Обрізка винограду осінню: коли потрібно обрізати виноград

Обрізка – одна з найскладніших і трудомістких операцій у вирощуванні виноградної лози. Неможливо отримати хороший урожай, не знаючи тонкощів формування куща. Обрізка винограду восени для початківців стає справжнім іспитом на зрілість садівника: адже крім вивчення покрокового керівництва з картинками необхідно на практиці розуміти, яку гілку треба залишити рости, а яку слід обрізати.

Обрізати виноград восени без заподіяння лозі шкоди можна тільки тоді, коли всі поживні речовини з листя віддані стеблах і коріння. Урожай теж повинен бути вже зібраний.

На замітку!

Від того, наскільки вчасно проводять процедуру формування виноградної лози, залежить врожайність, а часом і життєздатність рослини.

Якщо початківець садівник поквапиться, пагони молодого винограду можуть не визріти або навіть загинути. Якщо він запізниться з осінньої обрізкою, лоза втратить свою гнучкість і стане ламкою.

Що потрібно для обрізки винограду

Починаючи формує процедуру, потрібно розуміти, що плоди визрівають тільки на лозі, яка молодше 2-х річного віку. Пагони винограду 3 роки і старше не плодоносять. Якщо багаторічним гілкам дати можливість рости, вони будуть витрачати поживні речовини, сприяючи зниженню врожайності. Тому кожну осінь потрібно вирізати дворічні, а також залишені в минулому році трирічні (і старше) гілки винограду.

Підготовка куща до обрізки

Головна складова підготовчих робіт – уважний огляд всіх кущів. Початківець виноградар повинен знати заздалегідь, які лози пошкоджені, заражені шкідниками або грибком. Після огляду необхідно вирізати все вийшли на поверхню коріння, видалити не опале листя винограду і неприбрані засохлі ягідні кисті. Пошкоджені і заражені пагони слід повністю прибрати і спалити.

Інструменти для обрізки

Для обрізки молодих кущів необхідний секатор. Їм зручно видаляти тонкі гілки. Робота полегшується, якщо сталеві леза попередньо добре заточені.

Крім того, садівника будуть потрібні :

  1. Сучкорез – секатор з посиленими лезами і подовженими ручками. Дозволяє вирізати важкодоступні багаторічні пагони товщиною до 5 см.
  2. Ножівка по дереву – потрібна для спилювання товстих гілок з 4-х і 5-ти літніх кущів.
  3. Для обрізки винограду на шпалері може знадобитися сходи.

Виноградна лоза чутлива до хвороботворним мікроорганізмів. Тому весь інструмент перед роботою необхідно дезінфікувати.

Які є види обрізки

До виноградної лози, також як до плодовим деревам і чагарникам, застосовні 3 види обрізки. У кожного є своє призначення.

Опис видів обрізки:

  1. Санітарна. Її проводять навесні до початку руху соків. Повністю вирізають виявлені зовнішнім оглядом пошкоджені або підморожені гілки.
  2. Омолоджуюча. Проводять після листопаду і перших заморозків. Видаляють старі пагони. Кущі у віці 4 роки і старше потрібно зрізати повністю на висоті близько 20 см від землі.
  3. Формує обрізку 2-річного винограду також проводять восени.

Молодий місяць спрямовує рух соків вгору, тому на свіжих зрізах з’являються «сльози». Щоб лоза не «плакала», процедуру рекомендують проводити в спадну фазу.

Способи формування винограду

Осіння обрізка винограду передбачає кілька методів. Основна мета формування кущів полягає у відборі і стимулюванні зростання здорових і сильних гілок. З її допомогою створюють міцний скелет рослини, здатний витримувати вагу дозрівають ягід. Формує обрізка молодого винограду також запобігає зростанню пагонів в небажаних напрямках.

За методом Гюйо

Метод французького агронома Ж. Гюйо застосуємо до неукривних сортів рослини. Суть його в тому, що при формуванні куща залишають не більше 2 плодоносних гілок.

Увага!

Всі інші гілки на основному стеблі видаляють.

Плодові ланки розташовуються на двох рукавах, що відходять від штамба майже над землею і спрямованих уздовж шпалери в протилежні сторони. Для кущів першого року можлива заміна шпалери кілочками.

Віялова обрізка

Цей метод застосовують до сортів, вирощуваних в середній смузі і північних регіонах.

Суть методу в тому, що через рік після висадки саджанця формують скелет куща, а в кожний наступний вегетаційний період його форма оновлюється. Всі рукава при віяловому методі розташовують в одній площині, що дає можливість знімати лози зі шпалери для укриття на зиму.

Горизонтальна Кордон

Цей спосіб обрізки винограду восени використовують при вирощуванні неукривних сортів, так як утепляющий матеріал збільшує ризик пошкодження гілок.

Плече-кордон при такому формуванні є продовженням штамба. У посадженого навесні винограду восени обрізають тільки пасинки над першими листами. На другому році формування втечу укладають на нижню дріт шпалери і підв’язують. У наступні періоди вегетації плодові лози обрізають за методом Гюйо.

Схеми обрізки в картинках для початківців

Виноградарі-новачки проводять першу обрізку з побоюванням втратити урожай. Побороти страх допоможуть покрокові інструкції в картинках.

Обрізка однорічного куща

За схемою обрізки молодого винограду, посадженого навесні, пагони однорічного куща вкорочують до першого повноцінного аркуша. Цю операцію називають карбуванням і її проводять на початку вересня.

У жовтні роблять обрізку, після якої на кожному втечу залишають по 3 очка і накривають рослина пластиковою пляшкою. Обрізати виноград після посадки восени можна не раніше літа наступного року.

Схема обрізки дворічного куща

На другому році вирощування схема обрізки винограду восени передбачає правильне формування рукавів, на яких навесні почнуть відростати плодові пагони. Після видалення непотрібних гілок спрощується процедура приховування куща, що дозволить молодому 2-х річному рослині легше перенести зимові холоду.

Правила обрізки трирічної лози

На початку третього вегетаційного періоду на кожному рукаві, сформованому восени минулого року, виростає 2 лози. Перед взимку їх потрібно вкоротити на 2 очка і в наступний сезон вони стануть рукавами другого рівня. Спосіб обрізки (штамбовий або віяловий) повинен відповідати методу минулого сезону.

Омолодження старої лози

Омолоджуюча обрізка старих виноградників сприяє прискоренню визрівання плодів і поліпшенню смаку ягід. Якщо не доглядати за рослиною, то вже через пару років зменшиться кількість плодоносних гілок, а самі ягоди стануть дрібними і кислими, як на дикоростучому кущі.

На замітку!

Для омолодження в перший рік старий кущ зрізають повністю, залишаючи тільки 2 нирки.

Восени наступного року 2 виросли втечі потрібно вкоротити: перший – до 2, другий – до 5 очок. Далі обрізку виробляють за стандартними схемами.

Недосвідченим виноградарям краще починати з вирощування невибагливих і зимостійких сортів. Поради професіоналів, численні фото і відео допоможуть накопичити необхідний досвід для вирощування особливо вимогливих до погодних умов і догляду різновидів виноградної лози.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал