Щоб лілії зберігали пишне цвітіння, рекомендується раз в 3-4 року в серпні проводити пересадку на нове місце. До цього часу квіти вже накопичили достатньо поживних речовин і готові до стресової процедурою.
Розберемося, як правильно пересадити лілії на нове місце і як зробити пересадку мінімально травмуючу для лілій.
Чому проводять пересадку лілій в серпні?
В серпні всі поживні речовини, які рослина встигла накопичити за сезон, концентруються в кореневище, а стебло і листя починає поступово відмирати.
Так як за сезон цибулина самостійно встигла підготуватися до зимівлі, не буде потрібно вносити додаткові добрива в грунт. Обрізка і викопування бульби будуть мінімально травмують для лілії.
У більшості регіонів України в серпні ще досить тепло. Тому пересадка буде здійснена в грунт максимально комфортної температури. Промерзла земля негативно позначається на здатності до вкорінення, тому занадто пізня пересадка може позначитися на життєстійкості квіткової культури.
Як зрозуміти, що лілії готові до пересадки на нове місце
Пересадити квіти на нове місце можна, тільки коли останні бутони зів’януть і опаде. В іншому випадку рослина не встигне запастися поживними речовинами. Ранні сорти, які закінчують цвітіння вже в червні, можна починати викопувати на початку серпня. Пізніші – ближче до середини або кінця місяця.
Якщо лілії продовжують цвісти і в серпні, пересадку краще відкласти на осінь – кінець вересня чи початок жовтня. У теплих регіонах допускається пересадити і в більш пізній час, але тоді потрібно враховувати, що терміни цвітіння також зрушаться на 3-4 тижні.
Як вибрати відповідне місце для пересадки лілій в серпні?
Місце грає важливу роль для пересадки, особливо якщо справа стосується південних, примхливих сортів. Лілії не люблять тінь і вологість, тому потрібно знайти новий рівний і освітлений сонцем ділянку, де не буде накопичуватися вода.
За пару років до пересадки рекомендується удобрити грунт і внести в нього невелику кількість торфу, який допоможе рослинам укоренитися .
ВАЖЛИВО! Бажано, щоб неподалік від клумби був чагарник або паркан, який захистить ніжні стебла від вітру.
Яка земля потрібна лілії?
Дикорослі лілії можна зустріти в лісі, тому в саду потрібно створити схожу грунт – з великим верхнім шаром гумусу. Він повинен бути добре зволожений, але без застою води, яка може почати «цвісти» і зашкодить кореневище.
Види, родом з Європи і Кавказу, добре реагують на внесення в грунт невеликої кількості вапна. Східні сорти, навпаки, вважають за краще лужні грунту – тому в землю додають торф і невелика кількість марганцівки.
Як підготувати лілії до пересадки
Існує кілька моментів, які полегшать пересадку і допоможуть рослинам швидше прижитися на новому місці.
Добриво перед пересадкою
Достатня кількість мінеральних речовин стимулює лілії запасатися мікроелементами. Тому в цибулинах буде достатньо запасів, щоб пережити зиму і добре адаптуватися в новій лунці.
Обрізка стебел
Ображати всю наземну частину рослини, залишивши невеликі стеблинки біля самої землі. Якщо знадобиться пересадити рано на самому початку серпня, то краще зняти всі квітки і суцвіття, якщо вони ще залишилися – це допоможе кущах не витрачати енергію на розвиток бутонів.
Сортування цибулин
Після викопування квіти потрібно оглянути і впорядкувати. Ті цибулини, які покрилися цвіллю, гниллю, або випадково пошкодилися в процесі пересадки, не потрібно намагатися врятувати – швидше за все, вони не приживуться.
Як пересадити лілії в серпні після цвітіння на нове місце
Для зручності складена покрокова інструкція, як пересадити лілії:
- Вибрати підходяще нове місце для пересадки – сухе, рівне, освітлене сонцем .
- Підготувати лунку для пересадки. Бажано вирити її за пару тижнів до передбачуваного перенесення кольору, щоб земля встигла насититися киснем. Зазвичай квіти розташовують рядами – так кожна рослина отримає достатньо світла. Найвищі екземпляри краще пересадити в центр клумби, а невеликі – по краях.
- Відібрати цибулини. Оптимальний розмір цибулин для пересадки – 2-4 см в діаметрі. Занадто великі плоди легко пошкодити, а дрібні можуть не пережити зиму.
- Додати в лунку добрива – торф, пісок, компост, суперфосфат.
- Обережно помістити цибулини в лунку корінцями вниз, зверху присипати землею і рясно полити.
ДОВІДКА. У теплу і дощову осінь пересаджені квіти не потребують догляду. Якщо дощі не приходить, потрібно забезпечити достатній полив.
Що класти в лунку при посадці лілій?
За 7 днів до того, як пересадити, грунт перекопують. Оптимальна глибина лунки становить 40 см. На 1 кв. м. ґрунту вносять добрива – відро торфу і річкового піску. Якщо земля досить стійка, пісок можна не додавати. Відповідні добрива підбирають, виходячи з сорту лілій.
ВАЖЛИВО! Європейські види зазвичай удобрюють такою сумішшю – 5 кг компосту, 80 г суперфосфату і 40 г сульфату калію. Для трубчастих сортів додатково додають крейду або золу.
Коли пересаджувати лілії на нове місце в серпні 2024 року за місячним календарем?
За місячним календарем 2024 року перша декада серпня буде сприятлива для пересадки лілій. Не рекомендується чіпати рослини в період зростаючого місяця – в другу половину серпня.
Як розмножити лілії під час пересадки в серпні
Лілії можна розмножити двома способами:
- розподілом;
- за допомогою «діток».
Поділити гніздо цибулин можна тільки у зрілого, пишного рослини, віком не менше 3-4 років. Для цього потрібно викопати кущ, намагаючись не пошкодити коріння і цибулини. Обережно відокремте дрібні, дочірні цибулини, а від основного куща залиште 2-3 великі.
Кількість кореневищ має збігатися з кількістю стебел. Самі стебла відрізають, залишаючи лише невелику частину в 2-3 см. Коріння обережно очищають від бруду і оглядають. На них не повинно бути гнилі або ознак ураження паразитами. Занадто довгі екземпляри обрізають до 10-15 см. Підготовлений посадковий матеріал можна пересадити в будь-які дні, які підходять за місячним календарем і погоді.
Наступний спосіб розмноження – за допомогою «діток». «Дітки» – це невеликі цибулинки, які можна знайти на підставі стебла. Їх можна обережно викопати і без пересадки, зібравши і просіявши землю навколо лілії.
Зібрані «дітки» краще пересадити на окрему грядку. Орієнтовна глибина посадки становить 4 см, а відстань між майбутніми рослинами – 15 см. Вони потребують постійного поливу. В якості добрива можна внести невеликий шар компосту. Якщо очікується холодна зима, грядку утеплюють мульчею. Розмножувати діток можна і в серпні, але в холодних регіонах краще почекати до весни.
Догляд за ліліями після пересадки в серпні
Лілії добре переносять правильну пересадку і не потребують додаткового догляду восени. Якщо погода стоїть дуже суха, можна поливати грунт раз в 2-3 дня. Всі мінеральні та органічні добрива вносять в лунку безпосередньо перед посадкою, тому підгодовувати кущ не треба.
Поради та хитрості садівників
Досвідчені садівники знають невеликі хитрощі, які допоможуть зберегти пишне цвітіння лілій:
- Не можна робити клумбу з лілій на місці, де раніше росли тюльпани або нарциси – ці квіткові культура не поєднуються один з одним і істотно збіднюють грунт .
- Глибина лунки для пересадки не повинна бути менше 40 см, інакше велика ймовірність заморозити коріння.
- При посадці цибулина повинна дивитися корінцями вниз.
- Занадто довге коріння обрізають наполовину.
- Не потрібно робити клумбу занадто щільної – краще залишити відстань між квітками в 15-20 см.
Якщо мова йде про зимовому зберіганні, то перед тим, як упакувати посадковий матеріал в мішки, бажано промити його в розчині марганцівки. Це знезаразить поверхню від можливих садових шкідників.
Часті помилки
Восени рекомендується пересадити сорти, які починають цвісти рано. До червня вони повинні повністю відцвісти і набратися сил. Пізні різновиди, навпаки, повністю розквітають тільки до серпня. Пересадку таких лілій краще відкласти до весни, інакше вони не переживуть морози.
Недосвідчені садівники часто удобрюють лілії свіжим гноєм. Цього не можна робити, так як в ньому містяться живі мікроорганізми, які згубно впливають на кореневище. Гній затримує вологу і легко може викликати появу гнилі на коренях. В якості добрива підійде компост або мінеральні аналоги.
Відповіді на часті питання
У людей, які вперше пересаджують лілії, часто виникають такі питання:
Що робити, якщо осінь видалася дощовою? Як зберегти пересаджені лілії?
Щоб волога не затримувалася на коренях, клумбу зверху прикривають агроволокном і організують по краях дренаж. Тоді кількість вологи буде оптимальним.
Чи можна пересадити лілії на нове місце в тінь?
Якщо ділянка дуже темний, не рекомендується заводити теплолюбні сорти. Однак є пара видів, які добре приживаються в півтіні – це Мартагон і орієнтальні гібриди.
Чи можна обійтися при пересадці без марганцівки?
Так, бульби можна обробити Фітоспорін або будь-яким іншим аналогічним дезінфектантом для садових рослин.
Висновок
Таким чином, серпень – сприятливий місяць для посадки і розмноження лілій всіх ранніх сортів. Головне – дотримуватися нескладних правил пересадки і слідувати місячним календарем для вибору найбільш підходящої дати для такої процедури.