. Для цього використовують:

 • народні методи;
 • обприскування хімікатами;
 • агротехнічні методи.

На замітку! Щоб запобігти плями, слід вчасно поливати розсаду, правильно підгодовувати огірки, дотримуючись дозування, і стежити за їх станом.

Хімічні препарати

Є засоби, які допомагають врятувати огірки від серйозних захворювань. До них відносять:

 1. Бордоську рідину. Застосовують в крайніх випадках, при запущеному захворюванні.
 2. Фітоспорін. Використовують для профілактики.
 3. Актара. Допомагає боротися зі шкідниками.
 4. Циркон. Допомагає на початкових стадіях захворювань.
 5. Топаз. Знищує грибкове інфекції і жовтизну.
 6. Гліокладін. Бореться зі спорами грибка.
 7. Хом. Використовують замість бордоською рідини.
 8. Максим. Ефективний проти фітофторозу.

Дозування препаратів залежить від типу захворювання та його ступеня розвитку. Перед застосуванням читають інструкцію, іноді там є фото шкідників для порівняння.

Народні засоби

Щоб не використовувати хімічні склади для лікування огірків, можна скористатися народними методами. Дієві:

 1. Розчин з молока і мила. У відрі води розводять 1 л молока, 30 крапель йоду і 20 г мила. Обробляти через кожні 10 днів.
 2. Обприскування слабким розчином марганцівки.
 3. Обробка часниковим розчином. 50 подрібнених зубчиків додають в 1 л води. Настоюють добу, потім проціджують і додають трохи мила.
 4. Розчин з хліба і йоду. Буханець подрібнюють і залишають в 1 л води розбухати. Через добу додають 5 г йоду. Розводять отриманий розчин в пропорції 1:10.
 5. Цибулиння. 100 г заливають 1 л води, її киплять, настоюють 6-8 годин, а потім вийшов засобом обприскують посадки.

На замітку! Перераховані способи допомагають тільки на ранній стадії захворювання. Якщо народні способи не допоможуть, необхідно вдатися до хімічних препарат.

Агротехнічні методи

Порушення в розвитку саджанців відбуваються через агротехніки. Температуру контролюють за допомогою плівки, що накриває саджанці під час заморозків. Стежать за листям, щоб після поливу вона висихала, а волога не приводила до опіків. Зволожують при поливі ґрунт на 10 см. Важливі своєчасна підгодівля і догляд.

За огірками потрібно трохи догляду, але для нормального стану рослин він повинен бути. Якщо нічого не робити з жовтизною довгий час, а потім обприскувати хімічними препаратами в надії на відновлення, толку не буде. Дотримання правил агротехніки призведе до хорошого здорового врожаю, так як чим лікувати, простіше запобігти погіршенню стану вирощуваних рослин.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал