Різниця між верхнім і нижнім тиском – вікові норми і все, що потрібно знати

З фізіологічної точки зору АТ — це сила, з якою кров тисне на судинні стінки. Більш правильна назва — кров’яний тиск, оскільки кров тисне і на артеріальні, так і на венозні судини.

Вимірювання показників тиску з допомогою спеціальних приладів можливо тільки у великих судинах, які знаходяться в близькості до шкіри — це саме артерії, тому і показники тиску частіше називають артеріальними.

АТ залежить, в першу чергу, – від сили і швидкості серцевих скорочень і об’єму крові, що цей орган може прокачати за 1 хвилину. Значення мають також властивості самої крові і опір судинних стінок.

Ненормальним артеріальним тиском пояснюють і поганий настрій, безсоння, зниження працездатності.

Норма за віком артеріального тиску людини — показник стабільної роботи серця, судин, ендокринної системи та вегетативної нервової системи. Верхній тиск називається систолічним, нижній — діастолічним. Показники вимірюються в міліметрах ртутного стовпа і пишуться через дріб.

Верхня величина тиску відповідальна за силу, з якою кров надходить із серця в артерії, нижня — відповідає за тонус судин.

Тонус забезпечує гладка судинна мускулатура: її функціональність регулюється речовиною, яка іменується «ренін». Дане з’єднання виробляється в нирках, тому нижній тиск іноді називають «нирковим».

Норма для тиску людини за віком — поняття суто загальне і малоінформативне для конкретних клінічних ситуацій. У підручниках по фізіології людини в якості показників норми найчастіше фігурують цифри 120/80 мм рт. ст. Це показники тиску в стані спокою у людини середніх років (20-40).

Немає поняття вікової норми АТ у дорослих.

У здорових людей в будь-якому віці тиск не повинен переступати поріг в 140 на 90 мм рт.ст.

Нормальні показники АТ — 130 на 80 мм. рт.ст.

Оптимальні цифри «як у космонавта» — 120 на 70.

Але потрібно пам’ятати, що це всього лише усереднені клінічні показники. Так як у різних людей є свої фізіологічні особливості, то коливання рівня артеріального тиску у різних людей можуть відрізнятися.

Декілька десятиліть тому для віку від 40 до 60 нормою вважалося тиск 140/90. Відповідно для людей старше 60 показники зростали до 150/90. Проте з 1999 року ВООЗ спростовує теорію про нормальність підвищення тиску з віком і оптимальними показниками для всіх віків пропонує вважати 130-110/70-80 мм рт. ст.

Норма за віком артеріального тиску людини в 16-20 років допускає знижене значення верхнього і нижнього показників і може становити в спокої 100/70 мм рт. ст.

Симптоми високого тиску

  • Запаморочення або різкий головний біль;
  • Задишка, набряклість, болі в серці.
  • Потемніння в очах, прискорене серцебиття, шум у вухах;
  • Нудота, блювання, почервоніння грудей та обличчя;
  • Ознаки гіпертонії та гіпотонії
  • Будь-які відхилення від середньої норми кров’яного тиску дуже небезпечні для здоров’я. Саме тому за рівнем свого артеріального тиску потрібно постійно стежити.
  • Погане самопочуття, головний біль — це привід виміряти свій артеріальний тиск.
  • Перевищення норми артеріального тиску називають гіпертонія або гіпертонічна хвороба людини.
  • Знижений артеріальний тиск називають гіпотонія.

Важливо! Майте на увазі, що різниця між систолічним і діастолічним артеріальним тиском пульсових тиском в нормі повинна становити 30-60 мм рт. ст.

УВАГА! Інформація надана виключно в інформативних цілях. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал