Які рослини можна садити поруч з гортензіями, гарне і погане сусідство

Поряд з гортензією можна посадити багато різних садових рослин. Але підбирати сусідів треба з розумом. І ось чому.

Гортензія ( гідрангея) – справжня садові принцеса. Вона красива, але дуже примхлива. Особливо вимогливо квітка відноситься до висвітлення, вологості і температури. Сусіди, які сидять поруч, повинні не тільки поєднуватися із зовнішнім виглядом гортензії, але і не погіршувати умови її життя.

Які культури добре уживаються поруч з цією красунею, ми розповімо в сьогоднішній статті.

Що люблять гортензії, як вибрати відповідне місце для посадки

Гортензії – дуже ніжні квіти. Вони люблять спокій, легку півтінь і щедрий полив. Місце для квітів вибирають по суворим критеріям:

  • Клумба повинна знаходитися на відкритому просторі, так, щоб вранці і ввечері її висвітлювало сонце;
  • З південного боку потрібно перешкоду, що дає тінь опівдні;
  • Місце вибирають з підвітряного боку поруч з будинком або створюють штучні перешкоди для вітру – для гортензії згубні сильні пориви і постійні протяги;
  • Земля повинна бути пухкою, родючою, з великою кількістю органіки. Якщо на ділянці земля глиниста з кислою або яскраво вираженої лужної реакцією, слід заздалегідь вносити нейтралізуючі речовини, добрива і рихлити ґрунт;
  • Обов’язковий частий полив – 1-2 рази на тиждень, залежно від погоди і віку кущів. Молоді гортензії поливають частіше, старі – рідше. Якщо недавно посадили, то поливати треба щодня. Вода для поливу – тільки тепла, нагріта на сонці або в чайнику;
  • Грунтові води і калюжі шкідливі для гортензій – така вода завжди холодна. Посадити кущі треба на узвишші.

Ідеальне місце – невелике піднесення трохи на віддалі від південної стіни будинку, щоб поруч не було господарських будівель і вуличного умивальника, на підготовленому ґрунті.

Посадити і пересадити кущі можна тільки навесні, восени цього робити не можна. Також не можна залишати без уваги і регулярного поливу.

Де краще посадити гортензію: в тіні або на сонці

Щодо освітлення гортензія пред’являє суперечать один одному вимоги. Сонячні промені повинні яскраво висвітлювати її вранці і ввечері, але опівдні (приблизно з 12 до 15 годин) гортензії потрібно тінь.

Полуденне сонце пошкоджує листя, і квітка може загинути, а недолік світла заважає розпуститися яскравим красивим квітам .

Ідеальне місце – це південна сторона будинку, на невеликому віддаленні від стін. Відстань залежить від висоти і форми будинку. Так тінь буде падати на клумбу тоді, коли це необхідно, а в решту часу квіти будуть яскраво освітлені.

УВАГА! Посадити, пересадити або обрізати гідрангія можна тільки навесні в квітні-початку травня. Восени ніяких маніпуляцій краще не робити.

Якщо розташування будинку не дозволяє посадити гортензії поруч з ним, важливо вибрати відкритий і добре освітлену ділянку, а з південного боку зробити штучний навіс або іншу споруду, яке буде давати тінь в денні години. Створити денний укриття простіше, ніж штучне освітлення, тому відкриті сонячні ділянки завжди краще затінених.

Що посадити поруч з гортензією, хороші сусіди

Поряд з Гідрангея добре уживаються багаторічні квіти і низькорослі чагарники. Їх коренева система недостатньо велика, щоб відбирати воду у ніжній квіткової принцеси.

Якщо рослини не мають різкого запаху і не виділяють їдких речовин – вони прекрасно уживуться поряд з гортензією. Також поруч можна посадити невеликі дерева, які створять тінь, але важливо враховувати, скільки часу їм потрібно, щоб вирости.

Гортензія волотиста і троянди

Таке поєднання часто висаджують заради естетики. Яскраві троянди чудово поєднуються з ніжними суцвіттями волотисте гортензії. Але ці чагарники – жорстокі конкуренти. Необхідно створити рослинам достатньо вільного простору, узгодити графік поливу, постійно вносити підживлення. Якщо цього не робити, квіти загинуть.

Гортензія волотиста і хвойні

Хвойні – ідеальні сусіди поруч з квітковими кущами. Вони менш вимогливі до догляду, створюють тінь і відмінний фон, на якому гортензія зможе блищати. Для прикраси саду підійде туя, ялівець, карликові сосни.

Посадити хвойні потрібно тільки з південної сторони від клумби, щоб вони затінювали квіти тільки опівдні. Відстань між двома видами рослин – не менше 1,5 м, можна трохи більше.

ФАКТ. Виростити гідрангія з насіння вкрай складно. Набагато ефективніше використовувати саджанці.

Гортензія волотиста і спірея

Спірея цвіте навесні і на початку літа, а гідрангея – у другій половині літа і восени. Поєднання цих кольорів створить ефект безперервного цвітіння. Вимоги до ґрунту і поливу в обох рослин схожі. Спірея трохи нижче, тому знаходяться в тіні своїх компаньйонів по клумбі.

Що посадити поруч з деревовидною гортензією, які підходять сусіди

Деревоподібна гортензія така ж вимоглива і примхлива, як метельчатая. Її головна відмінність – висота пагонів. Деревоподібна різновид квітки – це досить високий чагарник, тому компаньйони йому потрібні більш підходящого розміру.

Гортензія деревоподібна і плодові дерева

Краща компанія для деревоподібного чагарнику – плодові дерева, особливо яблуні.

Дерева потрібно посадити з південного боку від гідрангія, так вони створять тінь в спекотний полудень, а в решту часу не заважатимуть квітам.

З тією ж метою можна посадити і хвойні – їли і тую. Вони не конкурують з гортензією за вологу і поживні речовини в ґрунті. Головне правило – між кущами і деревами має бути не менше 1,5 м.

Гортензія деревоподібна і ялівець

Ялівець стане прекрасним фоном для гортензії, підкреслить її витонченість. Якщо використовувати сорти різної висоти, можна домогтися ефекту багатошарової клумби. Ялівець не цвіте, тому він повинен бути трохи меншою висоти. Для додаткового ефекту його потрібно підрізати.

Гортензія деревоподібна і бузок

Бузок близька за кольором до гортензії, а цвіте набагато раніше за неї. Кущі близькі за розмірами, і посадивши їх разом, можна створити ефект переплетених гілок і постійного фіолетово-білого цвітіння. Щоб отримати максимально яскравий результат, потрібно вибирати близькі за кольором сорти.

Що можна посадити під гортензією?

Щоб ґрунт під кущами не виглядала голою, варто посадити багаторічні квіти і декоративні трави. Більшість з них менш вимогливі, ніж гідрангея, і нездатні позбавити її вологи через своїх невеликих запитів.

Іриси

Іриси і гортензії близькі за кольором. Їх почергове цвітіння створить відчуття, що хвиля бузкового кольору повільно, з кожним днем ​​піднімається від землі до верхівок чагарників. Але варто пам’ятати, що іриси категорично не можна перезволожувати. Якщо чагарник пересаджували в цьому році, посадити під нього іриси можна, потрібно дочекатися наступного сезону.

Астильби

Астильба пред’являє такі ж вимоги до ґрунту і поливу, як і гідрангея, але краще переносить тінь своєї високої компаньйонки. Обидва рослини легко уживаються поруч один з одним. Якщо вибрати сорти з тривалим цвітінням, таке поєднання буде прикрашати сад все літо. Загальна особливість цих квітів – здатність змінювати колір суцвіть залежно від кислотності ґрунту. Якщо землю підкислити, вийде насичений фіолетовий колір, якщо додати лужних речовин – ніжний рожевий.

Злаки

Злакові рослини невибагливі до умов, в яких ростуть. Вони можуть перебувати в тіні чагарнику, не припиняючи зростання, люблять ті ж ґрунту, що і гортензія, але погано переносять надлишковий полив і заболоченість. Краса декоративних злаків в формі листя і стебел, цвітуть вони неяскраво, тому будуть відтіняти, але не затьмарювати основна рослина.

Чи можна садити гортензії різних видів поруч?

Можна поєднувати на одній клумбі різні сорти гідрангія. Зазвичай використовують чагарники, квітучі в різний час або мають різний колір, щоб клумба або доріжка все літо радувала око. Шкоди від такого сусідства не буде, якщо всім кольорам вистачає простору, світла і вологи.

ФАКТ. Самий довгоквітучі сорт – Нескінченне літо. Він може випускати нові суцвіття на одних і тих же гілках за один сезон. При правильному догляді цвітіння починається в червні і закінчується у вересні.

Головна відмінність сортів – стійкість до холодів. Все гідрангія погано переносять морози, на зиму їх потрібно вкривати. Сорти, виведені в Україні, витримують до -18 ° без додаткового утеплення, а барвисті європейські та азіатські гинуть при -5 °. Якщо такі сорти поєднуються на одній клумбі, вкривати на зиму потрібно всю рослинність. Якщо температура опускається нижче нуля, а сніг ще не випав, також необхідно укрити кущі, інакше їх пошкодити мороз.

Які чагарники можна посадити поруч з гортензіями?

Поєднанням з різних видів чагарнику оформляють доріжки, альтанки та інші малі архітектурні форми, живоплоти. Зимостійкі сорти деревовидної рослинності теж можуть взяти участь в оздобленні саду. Поруч з ними можна посадити:

  • Ялівець або тую – підкреслить красу гідрангеі;
  • Рози або шипшина;
  • Бузок;
  • Глід;
  • Кизильник;
  • Черемуха;
  • Жасмин.

Всі чагарники потрібно висаджувати одночасно, орієнтуючись на найкапризніший з них. Відстань між сусідніми рослинами – від 1,5. Якщо кущі низькорослі, його можна скоротити, якщо високі і гіллясті – збільшити. Щоб чагарники сформували гарну доріжку або живопліт, буде потрібно 2-3 сезони, до цього вони будуть занадто маленькими. Підрізають кожну рослину окремо в той час, який для нього підходить. Загальну обрізку, яка надає кущам єдиний вид, проводять навесні.

Що садити поруч з гортензіями не варто, погані сусіди

Поганими сусідами для гортензій стануть рослини, що віднімають у неї ресурси:

  • Великі дерева – занадто затінюють, не дають цвісти;
  • рослини, що вимагають кислих або сільнощелочних ґрунтів – гортензія не зможе вижити в таких умовах;
  • Вологолюбні рослини, які потребують щоденного поливу – вони сприяють застою вологи в ґрунті;
  • Акація – виділяє шкідливі для гортензії речовини;
  • Часник і цибуля, в тому числі їх дикі різновиди – токсичні для сусідів .

Шкідливим сусідом може стати будь-яка рослина, якщо посадити його занадто близько до гідрангія. Якщо не вистачає місця, почнеться жорстока конкуренція.

Часті помилки

Найчастіші помилки у висадці гідрангія пов’язані з їх розташуванням, поливом і освітленням. Помилки і їх симптоми:

  • Недолік сонця – слабкі тьмяні суцвіття;
  • Надлишок сонця – бліде листя, опіки на листках і пагонах;
  • Пошкодження коренів неправильним розпушуванням – зупинка зростання чагарнику, засихання гілок;
  • Недолік вологи – припинення зростання;
  • Надлишок вологи – поява плям на стеблах, особливо в нижній частині;
  • Невідповідний ґрунт – засихання гілок, опадання листя, відсутність цвітіння;
  • Несвоєчасна посадка і обрізка (не можна робити восени) – загнивання і засихання гілок.

Якщо рослина виявляє явні ознаки нездоров’я, потрібно виправляти становище якомога раніше. Якщо цього не зробити, чагарник загине.

Часті питання

Питання, які, швидше за все, виникнуть у садівника, незнайомого з гортензією:

Чому рослина не приживається, не дивлячись на всі зусилля?

Саджанець може бути слабким або пошкодженим. Потрібно викопати кущ, оглянути пагони і коріння, видалити хворі і засохлі ділянки.

Що робити, якщо з’явилася гниль?

Гниль на листі або стеблах можна прибрати. Якщо гниль з’явилася на коренях, впоратися з нею неможливо, саджанець доведеться утилізувати.

Що зробити, щоб гортензія довго цвіла?

Деякі сорту можуть цвісти все літо. Для цього потрібно збирати відцвілі суцвіття, не давати їм опадати самостійно. Саджанці гортензії найкраще брати в перевірених магазинах або у садівників з хорошою репутацією.

Висновок

Гортензія прикрасить клумбу, доріжку або живопліт. Вона буде радувати свого власника 50-10 років або більше при правильному догляді. Створити для неї відповідні умови нелегко, але результат порадує садівника.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал