Жовтіє розсада: причини і що робити при вирощуванні

Пожовтіння листя у саджанців – найбільш часто зустрічається, при вирощуванні будь-якої розсади. Жовтіють і перці, і томати, і баклажани.

У сьогоднішній статті ми поговоримо про причини пожовтіння листя у розсади, а також способи усунення цієї проблеми.

Причини пожовтіння листя у розсади

Перш за все, необхідно розібратися з тим, чому листя саджанців змінюють свій колір.

Причин пожовтіння багато, в тому числі, може бути кілька відразу. Розберемо найпоширеніші.

Недолік освітлення

Сонячне світло – найважливіший елемент фотосинтезу. Його нестача призводить до того, що листя починає жовтіти.

Щоб цього не було, треба забезпечити не менш як 12 годин освітлення.

Надлишок УФ світла

Зворотна ситуація також шкодить молодим рослинам. У них ще слабкі листя, і занадто велика кількість прямих УФ-променів просто “спалює” листові пластини.

Тому, використовуючи фітолампи треба робити світло розсіяним. Наприклад, використовувати відбивачі й розсіювачі.

Неправильний ґрунт

Правильний ґрунт дуже важливий для здорового росту розсади. Легкий, пухкий і родючий ґрунт живить саджанці весь час їх зростання. Поганий ґрунт не забезпечує доступ повітря до коріння і нормальне харчування саджанців. В результаті живильні речовини просто не доходять до листя, і вони жовтіють.

Неправильно проведена пікіровка

Пікіровка іноді просто необхідна, але рослини її не люблять і часто переносять дуже погано.

Пікіровку треба проводити дуже акуратно, щоб не пошкодити корінці. Жовте листя – одна з ознак того, що коренева система була пошкоджена.

Якщо пошкодження не сильні, то все обмежиться скиданням сім’ядольних листочків.

Для адаптації розсади після пікіровки проводять її обробку стимуляторами росту і коренеутворення. Найпопулярніші препарати – Корневин, Корнесия, Циркон.

На замітку. Не треба проводити обробку відразу після пікіровки. Дайте рослинам 2-3 на те, щоб прийти в себе і вже потім застосовуйте препарати.

Загущення посівів

Якщо ви вирощуєте розсаду в загальному контейнері, то обов’язково проводите проріджування. Це необхідно, щоб саджанці не конкурували один з одним за світло і харчування.

В результаті поживних речовин не вистачає нікому, і листя у розсади починають жовтіти.

Щоб цього не траплялося, або вирощуйте саджанці відразу в роздільних ємностях, або проводите пікіровку після появи 3 цього листочка.

Неправильний полив

Нерегулярний полив, переливи, довгі періоди пересихання ґрунту – все це тягне за собою пожовтіння листя.

Вода вкрай важлива для розсади. У ємностях обов’язково повинні бути дренажні отвори, щоб уникнути застою води. Поливати треба виключно в міру необхідності (коли підсохне верхній шар ґрунту).

Хвороби і шкідники

Грибкові хвороби також призводять до того що листя у розсади жовтіють. Це трапляється через те, що мікроорганізми або шкідники порушують природний обмін речовин всередині рослини. В результаті листя не отримують необхідну їм кількість мінеральних компонентів і починають жовтіти.

Визначити те, що розсада захворіла можна за зовнішніми ознаками: чорні плями, сірий наліт і т.д.

Хворі екземпляри необхідно ізолювати і лікувати. Якщо лікування не дає результатів, то саджанці знищують.

Неправильний догляд і пожовтіння листя розсади

Основна причина того, що у розсади жовтіють листя, – це неправильно організований догляд: нестача харчування, нерегулярний полив, недолік або надлишок освітлення, протяги.

Дуже часто розсада росте на підвіконні, де досить холодно, а з приходом весни саджанці починають перегріватися на весняному сонці.

Брак азоту і посадка в занадто важкий ґрунт також призводять до пожовтіння листя.

при цьому хвороби і шкідники набагато рідше є причиною зміни кольору листя.

Брак харчування і пожовтіння листя

Пожовтіння нижніх листків свідчить про те, що саджанців не вистачає азоту. Цей мікроелемент забезпечує зелений колір рослин.

Щоб заповнити дефіцит азоту, приготуйте підгодівлю з нашатирного спирту. Розведіть нашатирний спирт в пропорції: 1 чайна ложка на 1 л води.

Даним розчином проведіть полив під корінь.

Зверніть увагу, що надлишок азоту також шкідливий для розсади, так як вона почне безконтрольно нарощувати зелену масу: жирувати і витягуватися. Тому не перевищуйте концентрацію мікроелемента в підгодівлі.

ВАЖЛИВО! Надлишок добрив теж шкодить рослинам. Визначити його можна по білому нальоту навколо дренажних отворів контейнерів з розсадою.

Як врятувати пожовклу розсаду

Як врятувати пожовтілі саджанці, залежить від того, в чому причина проблеми.

Найчастіше вся справа в неправильному догляді. Тому нормалізація умов вирощування призведе до того, що розсада прийде в себе.

Гірші справи, якщо причина в пошкодженні коренів при пікіровки або впливі шкідників і хвороб.

В цьому випадку без використання спеціальних препаратів не обійтися. Допоможуть регулятори росту і стимулятори коренеутворення (Циркон, Епін, Малишок, Корневин і т.д.).

У разі зараження грибковою хворобою заражені екземпляри треба видалити і знищити. Якщо зараження відбулося ще в загальному контейнері, то ґрунт необхідно полити розчином Хома або іншого мідь-нього препарату.

Часті помилки

  1. Неправильно визначена причина пожовтіння. Перш ніж робити які-небудь дії з порятунку саджанців, треба чітко визначити причину зміни кольору.
  2. Надто інтенсивне лікування. Початківці дачники відразу починають активно використовувати відразу всі засоби від пожовтіння листя. В результаті – тільки посилюють проблему.
  3. Проблема ніяк не наважується. Тут може бути і навмисне ігнорування проблеми і просто неуважність дачника. Розібратися з пожовтінням листя розсади краще якомога швидше, щоб проблема не прогресувала.
  4. Полив. Звичайно, може бути так, що листя у розсади жовтіють через нестачу води. Але частіше буває навпаки. Тому додатковий полив лише посилює проблему жовтого листя.

Відповіді на часті питання

Розсада почала жовтіти. Що робити?

Перевірте умови вирощування, а також наявність ознак присутності паразитів або хвороб.

Чи можна врятувати пожовклі саджанці?

У більшості випадків – так, якщо тільки проблема не пов’язана з грибковими хворобами або з пошкодженням коренів.

Чи можна проводити пересадку саджанців з жовтим листям на город або в теплицю?

Так. У всякому разі, ви нічого не втрачаєте крім часу на пересадку.

Яка розсада не жовтіє?

Пожовтіння найчастіше пов’язано з неправильним відходом. Тому будь-яка розсада у недбайливого дачника буде жовтіти.

Як попередити проблему?

Це зробити дуже просто – дотримуйтесь агротехніку вирощування розсади: температурний режим, полив, підживлення, освітлення, пікіровка.

Висновок

Якщо резюмувати все вищесказане, то основна причина того, що у саджанців жовтіють листочки – неуважний догляд і погано організовані умови вирощування.

Уважно ставтеся до вирощування саджанців, тоді ви отримаєте здорову розсаду, готову до пересадки у відкритий ґрунт або теплицю.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал