Трава з дрібними білими квітами знайома кожному з дитинства. Однак не всі знають, як сушити ромашку в домашніх умовах. Тому розгляньте чотири кращих способу зробити сушку правильно. Вони доступні навіть для початківців заготівельників.
Ромашка лікарська: як збирати і сушити
Аптечна або лікарська ромашка є поширеним рослиною в середній смузі. Росте вона повсюдно, в полях і лісах, неподалік від водойм і на узбіччях доріг. Дізнатися її легко по характерному зовнішньому вигляду: дрібним зеленим листям і невеликою білим кольорами з яскраво-жовтою серцевиною. Найчастіше її вирощують на клумбах і присадибних ділянках, вона добре піддається культивації.
Під час збору трави потрібно бути уважними, щоб не переплутати лікарську траву зі звичайною. Аптечна ромашка має порожній усередині квітка, а головне – має сильний аромат. Висота рослини не перевищує 30-40 сантиметрів, в той час як декоративна квітка може витягнутися навіть на метр. До того ж він зазвичай має більші листя.
Вибір сировини
Час збору
Важливо розібратися, коли збирати ромашку лікарську для сушіння, щоб отримати якісне лікарську сировину. Роблять це в період цвітіння, який починається з середини червня і завершує тільки у вересні. Вирушати на заготовки краще в ранкові години, як тільки просохне роса. Мокрі рослини брати не можна, вони можуть загнити, не встигнувши просохнути.
Запам’ятайте яку ромашку сушити, так як є ряд заборон, які варто дотримуватися. Не можна рвати квіти у автомобільних трас і залізничних колій, великих промислових об’єктів і великих звалищ, на забруднених або штучно збіднених ґрунтах, в місцях зараження радіонуклідами. Рослина збирає токсичні речовини з навколишнього середовища, тому для сушки і вживання непридатне.
Сортування
Найбільша концентрація корисних речовин накопичується в кольорах. Але збирати тільки їх незручно. Тому досвідчені заготівельники рекомендують зрізати пагони гострим ножем, серпом або ножицями, додатково залишивши ще 2-4 сантиметри стебла для лікувальних цілей.
Якщо потрібно зібрати багато сировини, наприклад, для прийняття ванн або миття голови, тоді зрізаються пагони 25-30 сантиметрів завдовжки. У хід йдуть тільки здорові рослини, без слідів пошкодження шкідниками або хворобами. Зів’яле суцвіття краще не брати зовсім, вони вже втратили свою цілющу силу.
Підготовка
Перед сушінням зазвичай рослини не миють, так як вони набирають воду. Якщо вони занадто брудні, їх можна вимити, які не зриваючи. Починати зрізати квіти і стебла можна тільки після того, як вся волога випарується.
Деякі знавці лікарських рослин і народні цілителі вважають, що мити суцвіття все ж потрібно. Причому не просто мити, а вимочувати в розчині солі (1 чайна ложка на літр) протягом 10 хвилин. Сіль прожене з квітів комах і деактивує суперечки цвілевих грибів. Однак після такої процедури сушити ромашку можна тільки примусово (сушарка, духовка, дегідратор), варіант з відкритим повітрям не підходить, так як квіти швидше за все почнуть підгнивати.
Сушити ромашку для чаю прийнято квітками. Тому якщо ви спершу збираєте все рослина, то вдома потрібно акуратно зрізати суцвіття, намагаючись не пошкодити їх. Кришити пагони не бажано, щоб разом з соком не випарується корисні речовини. Надовго залишати необроблені рослини не можна, вони дуже швидко починають пліснявіти і гнити. Максимум пролежати вони можуть 1-3 години.
Інструкції та рекомендації: як сушити ромашку аптечну на зиму
Існує чотири основних способи заготовки лікарської трави. Вони відрізняються використовуваним обладнанням та якістю отриманої сировини. Кожен може вибрати найбільш підходящий.
На повітрі
Час сушіння: 8-14 днів.
Цей спосіб вважається природним і найкращим для збереження корисних сполук.
На папері або тканини
Така сушка підійде більше для квітів, ніж для стебел. Можна використовувати піддони, великі сита або грати і листи від духовки.
- Застелите піддони марлею, чистою тканиною або папером.
- Розкладіть квіти в один шар.
- Поставте піддони в місці з хорошою вентиляцією, куди не потрапляють прямі сонячні промені. Досвідчені заготівельники ставлять сушку на горище, попередньо відкривши слухові вікна і віддушини.
- Два рази на день ворушити сушку.
Щоб сушка пройшла швидше, можна один раз в день мене підкладку з паперу або тканини. Крім горища добре виставляти квіти в сарай, на балкон або під навіс. Головне, щоб місце було сухим і темним.
На нитці
Другий варіант сушіння на відкритому повітрі для квітів не підійде. Потрібно зв’язати стебла пучками по 5-15 штук.
- У відповідному місці натягніть мотузки або встановіть дерев’яні планки.
- Розвісьте пучки так, щоб вони не стикалися.
- Раз в день оглядайте сушку і міняйте пучки місцями.
Готовність перевіряється просто: розітріть квіти в пальцях. Пелюстки повинні легко кришитися, а стебла з тріском ламатися.
У електросушарці
Час сушіння: 16-18 годин.
В електричної сушарці можна висушити як зелену масу ромашки, так і її суцвіття.
- Покладіть рослини на решітки, по можливості в один шар.
- Встановіть температуру 35-40 ° С або режим «Трави».
- Просушите 3-4 години і вимкніть пристрій. Поміняйте решітки місцями і злегка переворушити сушку.
- Повторюйте цикли, поки трава не дійде до потрібної кондиції.
Якщо потрібно прискорити процес, то можна викладати квіти тільки на верхню решітку , залишаючи решту порожніми. Побутові сушарки випаровують багато вологи, тому їх краще ставити в добре провітрюваних кімнатах або зовсім на вулиці, підійде балкон, сарай, навіс.
У духовці
Час сушіння: 3-6 годин.
Досвідчені заготівельники такий метод не вітають, адже в духовці важко регулювати температуру і вологість. Але, коли сировини багато, а місця для природної сушки немає, то можна скористатися побутової духовкою.
- Застелите листи пекарської папером.
- Розстелите квіти чи стебла в один шар.
- Встановіть температуру до 40 ° С. Якщо є режим «Конвекція», то його можна включити, тоді сушка буде провітрюватися примусово вбудованим вентилятором.
- Просушіть 1 годину і вимкніть духовку, дайте їй повністю охолонути, переворушити ромашку.
- Повторюйте просушування на мінімальній температурі до шести разів.
Закривати дверцята духовки не можна, інакше сушка підгорить. Зазор для газових духовок повинен становити 14-18 сантиметрів, а для електричних 5-7. Щоб не помилитися з готовністю, можна зняти ромашку трохи раніше, а потім дати їй дійти на відкритому повітрі.
У мікрохвильовці
Час сушіння: 12-15 хвилин.
Заготівля, сушіння та зберігання аптечної ромашки справа непроста, а головне, тривалий. Тому деякі намагаються максимально скоротити сушку. Якщо висушити квіти ромашки потрібно дуже швидко, можна скористатися мікрохвильовкою, хоча частина цілющих властивостей квітки просто випарується.
- Застелите блюдо серветкою.
- Викладіть поверх неї квіти ромашки.
- Накрийте ще однієї серветкою.
- Встановіть режим «Розморожування», перейдіть 2 -3 хвилини.
- Переведіть мікрохвильовку на мінімальну потужність (80-100 Вт), перейдіть 3-4 хвилини.
- Вимкніть пристрій і відкрийте дверцята, щоб вийшла волога.
- Знову перейдіть такий же час.
Повторюйте прогрівання стільки раз, скільки буде потрібно, кожен раз даючи воді випаруватися і вийти, а також не забуваючи ворушити сушку.
Як зберегти суху ромашку
Від того, як зберігається сушка, безпосередньо залежать її лікарські властивості. Тому потрібно подбати про правильний режим для цієї трави. Після завершення сушіння, траву зазвичай ще раз переглядають, перебирають, відкидаючи будь-яку видиму «некондицію». Тоді вже можна зсипати продукт в відповідну тару.
- Скляні банки з щільними металевими або капроновими кришками.
- Картонні коробки без сторонніх наклейок і написів.
- дерев’яні короби з щільно притертими кришками.
- Полотняні, лляні або полотняні мішечки.
- Паперові пакети.
Ромашка має стояти в прохолодному, темному і сухому місці, наприклад, в комірчині або коморі. Головне, щоб на неї не потрапляли прямі сонячні промені, і вона не відволожилася. У поліетилені, пластику та металі зберігати сушені квіти не рекомендується, вони можуть протухнути або набратися сторонніх запахів. Оптимальний термін зберігання 12 місяців, тобто якраз до нового врожаю. Після цього властивості рослини помітно падають, а ще через пару місяців зовсім зникають.
Застосування сушеної ромашки
Про користь ромашки чи вдасться розповісти в одному короткому абзаці. Вона знімає спазми і піднімає тонус судин, має жовчогінну, протизапальну, бактерицидну, потогінний, седативну і болезаспокійливу дію. За допомогою неї можна вилікувати затяжний кашель і шлункові кольки, заспокоїти нерви або підвищити працездатність. У неї практично немає протипоказань, окрім індивідуальної нестерпності, а звикання до неї не відбувається. Найчастіше ромашку використовують для приготування лікарських засобів.
- Чай.
- Відвар.
- Настій.
- Мазь.
- Крем.
- Ванни.
- Масло.
Найчастіше ромашку застосовують не тільки в народній і традиційній медицині, але також в косметичних цілях. З неї можна зробити крем для обличчя, настоєм прополоскати волосся або прийняти розслаблюючу ванну.