Щоб малина добре плодоносила, влітку в липні необхідно проводити регулярну обрізку.
Незважаючи на те, що ягідні чагарники невибагливі в догляді, для отримання хорошого врожаю обрізка вкрай важлива. Влітку в липні це обов’язкова процедура, яка потрібна для догляду за малинник. Якщо обрізку не проводити своєчасно, восени багато дорослих кущі можуть переродитися.
Навіщо обрізати малину в липні влітку?
Проводити обрізку кущів влітку необхідно для досягнення наступних цілей:
- підвищення врожайності. Після збору врожаю необхідно видалити старі пагони. Таким чином нові молоді гілки дадуть на майбутній рік великий урожай;
- ягоди стають великими. При відсутності обрізки, ягоди на кущах поступово дрібніють;
- профілактика грибкових захворювань. Влітку необхідно оглядати малинник і видаляти заражені пагони. Якщо процедуру не проводити до осені може бути зараженим всю ділянку;
- видалення старих пагонів підвищує смак ягід і прискорює їх дозрівання.
Також після обрізки малинник виглядає акуратно і привабливо. Кущі краще розвиваються, так як рослинам достатньо сонячного світла і кисню.
Коли обрізати малину в 2022 році липні за місячним календарем
Обрізка кущів в середині літа проводиться в сонячну теплу погоду. Період вибирається залежно від сорту. Потрібно відзначити, що пізні сорти малини обрізаються тільки після закінчення плодоношення.
Сприятливі дні для літньої обрізки малини
За рекомендаціями місячного календаря, проводити обрізку малини в липні необхідно в наступні дати: 4 8, 13-17, 19-23, 27-28, 31 числа. Однак якщо спостерігаються погані погодні умови, захід може переноситися на більш відповідний період.
Несприятливі дні для обрізки малини в липні
Проводити обрізку малини в липні не рекомендовано 1-3,10-11, 18, 25 числа. Відповідно до місячним календарем в ці дні не рекомендовано проводити будь – які дії в малиннику.
Як правильно обрізати малину в липні, схеми
Проводити обрізку малини в липні влітку можна різними методами. Серед найбільш поширених схем необхідно виділити.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Зламані гілки необхідно видаляти під корінь, так як решта пеньки будуть обростати молодняком і не сформують ягід.
Подвійна обрізка
Влітку подвійна обрізка проводиться після збору врожаю. Обрізка по Соболєву передбачена для підвищення врожайності. Для того щоб провести обрізку необхідно в липні вкоротити пагони на 20 см. Також уважно оглянути кущі і обрізати старі гілки, які не дають ягід.
Восени процедура повторюється. Таким чином на кущах з’являються молоді пагони які дають в кілька разів більше ягід.
Часткова
Влітку дана обрізка передбачає часткове видалення пагонів. Необхідно обрізати пошкоджені і хворі гілки. У липні така обрізка дозволяє зберегти характеристики сорту і запобігає поширенню інфекції і шкідників.
Видалення молодої порослі
Цей вид обрізки в липні запобігає занедбаність малиннику. Для того щоб провести обрізку, використовують гострий секатор, яким видаляється молода поросль під корінь. Секатор можна замінити садовими ножицями. Інструмент дачник підбирає самостійно в залежності від особистих уподобань.
Видалення дворічних пагонів
Пагони малини дають урожай тільки на наступний рік. Тому для того щоб стимулювати розвиток і зростання молодих пагонів, слід в липні обрізати дворічні гілки. Обрізка проводиться після збору врожаю. Молоді пагони коротшають на 10- 15 см. Проводиться це для того щоб з’явилися бічні відростки.
Як обрізати в липні влітку ремонтантні сорти малини
Особливістю ремонтантних сортів виступає те, що збирати ягоди можна протягом усього сезону. Однак ремонтантні сорти малини також необхідно влітку обрізати. Для того щоб правильно обрізати кущі, необхідно виконати наступний алгоритм дій:
- зібрати урожай і обрізати дворічні пагони які не дають врожаю;
- уважно оглянути кущ, видалити пагони які не плодоносять і ростуть вглиб куща. Такі пагони заважають іншим гілкам нормально розвиватися;
- після другого збору врожаю необхідно вкоротити довгу поросль.
Після такої обрізки ягоди будуть великими і дозріють набагато швидше. Восени ремонтантну малину слід обрізати під корінь. Це не тільки полегшить укриття, але і знизить ризик появи захворювань.
Особливості літньої обрізки для кущів різного віку
Молоді кущі влітку слід обережно підрізати на 10-15 см. Це буде в подальшому стимулювати появу молодих відростків. Дорослі кущі після збору врожаю обрізаються якомога нижче. Так як пагони віком від 2 років ягід практично не дають.
У яких випадках обрізати малину влітку можна?
Малину влітку не завжди можна обрізати. Молоді кущі, які посаджені навесні, обрізку не піддавалося. Так як рослина не встигло набрати зелену масу, видаляти зайві пагони необхідно починати тільки через рік.
Догляд за малиною після обрізки в липні
Обрізка малини в липні дозволяє отримати великий урожай і зберегти сортові характеристики культури. Однак також важливо не тільки своєчасно влітку обрізати, а й дотримуватися всіх рекомендацій по догляду:
- після видалення пагонів в липні слід ретельно полити культуру. Полив необхідно проводити після заходу сонця, щоб волога змогла проникнути до коріння, а не випаруватися;
- внести комплексні добрива, наприклад, суперфосфат. Така підгодівля наситить рослину всіма потрібними речовинами і збільшить урожай наступного року;
- видалити всю бур’ян, яка може рости між кущами;
- провести обробку бордоською сумішшю. Обробляти кущі слід ввечері. Така обробка усуває появу шкідників і захворювань.
Рослина після літньої обрізки дуже швидко відновлюється і формує здорові паростки.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Не рекомендовано влітку використовувати азотні добрива. Така підгодівля спровокує швидке зростання молодняка.
Поради та хитрості по обрізці малини в липні
Для того щоб малина радувала великим урожаєм і не розросталася, необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:
- регулярно відслідковувати розмір малиннику. Якщо малина почала швидко розростатися, при липневої обрізку можна видалити не тільки старі пагони, а й молоду поросль, залишивши 1 міцний втечу;
- перед початком видалення пагонів слід ретельно продезінфікувати інвентар. Це знизить ризик появи шкідників і захворювань;
- мульчувати малинник після обрізки. В якості мульчі можна використовувати тирсу і перегній.
Також потрібно за тиждень до процедури припинити полив і використання добрив. Таким чином рослина краще перенесе обрізку.
Часті помилки
Недосвідчені дачники часто роблять помилки при обрізанні малини влітку. І це слід віднести:
- неякісний інструмент. Секатор повинен бути якісно наточеним. В іншому випадку пагони будуть зажовує;
- занадто низька зрізка молодих пагонів. Гілки малини, які мають вік один рік, не слід низько обрізати. Рослина не встигне набрати потрібну кількість сил для формування ягід;
- залишаються пеньки. Старі гілки слід видаляти до коренів. Пеньки провокують швидке зростання молодняка і можуть викликати дискомфорт під час переміщення по малиннику.
Після того як проведена обрізка, слід ретельно прибрати за собою сміття. Залишки гілок і листя не тільки роблять малинник неакуратним, але і можуть виступати джерелами розвитку хвороб.
Відповіді на часті питання
Як правильно підібрати схему?
Для початківців дачників необхідно зупинити свій вибір на видаленні старих пагонів і укорочуванні молодих. Для тих, хто вже стикався з обрізанням, можна в липні використовувати подвійний метод укорочення.
Як часто можна видаляти молоду поросль?
для того щоб малинник мав акуратний зовнішній вигляд, видаляти молоду поросль можна в міру її виникнення. Якщо занадто запустити молодняк, це призведе до сильної загущенности, і привести в порядок малинник буде проблематично.
Висновок
Обрізка малини влітку в липні – обов’язкова процедура, яка збереже характеристики сорту і зробить ягоди не тільки смачними, а й великими.
Може використовуватися кілька схем обрізки. Дачник самостійно підбирає відповідний метод. Після того як ягідні кущі підрізані, важливо дотримуватися всіх рекомендацій по догляду. В іншому випадку рослина буде тривалий період відновлюватися.