Слимаки – одні з головних ворогів капусти. Вони поїдають листя, є переносниками багатьох грибкових захворювань. Якщо вчасно не помітити ознаки присутності небезпечного молюска і не знати, що робити в разі його появи, як з ними боротися і якими забійними сумішами, то протягом короткого часу зараженими виявляться всі капустяні грядки. Щоб усунути шкідників, широко застосовують популярні народні засоби, біопрепарати та хімічні склади, а також механічні способи.
Опис шкідника
Слизняків відносять до класу черевоногих молюсків. Вони мають витягнуте в довжину (від 2 мм до 2 см), голову (на ній розташовані органи чуття), тулуб з мантією (там знаходиться легке і дихальний отвір) і ногу. Як і равлики, слимаки живуть на суші, але не мають раковини.
Сухопутні молюски покриті слизом, яка допомагає їм утримуватися на вертикальних поверхнях. Шкіра у них тонка, має захисну забарвлення з білими і чорними цятками.
Пересуваються слимаки завдяки м’язовим скороченням ноги. У разі небезпеки можуть скручуватися в кульку. Розмножуються шляхом перехресного запліднення. Дихають не тільки за допомогою легкого, але й всією поверхнею тіла. При підвищенні температури повітря і відсутності вологи швидко гинуть.
Харчуються слимаки листям, квітами і плодами рослин, приносячи великої шкоди сільськогосподарським угіддям. Зустрічаються і хижі особини, поїдають личинок, черв’яків і комах.
Причини появи слимаків на капусті
З’являються слимаки на капусті тоді, коли для них створюються сприятливі погодні умови:
- похмура погода;
- дощ, сирість;
- м’яка зима, волога прохолодна весна.
Серед сприятливих факторів, які активізують діяльність молюска:
- погане провітрювання теплиць і парників;
- неправильний (надлишковий) полив;
- загущені посадки;
- велика кількість бур’янів.
На замітку! Часто слимаки ховаються в опалому листі, якщо така є на ділянці, в колодах, бадиллі, компостних купах. Там же вони ще й дуже активно розмножуються.
Ознаки появи слимаків на капусті
На фото слимаки дуже схожі на равликів, відрізняються вони лише відсутністю раковини. Тіло у них плоске, витягнуте в довжину. Визначити поява шкідників на грядках нескладно, якщо ретельно оглянути листя капусти. Пошкоджені молюском, вони будуть мати характерні дрібні дірочки.
Слимаки виділяють спеціальний секрет. Пересуваючись по поверхні листових пластин, вони залишають за собою доріжку з напівпрозорої слизу. Саме по ній можна визначити присутність шкідників.
Як боротися зі слимаками на капусті
З навала молюсків борються самими різними способами. На початковому етапі їх появи виправдане застосування народних засобів. А в разі, коли слимаки заполонили собою більшу частину території, доцільно впливати на них хімікатами. Іноді виявляється виправданим і ручне збирання.
Хімічні препарати
Більшість отрутохімікатів, які використовуються для боротьби зі слимаками і равликами, містять в своєму складі токсичний метальдегід. Тому застосовувати їх слід дуже обережно, суворо дотримуючись дозування. Поблизу від обприскують грядок не повинно бути дітей і тварин. Проводити обробку треба, суворо дотримуючись заходів безпеки (надівши маску, захисні окуляри, закритий одяг і рукавички).
Найбільш ефективними хімічними засобами проти шкідників є:
- Гроза;
- Мета;
- Bros;
- Antilimacos.
Проти шкідливих молюсків можна використовувати такий препарат як “уліцід”. Серед основних його переваг – натуральний склад. Він містить деревну золу, сіль, хміль, гірчицю, чорний перець, цукор, фосфат заліза. Завдяки наявності натуральних компонентів, засіб нетоксичний і не шкідливі для людей.
Важливо! Щоб врятувати капусту від шкідників використовують і чистий метальдегід. Застосовують його не більше 2 разів за сезон. Препарат є високотоксичним, використовують його лише у виняткових випадках.
Народні засоби
Успішно боротися зі слимаками на капусті можна за допомогою народних засобів. Їх дуже багато, кожен городник вибирає сам, які з них він буде застосовувати. Незважаючи на велику різноманітність, всі народні засоби боротьби зі шкідниками мають ряд переваг перед хімічними. Так, вони:
- складаються з натуральних інгредієнтів;
- нешкідливі для людини і для рослин;
- економічні (не вимагають великих фінансових витрат);
- доступні (знайти їх дуже просто, вони завжди є в розпорядженні у кожного городника).
