Особливості щеплення винограду на старий кущ осінню

Садівники постійно доглядають за садом, щоб зібрати рясний урожай ягід і фруктів. Одна з обов’язкових процедур – щеплення винограду восени. Може здатися, що в цій процедурі немає нічого складного, але все не так просто. Але є інструкції з покроковим відео, як робити осінню щеплення новачкам.

Переваги щеплення винограду осінню

Це одна з найпопулярніших і невибагливих в догляді культура. До того ж вона дає багатий урожай. Але до її вирощування існують певні вимоги. Наприклад, треба прищеплювати рослини.

Переваги осінньої щеплення винограду перед зимовою і літньою :

 • можливість збирати урожай вже з майбутнього сезону ;
 • збільшення кількості і розміру ягід ;
 • після щеплення час дозрівання сортів прискориться ;
 • підвищення стійкості до розвитку деяких хвороб ;
 • приживність рідкісних і примхливих видів ;
 • поліпшення смаку і якості ягід ;
 • підвищення морозостійкості і в цілому стійкості до примх погоди.

Увага!

При виконанні щеплення потрібно пам’ятати, що деякі сорти несумісні, особливо коли в якості підщепи використовують теплолюбний виноград.

Якщо прищепити на один корінь кілька сортів, то виглядати це буде досить цікаво. Культура буде виглядати незвично і декоративно. Іноді щеплення роблять, щоб сорт, який не сподобався, замінити іншим.

Коли осінню прищеплювати виноград

Фахівці радять проводити щеплення після збору врожаю і обрізки. Але враховувати потрібно сезон і погоду. В основному подібні роботи планують на вересень-жовтень або на початок листопада.

У теплих регіонах сприятливі дні для щеплення припадають на другу половину вересня. Температура на вулиці не повинна опускатися нижче +15 ° C протягом тижня.

Увага!

Після щеплення повинен пройти як мінімум 21 день до настання заморозків. При скороченні термінів не виключено, що прищепити не приживеться.

Підготовка винограду до щеплення

Підготовка живців винограду до щеплення потребує особливого підходу. Можуть бути гілки без видимих пошкоджень від здорової культури. При цьому не варто використовувати верхню частину втечі (30 см від втечі). Ще потрібно дивитися, щоб гілочки були жируючими або кривими.

Увага!

У разі щеплення кількох гілок вони повинні бути обрані з приблизно однаковим діаметром перетину.

Підійдуть пагони з діаметром перетину мінімум 8 мм, а довжина – 10-12 см. Кожен з ні повинен мати 2-3 вічка. Заготівля привоя повинна здійснюватися зі здорових кущів, які не старше 3 років. Готувати посадковий матеріал краще під час осінньої обрізки.

Способи щеплення винограду восени

Щеплення виноград можна декількома способами. Для початківців садівників вони можуть здатися складними, але якщо вони будуть слідувати покрокової інструкції, то у них все вийде. Для щеплення використовується така ж технологія, як і для інших плодових культур.

Щеплення восени в штамб

Один з простих способів – щеплення винограду в штамб. Вертикальна частина куща, що підноситься над землею і закінчується в місці розбіжності в сторони перших лоз – це штамб. до нього зручно робити щеплення, т. к. приживаність висока. Можна прищепити виноград і в рукав.

Послідовність дій :

 1. Розкопати штамб на глибину 30 см. Визначити місце щеплення і зробити зріз перпендикулярно стовбура.
 2. Очистити спив ножем, прибравши все шорсткості.
 3. Розщепити штамб на 2-3 см і вставити в розщеп клин клин. Зручно використовувати викрутку, але попередньо її потрібно продезінфікувати.
 4. На живцях зробити конусоподібні зрізи довжиною 2,5 см. Срізи при цьому повинні бути на 5-7 см нижче самого нижнього вічка.
 5. живці поставити в воду на 5 хвилин, а потім опустити в розчин будь-якого стимулятора зростання на 7 секунд.
 6. Вставити живці в штамб так, щоб їх зовнішні частини збіглися. Нижній вічко повинен дивитися назовні.
 7. Клин можна прибрати, після чого перевірити, наскільки щільно прилягають один до одного прищепний і подвою. Якщо потрібно, ущільнити місце з’єднання папером.
 8. Обв’язати штамб зверху поліетиленовою плівкою.
 9. Обмазати штамб глиною, не зачіпаючи привой. Це врятує його і щеплення від холоду в зимовий час.
 10. Присипати місце щеплення грунтом і закрити його обрізаною пластиковою пляшкою.

Увага!

Якщо товщина штамба набагато перевищує товщину привоя, прищепити треба 2 живця.

Щеплення винограду в корнештамб

Популярний і спосіб щеплення в корнештамб. Ця частина штамба розташована нижче рівня землі. З урахуванням того, як глибоко посаджений виноград, довжина корнештамба може становити 30-60 см. виконати операцію можна різними способами.

Щеплення винограду в корінь

Якщо підземний штамб занадто короткий і якісно зробити щеплення не вийде, то можна спробувати прищепити рослина в корінь. Для цього знадобиться розкопати землю, відокремити скелетний корінь від стовбура і зафіксувати його, прив’язавши до опори. Зробити щеплення можна в кореневу шийку, в розщеп або в напіврозщеп.

Останні два варіанти більш популярні. Найчастіше розщеп використовується з метою щеплення «чорне в чорне», коли для привоя вибирають темні гілки. Для цього необхідно:

 1. Обкопати і очистити штамб куща.
 2. Підготувати привой і зробити зрізи.
 3. Розщепити штамб вертикально і вставити в розщеп 2 живця.
 4. Закріпити щеплення мотузкою, замазати глиною і садовим варом.

Виконують щеплення в напіврозщеп таким же чином, тільки для привоя використовують не 2, а 1 держак. На 1 подвій потрібно 1 привой.

Догляд за виноградом після щеплення

Осіння щеплення винограду – це завжди стрес для рослини, тому вона повинна супроводжуватися належним доглядом. Культура перерозподіляє свої сили так, щоб прищепити зміг прижитися. Їй потрібна допомога, тому треба :

 • перевіряти, в якому стані знаходиться привой кожні 10 днів, позбавлятися від усіх корінців, які не входять до подвою ;
 • протягом всього року розпушувати грунт ;
 • послабити обмотку щеплення, якщо випливає сік ;
 • через 1,5 тижні обробити виноградник розчином мідного купоросу (3%) ;
 • ранньою весною обприскати насадження бордосской сумішшю ;
 • пагони вирізати протягом року ;
 • кріпити до опори поросли, довжина яких понад 40 см ;
 • вносити під кожен кущ по 60 г суперфосфата і 40 г калійної солі ;
 • поливати кущ до роботи – після щеплення в ньому потреби ;
 • не вносити азот восени і наступної весни ;
 • над щепленим штамбом встановити захист, в ролі якої може виступати пластикова пляшка зі зрізаним дном або спанбонд.

Увага!

Якщо через 2 тижні після щеплення пагони не утворилися, то знадобиться перепрививка. Попередньо треба зрізати верхню ділянку підвою і місце прищеплення.

Осіння щеплення винограду має свої переваги, але проводити її треба правильно. Щоб початківці садівники не допустили помилок, розроблені покрокові інструкції з фото і відео.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал