Шийний остеохондроз і тиск
Роль шийного остеохондрозу в підвищенні артеріального тиску сильно перебільшена. Безумовно, біль будь-якої локалізації, в тому числі і в області шиї викликає спазм судин і як наслідок рефлекторний підйом артеріального тиску. Хронічно сильний біль змушує пацієнтів до прийому знеболюючих і протизапальних ліків, які, в свою чергу, затримують рідину в організмі і при тривалому прийомі також викликають скачки артеріального тиску.
При шийному остеохондрозі ніякі артерії, в тому числі хребетні НЕ перетискаються. Це просто неможливо, з анатомічної точки зору. Це також комічно звучить, як можливість затиснути серце, лежачи на лівому боці. Будь-яка людина, добре знайома з анатомією судин і хребців в області шиї, це прекрасно розуміє. Якби можна було перетиснути судини шиї, при незручному положенні голови під час сну, скільки людей вмирало б від незручної подушки?
Звідки береться міф на тему, що гіпертонія виникає через «защемлень і спазмів» в області шиї?
Деякі доктора в інтернеті активно говорять про те, що в результаті шийного остеохондрозу порушується кровопостачання в довгастому мозку, де знаходиться судиноруховий центр. Він дійсно там знаходиться. При порушенні кровотоку в довгастому мозку можливо рефлекторне підвищення артеріального тиску. Але, пошкодження артерій йде не через стискання міжхребцевими дисками зовні, а зсередини. Цей процес не одномоментний, а розтягнутий за часом на роки і навіть десятки років. Так довго йде зниження еластичності судин і відкладення холестерину. З огляду на цей механізм, стає зрозуміло, що просто мануальна терапія шийних хребців і спеціальна гімнастика нічого кардинально не вирішать.
Есенціальна або «вікова» гіпертонія виникає через спазм артерій. Тривале внутрішнє емоційне напруження є основним винуватцем цього процесу. Люди зі схильністю до підвищення артеріального тиску мають певний психотип. Це гіпервідповідальні перфекціоністи, готові на своїх плечах тягнути все і всіх. Їм складно перерозподіляти відповідальність і повноваження, вони не вміють розслаблятися. Напруга м’язів спини і шиї вічний супутник гіпертонії. Але у гіпертонії, як і у хронічного болю і напруги в області шиї і спини одна причина-систематичне психоемоційне навантаження і низька фізична активність, багато роботи і мало відпочинку.
Тому будь-які маніпуляції для зняття напруги м’язів шиї: мануальна терапія, масаж, фізіотерапія, медитація і аутотреніг дійсно допомагають на деякий час людині розслабитися і знизити тиск. Але це не панацея, а просто один з допоміжних і дуже ефективних методів рефлекторного зниження тиску. Якщо робити це регулярно і поєднувати з щоденними аеробними навантаженнями і збалансованим харчуванням, а головне, навчитися добре розслаблятися і міняти негативні думки на позитивні, то результат буде просто приголомшливим. Це щоденна дисциплінована і копітка робота над собою і для себе. Просто покриття шиї у досвідченого мануального терапевта можливо допоможе на якийсь час, але не факт. До того ж у мануальної терапії теж бувають побічні ефекти і вельми сумні, тут, як пощастить.
Чудового зцілення від гіпертонії назавжди точно не відбудеться, якщо не проводити всі заходи в комплексі і постійно.