Народні засоби легко можна приготувати в домашніх умовах. Для їх використання необов’язково надягати респіратор, окуляри, рукавички і захисний костюм, хоча іноді такий захід і виправдана.
Є певний список дієвих народних засобів, чим можна обробити грядки від слимаків в домашніх умовах. Серед них:
- Кава – для використання слід заварити дуже міцний напій, а потім обприскати їм рослини.
- Оцет – половину склянки 9% кислоти розводять в 10 л води. Розчином поливають капусту під корінь.
- Нашатирний спирт – засіб додають в воду в співвідношенні 1: 6. Вносять позакореневого способом.
- Сіль – міцним сольовим розчином обприскують капусту поверх листя.
- Гірчичний порошок – 150 г розводять у 8 л рідини, обприскують насадження. Також можна просто посипати грядки сухий пряністю.
- Харчова сода – її можна просто посипати заражені грядки. Щоб зробити розчин, необхідно 100 г сухої речовини розвести у відрі води, потім отриманим складом окропити капусту.
Важливо! Використовувати нашатир для позбавлення від паразитів часто не можна, інакше качани пересохнуть і стануть непридатними до вживання в їжу.
Найпростішим і безпечним способом боротьби є обприскування качанів гарячою водою (нагрітої до + 40 ° C). Цей метод погубить шкідників, але виявиться абсолютно безпечним для рослин.
Застосування народних засобів доцільно лише на початковій стадії поширення молюсків. У разі масового нашестя слимаків вони виявляються малоефективними, тому використовувати їх марно.
Збір вручну
Ручний збір – найпростіший спосіб позбавлення від слимаків. Він дуже трудомісткий і тривалий, але не завжди успішний. Мається на увазі щоденний обхід зараженої території і збирання шкідників в спеціально підготовлену ємність. Знайдені молюски підлягають обов’язковому знищенню.
Даний метод дуже неефективний. Адже на місце, з якого паразитів прибрали, дуже скоро приповзають нові. Усунути проблему таким чином не вийде. Застосування методу приносить позитивний результат лише тоді, коли випадки появи слимаків є поодинокими.
Профілактичні заходи
Вивести молюсків з ділянки набагато складніше, чим попередити їх появу, тому профілактика при вирощуванні капусти обов’язкове. Дієвими превентивними заходами в разі слимаків є:
- правильний догляд – своєчасна прополка, помірний полив, хороша вентиляція теплиці;
- очищення території від сміття, старої деревини;
- видалення нижніх капустяного листя;
- випаливаніе бур’янів;
- прибирання торішніх компостних куп;
- уникнення загущених посадок.
В боротьбі з молюсками широко застосовують пастки. Як них використовують пластикові пляшки (відрізані горлечка і денця), змащені дьогтем. Як приманку для небажаної живності застосовують пиво, заграв сік, квас.
Щоб запобігти появі слимаків на грядках, можна розмістити між капустяними качанами перепони. Ними стануть яєчна або горіхова шкаралупа, зола, тютюновий пил, дрібно нарізаний гострий перець, крейда, суперфосфат.
Уникнути поява молюсків вийде, якщо ранні качани покривати плівкою. Під нею створюється парниковий ефект, який згубний для шкідників.
Важливо! З метою усунення паразитів доцільно обмотати капусту листям кропиви. Опіки від бур’яну виявляються смертельними, слимаки від них швидко гинуть.
Рослини також можуть стати надійним захистом посадок. З метою попередження появи шкідників висаджують:
- чорнобривці;
- календулу;
- настурції;
- розмарин;
- петрушку;
- базилік.
Їх корисно розмістити в міжряддя. Запах цих рослин відлякує слимаків, не підпускає їх близько до насадженням.
Надійними захисниками саду і городу стануть птиці і їжаки. Вони харчуються слимаками, очищаючи від них територію. Таку живність на ділянку треба залучати.
Слимаки здатні завдати великої шкоди капустяним грядках. Протягом дуже короткого часу вони поширюються на великій площі і поїдають листя капусти. Щоб зуміти зібрати урожай овоча восени, треба своєчасно почати і правильно вести боротьбу зі шкідниками.