Догляд за розсадою перцю в домашніх умовах після сходів, особливості вирощування

Вирощування розсади перцю
Вирощування розсади перцю

Починаючи з лютого (а в деяких регіонах навіть з січня) дачники в Україні займаються вирощуванням розсади перцю в домашніх умовах.

Однією з культур, яка завжди представлена ​​на українських підвіконнях, є перець.

З нашої статті ви дізнаєтеся все саме важливе про те, як ростити перець вдома.

Умови вирощування розсади перцю вдома

В основному в домашніх умовах на розсаду вирощують солодкий перець. Рідше – сорти гіркого (гострого) перцю.

Але і ті й інші різновиди вимагають однакових умов вирощування.

Отже, перець – це теплолюбна культура, яка у природних умовах виростала на теплих територіях з великою кількістю сонця і високою температурою.

Український клімат не підходить для вирощування цієї рослини посівом насіння в ґрунт. Тому дачники спочатку садять розсаду, а потім пересаджують її на постійне місце, коли дозволять погодні умови.

Початкове вирощування розсади добре тим, що можна створити відповідні умови для молодих рослин, а саме:

 • Розсіяне тривале освітлення. Звичайно, на початку року сонячного світла ще дуже мало, а розсаді перцю необхідно не менше 12-14 годин. У цьому випадку на допомогу прийдуть фітолампи.

 • Температура може бути трохи вище кімнатної. В ідеалі десь 25 градусів. Від низької температури пагони почнуть підгнивати, а від занадто високою можуть перегрітися.
 • Відсутність протягів. Це дуже важливо, тому що молоді перчики ще не мають необхідного імунітету, щоб протистояти несприятливим умовам.
 • Вологість повітря повинна бути трохи вище норми. Ні в якому разі, не можна розташовувати розсаду прямо біля батарей. Домашні радіатори опалення сушать повітря. Використовуйте зволожувачі і обприскуйте рослини з пульверизатора.
 • Полив повинен бути помірним. Не допускайте переливів, а й не можна, щоб земля в ємностях пересихала.
 • Підживлення проводиться тільки після пікіровки. В основному це регулятори і стимулятори росту. Мінеральні комплекси використовують тільки, якщо перчики хворіють або відстають у рості.

Який ґрунт потрібен розсаді перцю

Крім умов для розсади важливо підібрати підходящий субстрат. Адже це запорука успішного росту і здоров’я молодих рослин.

Справа в тому, що в ідеалі протягом усього часу росту в домашніх умовах сіянці перцю повинні отримати харчування виключно з ґрунту.

Тому субстрат повинен бути поживним.

Друга якість ґрунту – рихлість. Пухка земля забезпечує доступ повітря. Крім того, пухкий ґрунт гарантує те, що насіннячко зможе зійти. На відміну від щільного субстрату, який нерідко не дає можливість з’явитися пагонам.

Третя якість – нейтральна кислотність.

Найпростішим рішенням об-завестися відповідним субстратом для розсади – купити його в магазині. Зараз субстрат для розсади продається повсюдно.

Якщо хочете заощадити, то ґрунт можна зробити самостійно в домашніх умовах, але обов’язково продезінфікуйте субстрат розчином марганцівки.

Яка тара підходить для вирощування перців

Вибір посадочних ємностей не обмежений, якщо вони відповідають вимогам, що пред’являються до тари: продезинфікована поверхня, наявність дренажних отворів.

Вирощувати розсаду можна в пластикових контейнерах з-під морозива і печива, торф’яних таблетках і стаканчиках, пластикових стаканчиках, тетрапакети з-під молока або соку і т. Д.

Найбільш популярною тарою є касети або пластикові ящики, в яких саджанці ростуть до пікіровки. Після процедури використовуються пластикові стаканчики.

Якщо саджанців не дуже багато, то є сенс використовувати торф’яні стаканчики. Якщо ж розсади багато, то торф’яні стаканчики боляче вдарять по кишені.

На замітку. Також є незвичайні способи вирощування. Такі, як равлик, пелюшка, вирощування на туалетному папері і т.д.

Яке освітлення потрібно створити?

зростання саджанців починається взимку і ранньою весною, коли сонця ще зовсім недостатньо.

Тому розсаді в домашніх умовах треба забезпечити додаткове освітлення.

Для цього використовуються фітолампи.

ВАЖЛИВО! Застосовуючи фітолампи, дотримуйтесь заходів обережності. Не розміщуйте освітлювальні прилади занадто низько над розсадою. Використовуйте розсіювачі і відбивачі з фольги.

Як вибрати час для посіву в залежності від регіону

посів розсади проводиться в залежності від кліматичного поясу і погодних умов. У центральній частині України посадка перцю проводиться раніше.

 • У Середньої смузі перець садять, починаючи з кінця січня, але основна маса посівів відбувається в другій половині лютого і на початку березня.

На замітку. Взагалі з розсадою перцю краще не поспішати. Особливо, якщо у вас немає теплиці. Перець – це набагато більш примхлива культура, ніж ті ж помідори.

Якщо говорити про вибір конкретної дати для посіву, то орієнтуватися необхідно на місячний посівний календар. Вдалим часом для того, щоб посадити зерна, будуть дні, коли місяць знаходиться в фазі росту.

Справа в тому, що в цей час найбільш активні внутрішні ресурси насіння, які стимулюють його проростання.

Посадка насіння перцю покроково

Тепер поговоримо безпосередньо про процедуру посіву насіння перцю на розсаду.

Крок 1. Готуємо ємності під розсаду: обробляємо дезінфікуючими складами, робимо дренажні отвори, насипаємо ґрунт.

Крок 2. В субстраті позначаємо лунки глибиною в 1 см на відстані в 2 см один від одного.

Крок 3. Зволожуємо лунки з пульверизатора.

Крок 4. Розкладаємо насіння.

Крок 5. Злегка присипаємо ґрунтом.

Крок 6. Ще раз зволожуємо з пульверизатора.

Крок 7. Замотуємо контейнери харчовою плівкою. Інші варіанти: зав’язати в поліетиленовий пакет, накрити склом. Ставимо в тепле місце і чекаємо сходів пагонів.

Догляд за розсадою відразу після посадки до появи пагонів

Посіявши насіння, необхідно створити умови, що сприяють їх швидкому проростанню.

Два найбільш важливі чинники – це температура і вологість.

Для перцевих посівів ідеальною температурою буде +27 градусів. Саме при цих показниках на домашньому термометрі зерна зійдуть швидше за все.

Чим нижче температура, тим довше будуть з’являтися пагони. А при температурі нижче +18 і зовсім можлива загибель всіх посівів.

Поява паростків неможливо без води. Тому посіви треба постійно підтримувати вологими. Але і заливати не можна.

Третій фактор – це доступ свіжого повітря. Періодично посіви треба відкривати на годину – інший, щоб вони не скиснули і не задихнулися.

На замітку. Деякі дачники недооцінюють значення світла. Тому посіви не треба тримати в темряві. Паростки повинні тягнутися до сонця, нехай навіть воно буде штучним.

Такий режим необхідно дотримуватися всіх 2 тижні до появи пагонів.

Як тільки паростки проклюнуться, плівкове укриття знімають.

Як доглядати за перцем, коли з’явилися пагони

Тепер розсаді треба забезпечити відповідний «домашній» догляд.

Насправді, все досить просто. Треба лише бути уважним до перцям і керуватися здоровим глуздом.

Саджанці можна розміщувати близько до вікна (можливо обмороження) і батареям (сушать землю і повітря).

Найголовніше – це полив. Поливати треба помірно теплої, відстояною водою. Використовуйте лійку з носиком. Через кілька годин після поливу рихлить грунт, щоб вода не застоювалася.

Ймовірно, розсаді знадобляться обприскування. Можна зволожувати повітря навколо. Додайте серед стаканчиків блюдце з водою. Це теж збільшить вологість повітря.

Підживлення потрібні будуть тільки після пікіровки.

Якщо розсада стала витягуватися, обробіть її регулятором росту. Доброю ідеєю буде перестановка стаканчиків з перцями, щоб кожній рослині вистачало сонячного світла.

Як правильно поливати розсаду перцю

Як було сказано вище, полив повинен бути помірним. Для процедури використовуйте відстояну воду. Домашня вода прямо з-під крана занадто жорстка і може нашкодити рослинам.

В ідеалі краще збирати і топити сніг в домашніх умовах.

Лити воду треба акуратно. Поки сіянці маленькі, використовуйте спринцівку, шприц або пульверизатор. На цьому етапі у рослин слабкі коріння, і струмінь води може просто вимити перці з ґрунту.

Коли саджанці підростуть, використовуйте лійку, щоб не потрапляти на листя.

Коли і чим годувати розсаду перцю в домашніх умовах

Підживлення розсади перцю в домашніх умовах повинна бути дуже делікатної.

В ідеалі саджанці харчуються мінеральними речовинами субстрату, в якому вони ростуть.

Тому, якщо ваша розсада виглядає здоровою, підгодовувати її немає необхідності . Можете зрідка (раз в 2-3 тижні) поливати рослини добривами з цибулиння або бананової шкірки.

Перша повноцінна підживлення проходить через 2 тижні після пікіровки. Розсаду поливають гуматами. Ще раз добрива вносять через 10-15 днів. Використовують той же засіб.

Якщо розсада погано перенесла пікіровку, то її підгодовують комплексним складом з 1 гр сульфату калію, такої ж кількості сечовини і 3 гр суперфосфату, розведених в 500 мл води.

Рецепт добрива з цибулиння для розсади перцю

Лушпиння цибулі містить корисні мікроелементи і вітаміни (А, В, РР). Крім того, лушпиння захищає саджанці від патогенної мікрофлори і комах-шкідників.

Для підгодівлі перців цибульний настій готується наступним чином.

 1. Збирають лушпиння в стандартний стакан.
 2. Висипають лушпиння в каструлю і заливають літром води.
 3. Кип’ятять протягом 15 хвилин.
 4. Далі відвар остуджують і настоюють протягом доби.
 5. Вийшов концентрат , який треба розбавляти з чистою водою для зрошення в пропорції 1 до 10.

Рецепт добрива з бананової шкірки для розсади перцю

Настій з бананової шкірки один з найбільш поживних народних рецептів. Крім того, такий рідиною практично неможливо заподіяти шкоду розсаді.

Готується настій наступним чином: бананові шкурки висушуються і дрібно кришаться. Далі їх заливають літром теплої води і залишають настоюватися протягом 3 діб.

Виходить матковий розчин, який треба змішувати з водою для поливу в пропорції 1 до 5.

Чи потрібно рихлити ґрунт?

Важливий момент, який не беруть початківці дачники, – це розпушування ґрунту під розсадою.

Яким би якісним і пухким ні ґрунт, але після поливу він стає щільнішим і утворює земляний кому. При цьому ускладнюється доступ повітря до коріння саджанця.

Розпушування допоможе відновити структуру ґрунту. Але рихлити субстрат треба дуже акуратно, щоб не пошкодити кореневу систему.

Як і коли проводити пікіровку

Наступний важливий крок під час вирощування перцю в домашніх умовах – це пікіровка.

пікіровки називають процедуру пересадки саджанців з однієї ємності в іншу.

Якщо ви ростіть відразу в роздільних стаканчиках або торф’яних таблетках, то пікіровка не потрібна.

А ось, якщо спочатку посів був в загальні контейнери, то пікіровка потрібна обов’язково.

Якщо її не провести, то пагони підростуть і почнуть конкурувати за ресурси. Ним стане тісно, ​​в ґрунті буде не вистачати місця і поживних речовин.

Тому після появи третього листочка рослини розсаджують.

Алгоритм проведення процедури такої:

Крок 1. Готуємо окремі ємності: робимо дренажні отвори, насипаємо свіжий ґрунт.

Крок 2. У стаканчиках робимо посадочні лунки і злегка зволожуємо їх.

Крок 3. Переходимо до загальних контейнерів з розсадою. Воложимо ґрунт.

Крок 4. За допомогою плоскої ложечки або палички від морозива акуратно підкопує саджанці.

Крок 5. Витягуємо рослини разом з грудочкою ґрунту зі старої ємності і пересаджуємо їх у нові.

Крок 6. підсипати необхідну кількість ґрунту і злегка приминає. Акуратно воложимо, щоб не вимити корінь.

Крок 7. Якщо розсада впала, то обробляємо її Корневином не раніше, ніж через 3-4 дні після пікіровки. Через 15 днів проводимо першу підгодівлю дріжджовим розчином.

Рецепт дріжджового добрива для розсади перцю

Дріжджі – це, по суті, корисні грибки. Вони переробляють корисні органічні сполуки і вивільняють мікроелементи.

Щоб приготувати корисну підгодівлю, вам знадобиться трилітрова банка теплої води і 30 гр свіжих дріжджів. Дріжджі треба повністю розчинити у воді і залишити бродити на добу.

Отриманим розчином поливаємо перцеву розсаду.

ВАЖЛИВО! Все поливи добривами повинні проводитися по вологому ґрунту.

Як гартувати перці?

Процедура загартовування дуже проста. Вам треба підготувати перець до того, що нові умови його зростання будуть сильно відрізнятися від домашніх: коливання температури, сонце, вітер, нерегулярні опади, шкідники.

Якщо провести пересадку відразу, то багато саджанців захворіє.

Загартовування допомагає розсаді відвикнути від домашнього затишку.

Як тільки на вулиці встановиться придатна для висадки погода, починайте виносити ємності з розсадою на відкрите повітря. Спочатку на 1 годину, на наступний день на 3 години і т.д. Так поступово збільшуйте час, які розсада проводить поза домом. Ваше завдання зробити так, щоб саджанці переночували на відкритому повітрі.

Але і розтягувати процедуру не потрібно. Перший час визначити оптимальні терміни загартовування буде складно, але з досвідом прийде повне розуміння того, наскільки саджанці треба виносити назовні.

Коли проводити висадку у відкритий ґрунт

Закономірний фінал вирощування розсади – її пересадка у відкритий ґрунт.

Відразу скажемо, що процедура проводиться на зростаючий місяць.

В який місяць висаджувати рослини залежить від погодних умов. Наприклад, в Середній смузі відповідні погодні умови настають в останній травневий декаду, а в окремі роки – на початку червня.

Самим саджанців до моменту пересадки має бути 60-80 днів. Але, головне, дивитися на зовнішній вигляд розсади, що росла в домашніх умовах. Рослини повинні бути міцними, здоровими, з товстенькими стеблинками і добре розвиненою кореневою системою.

В цьому випадку перець добре перенесе висадку у відкритий ґрунт.

Для пересадки розсади перцю температура повітря повинна бути вище +18 вдень і не нижче +12 вночі. Земля повинна прогрітися до 10 градусів.

На замітку. Щоб допомогти рослинам адаптуватися на новому місці, їх накривають на ніч старими відрами, коробками або роблять укриття з спанбонду.

Часті помилки

 • Неякісний посадковий матеріал.
 • Невідповідний ґрунт.
 • Пересушування або, навпаки, надмірно частий полив.
 • Часті підгодівлі.
 • Непридатні умови домашнього вирощування.
 • Перці пікіруються занадто пізно.
 • Розсада не проходить загартовування.

Відповіді на часті питання

Як вибрати час для посадки перцю?

Орієнтуйтеся на вашу кліматичну зону. Конкретний день вибирайте за місячним календарем.

Як довго можна утримувати розсаду в домашніх умовах?

Не більше 80 днів. Переросла розсада гірше переносить висадку на постійне місце.

Які препарати використовувати для підгодівлі?

Якщо пагони здорові, то гумат калію, «здоровань»,«Агрікола». Якщо є проблеми, то використовуйте комплексні мінеральні добрива.

Який сорт краще?

Залежить від того, де ви будете ростити перці ( город, теплиця) і вашої кліматичної зони.

Висновок

Виростити розсаду перцю в домашніх умовах трохи складніше, ніж помідори. Це пов’язано з більш тривалої вегетацією культури.

Проте, виконуючи всі правила по догляду та вирощування розсади, до травня можна отримати перчики, готові до пересадки у відкритий ґрунт.

Поділитись в соцмережах 👍
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал