Які рослини можна виростити з кісточки в домашніх умовах на підвіконні

Виростити рослину з кісточки в домашніх умовах – захоплюючий і корисний процес. Але, в той же час, це копітка і деколи дуже довге заняття.

Однак перспектива пригостити рідних власноруч вирощеним в домашніх умовах екзотичною фруктом того варто. А точне дотримання рекомендацій по вирощуванню дозволить значно полегшити цей процес.

З яких плодів можна взяти кісточку для вирощування у домашніх умовах

Кісточка – це дерев’яниста оболонка, всередині якої розташоване ядро. До них також відносять насіння, покриті твердою оболонкою. У природних умовах така структура охороняє насіння від несвоєчасного проростання і різноманітних пошкоджень.

Для успішного вирощування рослини важливо правильно вибрати плід. Краще придбати 2-3 варіанти в різних місцях, після вибрати найбільш смачний. Вимоги до стану плода приблизно однакові:

 • помірна зрілість (НЕ перестиглий);
 • відсутність вм’ятин та ознак початку гниття.

Хоча в деяких випадках бувають винятки у вигляді витягу кісточки із зелених плодів (кизил) або сухофруктів (фініки).

Які рослини можна виростити з кісточки в домашніх умовах на підвіконні
Які рослини можна виростити з кісточки

Які цитрусові можна виростити з кісточки

Цитрусові культури з кісточки виростити можна приблизно однаковим чином. Більшість з них вимагає попередньо замочування ядра в воді. Хоча є і винятки (помело, грейпфрут).

Для висаджування в домашніх умовах використовується спеціальний ґрунт для цитрусових культур або саморобна суміш. Приготувати її просто – необхідно з’єднати рівні частини дернової і листової землі, а також перегній.

Вкрай важливо стежити за підтриманням температурного режиму, освітленості і рівнем вологості. Період проростання в домашніх умовах коливається від 2 тижнів до 2 місяців.

Мандарин

Щоб виростити мандарин в домашніх умовах, важливо вибрати здорові і найбільші кісточки без будь-яких пошкоджень. Порядок висадки наступний:

 1. На дно посадкового горщика викласти дренаж, використовуючи керамзит або дрібний щебінь. Потім висипати готовий ґрунт або приготувати його самостійно.
 2. Висадити кісточки мандарина на глибину не більше 3 см (в ідеал – 2,5 см буде достатньо).
 3. Перші паростки можна очікувати приблизно через 14 днів. У цей період важливо стежити за наявністю достатнього освітлення і регулярним поливом.

У міру розростання кореневої системи мандарин необхідно пересаджувати в більш об’ємний горщик.

Апельсин

Щоб виростити апельсинове дерево в домашніх умовах, рекомендується пророщувати кілька кісточок відразу. Перед висадкою їх слід ретельно промити і витримати у воді при t 50 ° С протягом години. Алгоритм висадки наступний:

 1. У посадковий горщик всипати саморобний або готовий ґрунт.
 2. Кісточки висаджувати по 2 шт. не глибше 25 см.
 3. Полити і накрити плівкою.
 4. До появи перших сходів плівку не знімати. Тільки зрідка провітрювати ґрунт.

Перші паростки з’являються на третьому тижні після посадки. Найміцніший з них слід в подальшому пересадити в більш об’ємний горщик.

На замітку. Для того, щоб виростити апельсинове дерево більш компактним, досить садити його у відносно невеликій горщик. Але в міру – щоб не загубити кореневу систему.

Лимон

Щоб виростити лимон в домашніх умовах, потрібно свіжа велика кісточка. Думки садівників з приводу попередньої підготовки різняться. Одні вважають, що кісточку можна висаджувати відразу. Інші – що її необхідно кілька діб протримати у волозі. Порядок висадки наступний:

 1. У посадковий горщик висипати готовий ґрунт для цитрусових або самостійно приготовану суміш.
 2. Висіяти кісточки на глибину 3 см.
 3. Горщик накрити плівкою до появи паростків для створення ефекту міні-теплиці.

Перші сходи в домашніх умовах з’являються через місяць. Весь цей час важливо стежити за достатнім рівнем вологи. А також періодично знімати плівку для провітрювання, щоб земля почала зопрівати і кісточка НЕ ​​згнила. Якщо посаджено було кілька кісточок, то слабкі паростки слід видалити, щоб залишився один сильний екземпляр.

Грейпфрут

Які рослини можна виростити з кісточки в домашніх умовах на підвіконніГоловна відмінність від більшості цитрусових культур – кісточки грейпфрута не потребують замочуванні або підсушуванні. Порядок висадки наступний:

 1. Змішати посадковий ґрунт і торф в рівних пропорціях. Висипати в горщик.
 2. Посадити кісточку на глибину 2 см. Якщо кісточок дещо краще розсадити їх по окремих горщиках.
 3. Накрити поглиблення з кісточкою пластиковим ковпачком (підійде саморобний, зі звичайної пляшки) або плівкою.
 4. Поставити горщик в тепле місце з відкритим доступом сонячного світла.

Вкрай важливо своєчасно зволожувати ґрунт, тому що пересихання може призвести до загибелі насіння, і нічого виростити не вийде. При правильному догляді в домашніх умовах перші паростки з’являться через 2-3 тижні.

Помело

Для вирощування більше підходять сприятливі домашні умови, ніж висадка в відкрите садове простір. Помело дуже вимогливе і примхлива рослина, тому кісточки важливо правильно підготувати до висадки. Їх ретельно промивають і витримують в холодильнику протягом 2 місяців. Хоча, якщо часу на настільки тривалі процедури немає, то можна виростити помело експрес-методом. Для цього потрібно замочити кісточку в стимулюючому розчині на 18 годин. Алгоритм висадки наступний:

 1. Змішати ґрунтову суміш з листової і дернової землі, перегною, піску в пропорціях 1: 2: 1: 1. Висипати в посадковий горщик.
 2. Посадити кісточку на глибину не більше 3 см.
 3. Створити парниковий ефект за допомогою харчової плівки і ретельно стежити за постійним рівнем вологості ґрунту.

Паростки з’являться через 3-4 тижні. Після цього важливо забезпечити їм захист від протягу, відсутність прямих сонячних променів і регулярний полив. Помело дуже любить вологе середовище.

Екзотичні рослини, які можна виростити вдома з кісточки

Придбати фрукти і ягоди для подальшого домашнього вирощування можна в будь-якому магазині або на найближчому ринку. Головна умова для успішного виведення – свіжість кісточок. Оскільки при відсутності додаткового зволоження шанси на появу сходів зводяться до мінімуму. Для висадки використовується спеціальна ґрунтова суміш. До її складу входить торф, річковий пісок і дернова земля в пропорціях 1: 1: 1.

Екзотичні культури вкрай вимогливі в догляді навіть в м’яких домашніх умовах. Тому потрібно уважно стежити за підтриманням оптимальної температури і регулярним поливом.

Лічі

Кісточки лічі відрізняються властивістю втрачати схожість. Тому зволікати з їх посадкою вкрай небажано, якщо ви хочете виростити настільки дивовижне деревце. Порядок пророщування наступний:

 1. У горщик з ґрунтовою сумішшю висадити одночасно кілька кісточок.
 2. Полити і накрити плівкою для створення ефекту теплиці.

Перші паростки в домашніх умовах з’являться приблизно через 2 тижні. Після цього укриття потрібно прибрати. Після досягнення сходами висоти в 20 см їх потрібно розсадити або видалити більш кволі паростки.

ДОВІДКА. Щоб поліпшити зростання кісточки і її насичення поживними елементами, потрібно полити ґрунт мікозною вакциною. Вхідні в її склад мікозних гриби значно покращують живлення паростка.

Манго

Визначити стиглість плоду для готовності кісточки до пророщування можна по легкості відділення м’якоті. Потрібен максимально зрілий фрукт. Алгоритм домашньої посадки наступний:

 1. У посадкову ємність всипати ґрунтову суміш і помістити туди ядро. При цьому воно повинно підніматися на 1/3 над землею.
 2. Накрити ємність плівкою, знімаючи її лише для короткого провітрювання.
 3. Після проростання кісточок саморобну теплицю прибрати.

Пересаджувати манго можна тільки того, як воно повністю зміцніє. Детально як виростити манго з кісточки в домашніх умовах

Авокадо

Відрізняється тривалим періодом проростання. Вкрай важливо не пошкодити кісточку коли дістаєте її з фрукта. Порядок проведення посадкових робіт наступний:

 1. Ґрунтову суміш висипати в посадкову ємність.
 2. Кісточку посадити на глибину не більше 3 см.
 3. Забезпечити активний полив.

Перші сходи з’являться через 3-4 тижні. Вкрай важливо регулярно і рясно поливати паростки, а також обприскувати водою листя. А також стежити щоб авокадо не знаходилося під прямими сонячними променями.

ДОВІДКА. Прискорити проростання кісточки авокадо можна за допомогою звичайних зубочисток. Для цього потрібно проткнути з 3-4 сторін ядро, вставити в отвори зубочистки і наполовину помістити кісточку в воду.

Мушмула

Для прискорення процесу проростання використовують наждачний папір або сірчану кислоту (для порушення твердої оболонки ядра). Однак це вкрай делікатна робота і при найменшій помилці мушмула не сходить воно зовсім. Алгоритм дій наступний:

 1. Ґрунтову суміш потрібно добре зволожити.
 2. Посадити кожну кісточку в окрему ємність не глибше, ніж на 2 см.
 3. Накрити склом до появи перших паростків.

Зняти скло через 4 тижні, коли паросток досягне приблизно 1,5 см у висоту. Після поливати мушмулу протягом тижня 2 рази на день. З огляду на те, що мушмула – теплолюбна рослина, температура навколишнього середовища повинна бути мінімум 18 °, інакше паросток може загинути.

Маракуйю

Які рослини можна виростити з кісточки в домашніх умовах на підвіконніЩоб успішно виростити цей тропічний фрукт в домашніх умовах, важливо помістити контейнери з посадками в добре освітлюється і провітрюється, в якому відсутні протяги. Порядок проведення процедури наступний:

 1. Найкраще застосовувати довгасті ящики замість звичних горщиків.
 2. У ґрунтовій суміші зробити невеликі борозенки. Викладати ядра на проміжку в 5 см в невеликому поглибленні.

Воложити землю рекомендується за допомогою пульверизатора.

Дерева, які можна проростити з кісточки

Особливість кісточок для вирощування плодово-ягідних культур це те, що їх категорично не можна пересушувати. Це призводить до загибелі зародка. Для зберігання використовують спеціальну ґрунтову суміш, в якій ядра зберігаються в приміщенні з постійним рівнем вологості і температури. Для приготування ґрунтового субстрату потрібно компост, пісок і торф у співвідношенні 1: 1: 1. Його ж застосовують і для висадки молодих сходів.

Абрикос

У абрикоса вкрай низька схожість, тому для гарантованого результату важливо використовувати мінімум 3-5 десятків кісточок. Оптимальний час висаджування настає в жовтні. Правила посадки наступні:

 1. Заглиблення кісточок не більше 6 см.
 2. Відстань між майбутніми паростками не менш 10 см.
 3. Щоб кісточки добре перенесли зимові холоди важливо ретельно їх укрити. Найчастіше для цього використовується ялиновий лапник.
 4. Регулярний полив висадки починається в квітні і триває до липня. А також потрібно постійно рихлити землю.

З середини літа у паростків починається активна підготовка до зимового періоду.

Вишня

Які рослини можна виростити з кісточки в домашніх умовах на підвіконніОдне з найбільш простих і невибагливих рослин для вирощування в домашніх умовах. Алгоритм дій:

 1. Посадити кісточку не глибше 2 см в ґрунтову суміш.
 2. Регулярно поливати водою кімнатної температури.

Оптимальний час посадки припадає на осінній період. Для виведення міцних здорових саджанців важлива температура навколишнього середовища. Вона не повинна бути нижче 15 °.

Персик

Які рослини можна виростити з кісточки в домашніх умовах на підвіконніОптимальний час для проведення посадкових робіт – жовтень – середина листопада. Попередня підготовка включає дводенне вимочування кісточки у воді. Правила посадки:

 1. Освітлюване посадочне місце без протягів.
 2. Оптимальне поглиблення – 8 см.
 3. Посів утеплюється ялиновим гіллям або тирсою.

Для молодих пагонів важлива правильна підгодівля, регулярне обприскування і полив.

Слива

Які рослини можна виростити з кісточки в домашніх умовах на підвіконніЯк правило, кісточки сливи використовують для вирощування підщеп. Алгоритм дій наступний:

 1. Кісточки замочити у воді на 4 дні. При цьому кожен 12 годинника потрібно замінювати воду.
 2. До початку посадкових робіт (мінімум 6 місяців) кісточки зберігаються в холодильнику. Для цього буде потрібно контейнер з вологим піском або тирсою.
 3. Висадка здійснюється у весняний або осінній період.

Вкрай важливо не ігнорувати підготовчі роботи. Інакше є великий ризик загибелі паростків.

Айва

Висаджування кісточок аличі проводиться ближче до зими. До початку посадки ядра зберігають в темному місці з низьким рівнем вологості, переважно в скляній тарі. Правила посадки:

 1. Посадочне місце ретельно підготувати – земля повинна бути пухкої.
 2. Глибина висадки не більше 4 см.
 3. Оптимально використовувати відразу 2-3 кісточки для однієї лунки, тому що велика ймовірність, що частина з них не проросте.

Перші паростки з’являться через 6-12 місяців. Важливо стежити за регулярністю прополки і поливу. Крім того, небажано попадання на паростки прямих сонячних променів.

У яких випадках не варто вирощувати рослини з кісточки

Є кілька аспектів при яких варто відмовитися від ідеї виростити рослини з кісточки. Серед них:

 1. Неможливість забезпечити паросткам необхідні кліматичні умови.
 2. Кісточки гібридних різновидів не підходять для пророщування, тому що велика ймовірність, що результат абсолютно не буде схожа на оригінал.
 3. Невпевненість в якості материнського плода.

У всіх інших випадках при наявності бажання і достатнього терпіння можна виростити будь-яка рослина .

Як часто можна отримати плоди у рослин, вирощених з кісточки?

Дерева і чагарники, вирощені з кісточки в домашніх умовах, плодоносити починають через вельми тривалий час. Цей період триває від 3-5 до 15-25 років в залежності від самої культури, а також правильності догляду за рослиною.

Частота плодоношення також залежить від умов вирощування, сорту і кількості плодів. В середньому період дозрівання плоду становить від 7 до 12 місяців.

Часті помилки

Вирощування рослин з кісточки в домашніх умовах представляє з себе часом досить трудомісткий процес з безліччю тонкощів. І багато садівників часто повторюють одні й ті ж помилки. Найбільш поширені з них:

 • вибір неякісного плоду для пророщування кісточки;
 • неправильна передпосадкова підготовка або повна її відсутність;
 • використання неякісної ґрунтовій суміші;
 • недотримання умов вирощування (полив, температурний і світловий режим);
 • надмірне заглиблення кісточок при висадці;
 • передчасна пересадка.

Подібні помилки найчастіше призводять до хвороб і загибелі паростка. Тому вкрай важливо в точності дотримуватися рекомендацій по висадці і догляду кожної культури.

Відповіді на часті питання

Чи потрібні добрива і які краще використовувати?

Так, потрібні.

Є два види підгодівлі: органічна і мінеральна.

Найбільш поширеним органічним добривом є кінський гній. Його потрібно розвести в пропорції 100 г на 1 л води, після наполягати протягом тижня.

До мінеральних відноситься сечовина. Через великий вміст азоту розчин виготовляється в пропорціях 1,5 г на 1 л води. А також важливий магній, тому що його нестача може стати причиною розвитку хлорозу і некрозу.

Як часто потрібно підгодовувати рослину?

Для повноцінного розвитку втечі досить 1 рази в 14 днів.

Як правильно визначити норму поливу?

Кількість необхідної рослині рідини можна вирахувати за формулою – 1/10 від загального обсягу ґрунту в горщику.

Висновок

В точності дотримуючись дані рекомендації можна виростити самостійно будь-який фрукт або плід, який з часом почне радувати смачним урожаєм. А до тих пір послужить прекрасним декоративною прикрасою будь-якого приміщення або саду.

Поділитись в соцмережах 👍
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал