Баклажани відносяться до сімейства пасльонових, і їх теж садять на розсаду в лютому. Звичайно, ця культура не настільки популярна, як помідори або перці, але 10-20 баклажанних кущів вирощують на своїй ділянці безліч дачників.
Як і інші пасльонові баклажани треба вирощувати з розсади. У цій статті ми розповімо, коли необхідно садити баклажани в лютому, і як правильно доглядати за розсадою.
Які сорти баклажанів потрібно садити на розсаду в лютому
В лютому на розсаду садять середньостиглі і пізньостиглі різновиди баклажанів, які дозрівають пізніше, вже до кінця дачного сезону. Такий вибір обумовлений тим, що середньостиглі і пізньостиглі різновиди овочевих культур мають більш тривалий період вегетації.
Говорячи простою мовою, більш пізні сорти повільніше ростуть, у них пізніше зав’язуються і дозрівають плоди. Все це дозволяє таким баклажанів накопичити в своїх тканинах більше мікроелементів, що відповідають за смакові якості. Тому для їжі дачники по можливості садять саме пізні сорти.
Ранні сорти садять або «на продаж», або при відсутності можливості вирощувати пізні різновиди.
Тепер про конкретні сортах і гібридах баклажанів.
- Наприклад, гібрид Голіаф F1 відрізняється дуже великими майже чорними плодами. Урожайність досить висока – близько 15 кг з квадратного метра.
- Гібрид Епік F1 дає не дуже великі плоди класичного фіолетового відтінку. Врожайність теж не надто висока – до 6 кг з квадратного метра. Схожий на нього сорт Алмаз. Також дає середню врожайність. Самі баклажани маленькі (до 200 гр), темно-фіолетові.
- Сорт Чорний красень дає овальні баклажани середніх розмірів. Колір плодів – чорний. Один баклажан даного сорту важить близько 200 гр. Урожай хороший.
- Різновид Мишко. Баклажани схожі на грушу. Важать трохи більше 200 гр. Урожай з 1 квадратного метра досягає 8 – 8,5 кг.
- Пізньостиглий сорт Торпеда. Дозріває на 5 місяць після появи сходів. Урожайність не надто висока – до 7 кг. Баклажани не дуже великі, довгасті (класичної форми).
- Різновид баклажанів Софія. Плоди великі (мало не до кілограма вагою), формою нагадують грушу.
ВАЖЛИВО! Вибираючи сорт для посіву в лютому, перш за все, вибирайте ті різновиди, які підходять для вирощування у вашій кліматичній зоні. Крім відповідних термінів дозрівання вони мають стійкість до несприятливих природних факторів.
Сприятливі дні для посадки баклажан на розсаду в лютому 2025 року за місячним календарем
Як і інші пасльонові овочі, баклажани воліють посів на зростаючий місяць.
12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 , 23, 24, 25, 26 лютого – сприятливі дні для посіву баклажанів на розсаду.
Посів можна здійснити в будь-яку з цих дат.
Якщо ви хочете садити баклажани в першу декаду лютого, то повинні розуміти, що в цей час місяць убуває.
На убуваючий місяць посів проводять з великою обережністю. Насіння будуть сходити повільніше.
Коли в лютому 2025 сіяти баклажани на розсаду не варто
11 і 27 лютого в 2025 році стануть невдалими днями для того, щоб садити розсаду будь-яких овочів. Баклажани не виняток. Фази молодика і повного місяця не підходять для роботи з рослинами. Особливо для посіву насіння на розсаду.
На замітку. Є повір’я, що не можна займатися розсадою в дні, коли місяць знаходиться в сузір’ї Водолія. У лютому 2025 це 10 і 11 числа.
Як доглядати за розсадою баклажанів, посаджені в лютому
Догляд за баклажанами, посадженими в лютому, можна умовно розділити на 2 етапи:
- До появи сходів.
- Після того, як з’являться перші паростки (безпосередньо розсада).
Розглянемо окремо кожен етап.
Перед тим, як посіяти баклажани, необхідно підготувати всі компоненти: ємності, ґрунт, насіння. Все це необхідно підготувати, а саме: зробити дренажні отвори, продезінфікувати, обробити насіння.
Умови для швидкої схожості насіння баклажанів:
- Якісний ґрунт. Субстрат для розсади можна купити або приготувати самостійно. Для посадки краще брати універсальну ґрунт. Вона містить всі необхідні мікроелементи, має нейтральну кислотність. Будучи пухким, субстрат забезпечує доступ повітря до насіння і не перешкоджає його проростання.
- Глибина посіву. Щоб обчислити оптимальну глибина, на яку треба садити баклажани, помножте діаметр насіння на 2.
- Температура. Оптимальними значеннями для швидкого появи сходів будуть +25 +27 градусів тепла. Перевищувати ці значення не можна. Підвищена температура не допоможе насіння швидше зійти, а погубить його.
ВАЖЛИВО! Не треба ставити контейнери з посівами на батарею. Радіатор висушить ґрунт, і сходів не з’явиться.
- Вологість. Посіви треба обов’язково тримати зволоженими. Для цього постійно перевіряйте стан грунту. Якщо він буде сухою, акуратно обприскуйте його з пульверизатора.
- «Парниковий ефект». Укутайте контейнери з посівами в поліетиленову плівку, щоб створити парниковий ефект. Так зерна швидше дадуть сходи.
Приблизно через 10 днів почнуть з’являтися сходи баклажанів. З цього моменту починається догляд саме за розсадою.
Саджанці потрібні такі умови:
- Температура повітря. У приміщенні, де знаходиться розсада баклажанів необхідно тримати стабільну температуру +25 градусів. Зверніть увагу на те, що краще нехай буде +22 або +23, але постійно, ніж температура буде скакати. Це негативно позначається на рослинах.
- Вологість повітря. Баклажани в природних умовах ростуть в сприятливому кліматі Південної і Центральної Америки. Сухе повітря зимових українських квартир їм не підходить. Тому вологість треба підвищувати. Добре, якщо у вас є автоматичний зволожувач. Якщо немає, то використовуйте блюдця і банки з водою, обприскуйте саджанці з пульверизатора.
- Полив. Найчастіша помилка дачників – рясний полив, через якого розсада починає хворіти і гнити. По-перше, будь-яка ємність під саджанцями повинна мати дренажні отвори. Якщо їх не буде, то рідина почне накопичуватися в ємностях, що призведе до розвитку грибкових хвороб. Полив проводять помірно, коли підсохне верхній шар ґрунту.
На замітку. Якщо ви трохи затримайтеся з поливом, то нічого страшного не станеться. Рослини швидко прийдуть в норму. А ось перелив загрожує куди більшими проблемами. Інший раз, рятуючи саджанці, доведеться їх заново пікірувати.
- Освітлення. У лютому розсаду доведеться досвічувати штучним світлом. Якщо у вас немає можливості встановити освітлення, то краще садити баклажани на розсаду навесні.
- Підживлення повинно бути щадне. Використовувати треба народні засоби, так як в них низька концентрація діючих речовин. З покупних препаратів перевагу віддають гуматами і готовим рідким комплексам для розсади. Щоб розсада не витягнула, застосовують регулятори росту.
- Пікіровка. Рано чи пізно сіянцям стане тісно в загальній ємності. Їх доведеться розсаджувати, щоб вони вільно росли, кожен в своєму стаканчику. Пікірують в фазу освіти 4 листочка. Після процедури, приблизно через 3 дня, можна полити саджанці слабким розчином корнеобразователя, щоб допомогти баклажанів вкоренитися. З народних засобів добре себе показує дріжджовий розчин.
Часті помилки
- Використання азотних, калійних і фосфорних підгодівлі без необхідності. Якщо вам доводиться годувати розсаду мінеральними добривами, значить, ви неправильно за нею доглядаєте. Домашні умови – практично ідеальні для молодих баклажанів. Якщо навіть тут у них виникають проблеми зі здоров’ям, то що чекати під час зростання на відкритому просторі?
- Розсада розташована близько біля вікна. У лютому майже на всій території України ще стоять морози. Якщо контейнери будуть близько від вікна, то вони будуть мерзнути. Якщо ви змушені ставити розсаду на підвіконнях, то хоча б закривайте нижню половину стекол картоном або іншим матеріалом.
- Розташування на батареях. Зворотна ситуація – розсада стоїть на батареях. Це погано, по-перше, через те, що буде сохнути ґрунт. А, по-друге, через те, що коріння можуть просто «спекти». Якщо ставите на радіатори центрального опалення, то робіть прошарок з пінопласту.
- Ємності не дезінфікуються. Часто для вирощування розсади використовуються стаканчики з минулого року. В цьому немає нічого поганого. Але перед використанням їх слід помити з марганцівкою, щоб виключити ризик зараження грибками або бактеріями, що живуть на внутрішніх стінках ємностей.
Відповіді на часті питання
Коли садити баклажани?
В лютому 2025 року під другий і третій декадах на зростаючий місяць.
Коли пікірувати баклажани?
Коли з’явиться 3 справжній листочок. Перші два – це семядолькі, вони не вважаються.
Скільки води треба на одну рослину?
Важко сказати в мілілітрах. Керуйтеся здоровим глуздом. Налийте трохи. Через півгодини розпуште ґрунт. Якщо вона суха, додайте ще води. Так досвідченим шляхом ви зрозумієте, скільки рідини потрібно розсаді.
Висновок
Лютий – відповідний місяць, щоб садити баклажани на європейській частині території України. Але поспішати і сіяти насіння в перші ж дні місяця не потрібно.
В лютому 2025 року відповідний час для посіву насіння настає в середині місяця. До цього часу вам необхідно підготувати все необхідне: ґрунт, ємності і, звичайно ж, насіння.
Вибираючи сорт, звертайте увагу не на красиве опис, а на технічну інформацію (тип і районування сорту, термін дозрівання).
Також не забувайте, що рослини, посаджені в лютому, вимагають трохи більше турботи. Це в основному стосується освітлення.