Заходи боротьби з борошнистою росою на смородині

Борошниста роса – важке захворювання рослин, що має грибкову природу. Воно вражає кущі смородини відразу після того, як завершиться цвітіння, а також в період формування і дозрівання ягід. Щоб лікування було ефективним, слід знати, коли і чим обприскувати кущі, щоб встигнути врятувати урожай. Боротьбу з хворобою слід починати вже після виявлення перших ознак зараження.

Збудник захворювання

Борошниста роса на смородині (сферотека, Пепеліца) з’являється в результаті зараження куща ектопаразитическим мучністоросяних грибами з порядку ерізіфових. Свою активність патоген починає проявляти на початку весни. З настанням тепла інфекція вражає кореневу частину рослин, потім поступово переміщується на стебла і листя. Пік захворювання припадає на літній період – червень і початок липня.

Щоб відбулося зараження, на кущ повинні потрапити суперечки шкідливого грибка. Цьому сприяють сисні комахи – трипси, білокрилки, щитівки, попелиці. Інфікувати рослини можна також під час поливу, якщо патоген присутній у воді.

Чому борошниста роса вражає смородину: причини

Основними причинами появи і поширення інфекції є:

  • несприятливі погодні умови;
  • неправильний догляд;
  • генетична схильність.

Фактори, що сприяють появі та поширенню інфекції:

  • тепло (якщо позначка термометра перевищує + 20 ° C) і підвищена вологість повітря (понад 80%);
  • загущені посадки, надмірне розростання кущів;
  • надмірний вміст азоту в ґрунті;
  • вітряна і дощова погода;
  • погане освітлення.

Спори грибка, що викликає борошнисту росу, можуть потрапити на рослину при внесенні під кущ нового ґрунту. Також заразити смородину можна при використанні інфікованого садового інвентарю.

Ознаки борошнистої роси

Після попаданні на корені і нижнє листя спор грибка, Пепеліца швидко поширюється і дуже скоро вражає весь кущ. Щоб перешкодити загибелі рослини, важливо не пропустити перші симптоми початку розвитку інфекції.

Важливо! Якщо грибок вразив точку росту, то розвиток куща припиняється, він починає сохнути і незабаром гине.

На червоній смородині

Помітити симптоми зараження червоної смородини грибковою інфекцією нескладно. Спочатку гілки і листя покриваються білуватим пилом. Потім на її місці утворюється білуватий липкий наліт, який потім темніє, перетворюється в брудно-сірий. На листі скупчуються крапельки вологи.

Листя зараженого борошнистою росою рослини поступово зазнають деформацію, стають дрібними, потім зовсім опадають. Смородиновий кущ перестає рости і висихає.

На чорній смородині

Виглядають ознаки борошнистої роси на червоній і чорній смородині на фото практично ідентично. Розпізнати зараження рослини грибком можна по:

  • білому борошняних нальотів на гілках і листі, який потім з’являється і на ягодах (поступово він стає сірим, а потім бурим);
  • крапельок вологи, скупчуються на поверхні листя і нагадує собою росу;
  • дрібним чорним точкам, розташованим по всій поверхні листових пластин.

Листя рослини, зараженого Пепеліца, дрібніють, змінюють колір, поступово скручуються і висихають. Зростання пагонів припиняється, вони стають крихкими, часто ламаються. Ще несозревшіе плоди тріскаються і обпадають. Знижується імунітет рослини, воно хворіє, страждає від нападу шкідників.

Як боротися з борошнистою росою на смородині

Щоб позбутися від борошнистої роси, використовують отрутохімікати, біопрепарати, народні засоби. Останні ефективні тільки на ранніх стадіях зараження.

Хімічні препарати

Хімічні препарати здатні швидко і ефективно побороти інфекцію. Але багато хто з них токсичні, тому застосовують їх рідко: тоді, коли хвороба набула широкого поширення і інших способів її ліквідувати немає.

Позбутися від борошнистої роси на смородині допоможуть:

Хімікати слід використовувати дуже обережно. Необхідно строго дотримуватися інструкції по застосуванню, так як передозування здатна не тільки не вилікувати, а й остаточно занапастити рослина. Майже всі хімічні препарати, які використовуються для боротьби з борошнистою росою на смородині, шкідливі для здоров’я людини, тому проводити обробку рослин треба в спеціальній захисному одязі, масці, окулярах.

Під час обприскування кущів смородини фунгіцидами треба простежити за тим , щоб на ділянці не було дітей, домашніх тварин. Після завершення обробки робочий одяг необхідно зняти, ретельно вимити обличчя і руки. При попаданні хімічних складів в дихальні шляхи або на слизові оболонки рота і носа слід негайно звернутися до лікаря.

Важливо! Кущі чорної смородини хворіють частіше, ніж червоною або білою. Під час зимових холодів вони можуть вимерзнуть.

Народні засоби

Народні засоби боротьби з борошнистою росою використовують на початковій стадії розвитку хвороби. Вони мають ряд переваг перед хімікатами.

  • складаються з натуральних компонентів, нетоксичні;
  • економічні, не вимагають великих фінансових витрат;
  • легкі в застосуванні.

Народні засоби надають згубний вплив на багатьох садових шкідників. А приготувати їх легко можна в домашніх умовах.

Хороший ефект надає мильно-содовий розчин. Для його приготування необхідно мило покласти в пластикову ємність і залити водою. Через 24 години склад можна використовувати, попередньо ще раз розбавивши його рідиною (50 г засобу на відро води).

Можна обприскати хворий кущ і молочною сироваткою. Перед обробкою із молокопродуктів слід розвести водою у співвідношенні 1:10. Обприскування потрібно проводити протягом 3 діб, по 3 рази на день.

У боротьбі з грибком корисно скористатися і таким методом: 5 г мідного купоросу розвести в склянці теплої води, а потім розбавити ще 5 л мильного розчину. Але при використанні цього засобу слід дотримуватися заходів безпеки.

Ефективним засобом боротьби є склад на основі гірчиці. Так, сухий порошок слід розвести водою у співвідношенні 1: 5.

Біопрепарати

Основу біопрепаратів складають бактерії, які надають згубний вплив на грибок. Дані засоби нетоксичні і не мають негативного впливу на здоров’я людини. Лікування влітку заражених борошнистою росою кущів біопрепаратами можна проводити навіть в тому випадку, якщо вже з’явилися ягоди. Але, не дивлячись на свою ефективність і безпеку, вони не роблять настільки тривалої дії, як хімікати.

Найбільш популярними і дієвими є:

  • Фітоспорін-М;
  • Алірін-Б;
  • Гамаір;
  • Псевдобактерін-2;
  • Планріз.

Серед переваг препаратів – економічність і доступність. Придбати їх можна в кожному садово-городній магазині. Обробляти заражені кущі біопрепаратами можна на будь-якому етапі вегетації смородини.

Важливо! Використання біопрепаратів є найбільш ефективними заходом боротьби з борошнистою росою в період плодоношення.

Заходи профілактики

Борошниста роса -важкий і небезпечне захворювання, від якого страждає не тільки смородина, а й інші городні культури. Щоб вилікувати і реанімувати заражені рослини, потрібно багато сил і терпіння. Тому легше хвороба попередити.

Профілактика появи борошнистої роси на смородині має на увазі:

  1. Дезінфекцію саджанців перед посадкою їх у відкритому ґрунті, садового робочого інструмента, ґрунту. Для обробки можна використовувати розчин марганцівки, мідного купоросу.
  2. Періодичне розпушування землі в прикореневій зоні рослин. Це сприяє більш активному повітрообміну, кращому насиченню коренів киснем.
  3. Прополку бур’янів. Небажана рослинність збіднює землю, висмоктуючи з неї поживні речовини, а також є місцем існування шкідливих комах.
  4. Мульчування. Мульча захищає коріння рослини від холоду, утримує вологу в ґрунті, служить додатковим джерелом поживних речовин.
  5. Використання дренажу. Його викладають в лунки при посадці кущів смородини. Дренажний шар перешкоджає застою вологи і загнивання кореневої системи.
  6. Обрізку старих, хворих, ослаблених гілок.
  7. Вибір сортів смородини, найбільш стійких до захворювання.
  8. Щоб смородина рідше хворіла, її потрібно правильно посадити. Для кущів бажано підбирати добре освітлені місця в саду, де ґрунтові води розташовані глибоко.
  9. Щоб рослина була здоровою і міцним, довго і добре плодоносить, його треба поливати 1 раз в тиждень відстояною водою. Якщо літо видалося посушливим, кількість поливів збільшують до 2-х.

Важливо! Щоб попередити появу борошнистої роси на смородині, необхідно проводити профілактичну обробку кущів навесні, влітку і восени розчином мідного купоросу (1 ст. л. препарату на 10 л води).

Здорова і міцна рослина – та, яка отримує необхідну кількість корисних речовин. Щоб уникнути дефіциту харчування, необхідно регулярно вносити під смородину мінеральні добрива – азотні, їх використовують ранньою весною, на етапі активного зростання, фосфорні та калійні – застосовують під час цвітіння і плодоношення. Останні забезпечують захист рослини від захворювань, зміцнюють імунітет.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал