Коли пекти паску у 2024 та фарбувати яйця на Великдень?

Коли пекти паску та фарбувати яйця на Великдень?
Коли пекти паску та фарбувати яйця на Великдень?

Свято Світлого Великодня – один з найважливіших для християн. Він настає відразу після Великого посту і символізує відродження. Протягом Страсного тижня, починаючи з четверга, в п’ятницю, суботу та неділю, займаються певними справами. Тому варто чітко визначитися, коли і в який день пекти паски і фарбувати яйця до Великодня.

Історія виникнення традиції

Історія виникнення традиції
Історія виникнення традиції, коли пекти паску та фарбувати яйця на Великдень?

Традиція пекти паску і фарбувати яйця має релігійне коріння. Згідно з легендою, після того як Ісус Христос воскрес, Він завжди приходив до Своїх апостолів під час трапези. Тому посередині столу залишалося вільне місце. Його займав здобний хліб круглої форми з родзинками і горіхами. У перекладі на грецьку мову він називається “Артос”.

Інформація! До того моменту як Ісус Христовий воскрес, під час трапези їли тільки прісний хліб.

Спочатку артос ставили в храмі, але поступово парафіяни винесли традицію в маси і стали робити випічку кожен в своєму будинку. У давні часи існувало повір’я, що якою вийде паска, такий рік чекає всю сім’ю.

На Великдень є ще одна традиція – фарбувати яйця. Вони виступають в якості символу Всесвіту, світу і появи нового життя. За однією з легенд, коли Ісус Христос воскрес, апостоли розійшлися по світу, щоб донести всім цю благу звістку. Коли Марія Магдалина прийшла до римського імператора Тіверія, в дар йому було піднесено саме яйце, оскільки більше у неї нічого не було.

Воно символізувало життя, адже під шкаралупою ховається курча, яке вирветься з нього, як Ісус Христос зі смертельних вінків. Імператор сказав, що це неможливо, рівно як і те, що біле яйце перетвориться в Червоне. Тоді у нього на очах в руках Марії яйце забарвилося в колір крові – червоний.

Саме ці дві легенди стали прабатьками укорінених традицій, за якими в кожній родині до світлого Великодня випікають паски і фарбують яйця.

Вибір відповідного дня

Підготовка до свята Світлого Великодня завжди починається заздалегідь, тому потрібно чітко розуміти, коли печуть паски. У 2024 році свято припадає на 5 травня. Більшість господинь визначають терміни самостійно, але для віруючих людей важливо дотримуватися церковних рекомендації. Всі приготування можна починати з Чистого четверга.

Порада! Фарбувати яйця господині можуть в суботу, перед світлим Воскресінням і це не стане порушенням традицій.

З самого ранку, ще до сходу сонця, необхідно встати і прийняти душ або ванну, щоб тіло стало чистим. Після цього займаються наведенням порядку в будинку, а потім, зі світлими помислами, роблять Великодню випічку. Виходить, що день, коли потрібно пекти паску – це чистий Четвер.

Чому важливо дотримуватися правильних термінів?

  1. Дотримуватися правильних термінів щодо того, коли пекти паски і фарбувати яйця, важливо для віруючих людей. Протягом всієї седмиці, Страсного тижня Великого посту, діють найбільш суворі заборони і обмеження. Саме вони дозволяють повністю очистити тіло і розум.
  2. Суворе дотримання канонів Страсної седмиці, включаючи дні, коли потрібно пекти паски і фарбувати яйця і обмежити себе в їжі – це вираз християн своєї пам’яті про Ісуса Христа, який страждав за людські гріхи. Відхиляючись від церковних рекомендацій людина не отримає покаяння і не зможе повною мірою усвідомити свою гріховність.

Що робити в п’ятницю, суботу та неділю?

Коли пекти паску та фарбувати яйця на Великдень
Коли пекти паску та фарбувати яйця на Великдень
  • Для віруючих людей важливо дотримуватися традиції щодо того, в який день печуть паску і фарбують яйця. Страсний тиждень починається з богослужінь у церкві. Цей час не підходить для того, щоб займатись домашніми справами. Християни проходять духовне очищення і дотримуються посту.
  • Також категорично неприпустимо робити що-небудь в Страсну п’ятницю, адже цей день особливий для віруючих. Він є пам’ятним, адже сталася болісна смерть Ісуса Христа. По всьому світу в храмах в цей день проходять масштабні служіння з винесенням Плащаниці, тому люди не повинні готувати і займатися домашніми справами.
  • Другим найбільш підходящим днем для підготовки до свята є субота. Якщо починати з самого ранку, то до вечірньої служби можна все закінчити. Але важливо правильно розрахувати час випічки паски, адже потрібно, щоб вона охолола, а глазур встигла висохнути. В середньому це займає 3-6 годин.
  • У суботу ввечері і в неділю вранці всі приготовані страви до свята потрібно освятити в церкві. Тому кожна господиня може сама вибирати, коли пекти паску – в четвер або суботу. У день Світлого Великодня прийнято вітати один одного і обмінюватися частуваннями, тому готувати і пекти вже пізно.
  • До свята Світлого Великодня прийнято готуватися всією сім’єю. Приємні клопоти, випічка паски і фарбування яєць допомагає більше часу провести разом. А якщо дотримуватися всіх традицій, то людина може цілком очистити свою душу і жити далі з чистими помислами і легкістю.

Рецепт смачної Паски: відео

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал