Виростити рослину з кісточки в домашніх умовах – захоплюючий і корисний процес. Але, в той же час, це копітка і деколи дуже довге заняття.
Однак перспектива пригостити рідних власноруч вирощеним в домашніх умовах екзотичною фруктом того варто. А точне дотримання рекомендацій по вирощуванню дозволить значно полегшити цей процес.
З яких плодів можна взяти кісточку для вирощування у домашніх умовах
Кісточка – це дерев’яниста оболонка, всередині якої розташоване ядро. До них також відносять насіння, покриті твердою оболонкою. У природних умовах така структура охороняє насіння від несвоєчасного проростання і різноманітних пошкоджень.
Для успішного вирощування рослини важливо правильно вибрати плід. Краще придбати 2-3 варіанти в різних місцях, після вибрати найбільш смачний. Вимоги до стану плода приблизно однакові:
- помірна зрілість (НЕ перестиглий);
- відсутність вм’ятин та ознак початку гниття.
Хоча в деяких випадках бувають винятки у вигляді витягу кісточки із зелених плодів (кизил) або сухофруктів (фініки).
Які цитрусові можна виростити з кісточки
Цитрусові культури з кісточки виростити можна приблизно однаковим чином. Більшість з них вимагає попередньо замочування ядра в воді. Хоча є і винятки (помело, грейпфрут).
Для висаджування в домашніх умовах використовується спеціальний ґрунт для цитрусових культур або саморобна суміш. Приготувати її просто – необхідно з’єднати рівні частини дернової і листової землі, а також перегній.
Вкрай важливо стежити за підтриманням температурного режиму, освітленості і рівнем вологості. Період проростання в домашніх умовах коливається від 2 тижнів до 2 місяців.
Мандарин
Щоб виростити мандарин в домашніх умовах, важливо вибрати здорові і найбільші кісточки без будь-яких пошкоджень. Порядок висадки наступний:
- На дно посадкового горщика викласти дренаж, використовуючи керамзит або дрібний щебінь. Потім висипати готовий ґрунт або приготувати його самостійно.
- Висадити кісточки мандарина на глибину не більше 3 см (в ідеал – 2,5 см буде достатньо).
- Перші паростки можна очікувати приблизно через 14 днів. У цей період важливо стежити за наявністю достатнього освітлення і регулярним поливом.
У міру розростання кореневої системи мандарин необхідно пересаджувати в більш об’ємний горщик.
Апельсин
Щоб виростити апельсинове дерево в домашніх умовах, рекомендується пророщувати кілька кісточок відразу. Перед висадкою їх слід ретельно промити і витримати у воді при t 50 ° С протягом години. Алгоритм висадки наступний:
- У посадковий горщик всипати саморобний або готовий ґрунт.
- Кісточки висаджувати по 2 шт. не глибше 25 см.
- Полити і накрити плівкою.
- До появи перших сходів плівку не знімати. Тільки зрідка провітрювати ґрунт.
Перші паростки з’являються на третьому тижні після посадки. Найміцніший з них слід в подальшому пересадити в більш об’ємний горщик.
На замітку. Для того, щоб виростити апельсинове дерево більш компактним, досить садити його у відносно невеликій горщик. Але в міру – щоб не загубити кореневу систему.
Лимон
Щоб виростити лимон в домашніх умовах, потрібно свіжа велика кісточка. Думки садівників з приводу попередньої підготовки різняться. Одні вважають, що кісточку можна висаджувати відразу. Інші – що її необхідно кілька діб протримати у волозі. Порядок висадки наступний:
- У посадковий горщик висипати готовий ґрунт для цитрусових або самостійно приготовану суміш.
- Висіяти кісточки на глибину 3 см.
- Горщик накрити плівкою до появи паростків для створення ефекту міні-теплиці.
Перші сходи в домашніх умовах з’являються через місяць. Весь цей час важливо стежити за достатнім рівнем вологи. А також періодично знімати плівку для провітрювання, щоб земля почала зопрівати і кісточка НЕ згнила. Якщо посаджено було кілька кісточок, то слабкі паростки слід видалити, щоб залишився один сильний екземпляр.
Грейпфрут
Головна відмінність від більшості цитрусових культур – кісточки грейпфрута не потребують замочуванні або підсушуванні. Порядок висадки наступний:
- Змішати посадковий ґрунт і торф в рівних пропорціях. Висипати в горщик.
- Посадити кісточку на глибину 2 см. Якщо кісточок дещо краще розсадити їх по окремих горщиках.
- Накрити поглиблення з кісточкою пластиковим ковпачком (підійде саморобний, зі звичайної пляшки) або плівкою.
- Поставити горщик в тепле місце з відкритим доступом сонячного світла.
Вкрай важливо своєчасно зволожувати ґрунт, тому що пересихання може призвести до загибелі насіння, і нічого виростити не вийде. При правильному догляді в домашніх умовах перші паростки з’являться через 2-3 тижні.
Помело
Для вирощування більше підходять сприятливі домашні умови, ніж висадка в відкрите садове простір. Помело дуже вимогливе і примхлива рослина, тому кісточки важливо правильно підготувати до висадки. Їх ретельно промивають і витримують в холодильнику протягом 2 місяців. Хоча, якщо часу на настільки тривалі процедури немає, то можна виростити помело експрес-методом. Для цього потрібно замочити кісточку в стимулюючому розчині на 18 годин. Алгоритм висадки наступний:
- Змішати ґрунтову суміш з листової і дернової землі, перегною, піску в пропорціях 1: 2: 1: 1. Висипати в посадковий горщик.
- Посадити кісточку на глибину не більше 3 см.
- Створити парниковий ефект за допомогою харчової плівки і ретельно стежити за постійним рівнем вологості ґрунту.
Паростки з’являться через 3-4 тижні. Після цього важливо забезпечити їм захист від протягу, відсутність прямих сонячних променів і регулярний полив. Помело дуже любить вологе середовище.
Екзотичні рослини, які можна виростити вдома з кісточки
Придбати фрукти і ягоди для подальшого домашнього вирощування можна в будь-якому магазині або на найближчому ринку. Головна умова для успішного виведення – свіжість кісточок. Оскільки при відсутності додаткового зволоження шанси на появу сходів зводяться до мінімуму. Для висадки використовується спеціальна ґрунтова суміш. До її складу входить торф, річковий пісок і дернова земля в пропорціях 1: 1: 1.
Екзотичні культури вкрай вимогливі в догляді навіть в м’яких домашніх умовах. Тому потрібно уважно стежити за підтриманням оптимальної температури і регулярним поливом.
Лічі
Кісточки лічі відрізняються властивістю втрачати схожість. Тому зволікати з їх посадкою вкрай небажано, якщо ви хочете виростити настільки дивовижне деревце. Порядок пророщування наступний:
- У горщик з ґрунтовою сумішшю висадити одночасно кілька кісточок.
- Полити і накрити плівкою для створення ефекту теплиці.
Перші паростки в домашніх умовах з’являться приблизно через 2 тижні. Після цього укриття потрібно прибрати. Після досягнення сходами висоти в 20 см їх потрібно розсадити або видалити більш кволі паростки.
ДОВІДКА. Щоб поліпшити зростання кісточки і її насичення поживними елементами, потрібно полити ґрунт мікозною вакциною. Вхідні в її склад мікозних гриби значно покращують живлення паростка.
Манго
Визначити стиглість плоду для готовності кісточки до пророщування можна по легкості відділення м’якоті. Потрібен максимально зрілий фрукт. Алгоритм домашньої посадки наступний:
- У посадкову ємність всипати ґрунтову суміш і помістити туди ядро. При цьому воно повинно підніматися на 1/3 над землею.
- Накрити ємність плівкою, знімаючи її лише для короткого провітрювання.
- Після проростання кісточок саморобну теплицю прибрати.
Пересаджувати манго можна тільки того, як воно повністю зміцніє. Детально як виростити манго з кісточки в домашніх умовах
Авокадо
Відрізняється тривалим періодом проростання. Вкрай важливо не пошкодити кісточку коли дістаєте її з фрукта. Порядок проведення посадкових робіт наступний:
- Ґрунтову суміш висипати в посадкову ємність.
- Кісточку посадити на глибину не більше 3 см.
- Забезпечити активний полив.
Перші сходи з’являться через 3-4 тижні. Вкрай важливо регулярно і рясно поливати паростки, а також обприскувати водою листя. А також стежити щоб авокадо не знаходилося під прямими сонячними променями.
ДОВІДКА. Прискорити проростання кісточки авокадо можна за допомогою звичайних зубочисток. Для цього потрібно проткнути з 3-4 сторін ядро, вставити в отвори зубочистки і наполовину помістити кісточку в воду.
Мушмула
Для прискорення процесу проростання використовують наждачний папір або сірчану кислоту (для порушення твердої оболонки ядра). Однак це вкрай делікатна робота і при найменшій помилці мушмула не сходить воно зовсім. Алгоритм дій наступний:
- Ґрунтову суміш потрібно добре зволожити.
- Посадити кожну кісточку в окрему ємність не глибше, ніж на 2 см.
- Накрити склом до появи перших паростків.
Зняти скло через 4 тижні, коли паросток досягне приблизно 1,5 см у висоту. Після поливати мушмулу протягом тижня 2 рази на день. З огляду на те, що мушмула – теплолюбна рослина, температура навколишнього середовища повинна бути мінімум 18 °, інакше паросток може загинути.
Маракуйю
Щоб успішно виростити цей тропічний фрукт в домашніх умовах, важливо помістити контейнери з посадками в добре освітлюється і провітрюється, в якому відсутні протяги. Порядок проведення процедури наступний:
- Найкраще застосовувати довгасті ящики замість звичних горщиків.
- У ґрунтовій суміші зробити невеликі борозенки. Викладати ядра на проміжку в 5 см в невеликому поглибленні.
Воложити землю рекомендується за допомогою пульверизатора.
Дерева, які можна проростити з кісточки
Особливість кісточок для вирощування плодово-ягідних культур це те, що їх категорично не можна пересушувати. Це призводить до загибелі зародка. Для зберігання використовують спеціальну ґрунтову суміш, в якій ядра зберігаються в приміщенні з постійним рівнем вологості і температури. Для приготування ґрунтового субстрату потрібно компост, пісок і торф у співвідношенні 1: 1: 1. Його ж застосовують і для висадки молодих сходів.
Абрикос
У абрикоса вкрай низька схожість, тому для гарантованого результату важливо використовувати мінімум 3-5 десятків кісточок. Оптимальний час висаджування настає в жовтні. Правила посадки наступні:
- Заглиблення кісточок не більше 6 см.
- Відстань між майбутніми паростками не менш 10 см.
- Щоб кісточки добре перенесли зимові холоди важливо ретельно їх укрити. Найчастіше для цього використовується ялиновий лапник.
- Регулярний полив висадки починається в квітні і триває до липня. А також потрібно постійно рихлити землю.
З середини літа у паростків починається активна підготовка до зимового періоду.
Вишня
Одне з найбільш простих і невибагливих рослин для вирощування в домашніх умовах. Алгоритм дій:
- Посадити кісточку не глибше 2 см в ґрунтову суміш.
- Регулярно поливати водою кімнатної температури.
Оптимальний час посадки припадає на осінній період. Для виведення міцних здорових саджанців важлива температура навколишнього середовища. Вона не повинна бути нижче 15 °.
Персик
Оптимальний час для проведення посадкових робіт – жовтень – середина листопада. Попередня підготовка включає дводенне вимочування кісточки у воді. Правила посадки:
- Освітлюване посадочне місце без протягів.
- Оптимальне поглиблення – 8 см.
- Посів утеплюється ялиновим гіллям або тирсою.
Для молодих пагонів важлива правильна підгодівля, регулярне обприскування і полив.
Слива
Як правило, кісточки сливи використовують для вирощування підщеп. Алгоритм дій наступний:
- Кісточки замочити у воді на 4 дні. При цьому кожен 12 годинника потрібно замінювати воду.
- До початку посадкових робіт (мінімум 6 місяців) кісточки зберігаються в холодильнику. Для цього буде потрібно контейнер з вологим піском або тирсою.
- Висадка здійснюється у весняний або осінній період.
Вкрай важливо не ігнорувати підготовчі роботи. Інакше є великий ризик загибелі паростків.
Айва
Висаджування кісточок аличі проводиться ближче до зими. До початку посадки ядра зберігають в темному місці з низьким рівнем вологості, переважно в скляній тарі. Правила посадки:
- Посадочне місце ретельно підготувати – земля повинна бути пухкої.
- Глибина висадки не більше 4 см.
- Оптимально використовувати відразу 2-3 кісточки для однієї лунки, тому що велика ймовірність, що частина з них не проросте.
Перші паростки з’являться через 6-12 місяців. Важливо стежити за регулярністю прополки і поливу. Крім того, небажано попадання на паростки прямих сонячних променів.
У яких випадках не варто вирощувати рослини з кісточки
Є кілька аспектів при яких варто відмовитися від ідеї виростити рослини з кісточки. Серед них:
- Неможливість забезпечити паросткам необхідні кліматичні умови.
- Кісточки гібридних різновидів не підходять для пророщування, тому що велика ймовірність, що результат абсолютно не буде схожа на оригінал.
- Невпевненість в якості материнського плода.
У всіх інших випадках при наявності бажання і достатнього терпіння можна виростити будь-яка рослина .
Як часто можна отримати плоди у рослин, вирощених з кісточки?
Дерева і чагарники, вирощені з кісточки в домашніх умовах, плодоносити починають через вельми тривалий час. Цей період триває від 3-5 до 15-25 років в залежності від самої культури, а також правильності догляду за рослиною.
Частота плодоношення також залежить від умов вирощування, сорту і кількості плодів. В середньому період дозрівання плоду становить від 7 до 12 місяців.
Часті помилки
Вирощування рослин з кісточки в домашніх умовах представляє з себе часом досить трудомісткий процес з безліччю тонкощів. І багато садівників часто повторюють одні й ті ж помилки. Найбільш поширені з них:
- вибір неякісного плоду для пророщування кісточки;
- неправильна передпосадкова підготовка або повна її відсутність;
- використання неякісної ґрунтовій суміші;
- недотримання умов вирощування (полив, температурний і світловий режим);
- надмірне заглиблення кісточок при висадці;
- передчасна пересадка.
Подібні помилки найчастіше призводять до хвороб і загибелі паростка. Тому вкрай важливо в точності дотримуватися рекомендацій по висадці і догляду кожної культури.
Відповіді на часті питання
Чи потрібні добрива і які краще використовувати?
Так, потрібні.
Є два види підгодівлі: органічна і мінеральна.
Найбільш поширеним органічним добривом є кінський гній. Його потрібно розвести в пропорції 100 г на 1 л води, після наполягати протягом тижня.
До мінеральних відноситься сечовина. Через великий вміст азоту розчин виготовляється в пропорціях 1,5 г на 1 л води. А також важливий магній, тому що його нестача може стати причиною розвитку хлорозу і некрозу.
Як часто потрібно підгодовувати рослину?
Для повноцінного розвитку втечі досить 1 рази в 14 днів.
Як правильно визначити норму поливу?
Кількість необхідної рослині рідини можна вирахувати за формулою – 1/10 від загального обсягу ґрунту в горщику.
Висновок
В точності дотримуючись дані рекомендації можна виростити самостійно будь-який фрукт або плід, який з часом почне радувати смачним урожаєм. А до тих пір послужить прекрасним декоративною прикрасою будь-якого приміщення або саду.