Щоб отримати великий урожай огірків, в липні за ними треба правильно доглядати.
До середини літа збір ранніх огірків закінчився, попереду основний урожай, який піде на заготовки і консервацію. Щоб середина літа порадувала огірками, необхідно знати деякі правила того, як доглядати за огірками для отримання великого урожаю, і дотримуватися порад досвідчених садівників.
Що потрібно огіркам в липні?
В середині літа для великого врожаю огірки повинні зберегти можливість рясно плодоносити, тому необхідно усунути деякі фактори ризику:
- Холодні ночі. У деяких регіонах вже досить прохолодно, тому не забуваємо захищати огіркові грядки в відкритому грунті покривним матеріалом, теплицю на ніч слід закривати.
- Рясне зрошення. Якщо немає можливості поливати щодня, використовуйте мульчування.
- Підживлення. Без додатково надходження мікроелементів не вийде великого врожаю. Обов’язково використовувати для підгодівлі настої органіки.
- Захист від шкідників і хвороб. У липні огіркові кущі найбільш уразливі, тому не чекаємо біди, а попереджаємо її, обробляючи огірки захисними препаратами.
Особливості догляду за огірками, посадженими в липні?
Для посадки огірків в липні вибирають ранньостиглі сорти, щоб вони встигли дати великий урожай. Такі сорти при догляді вимагають рясного поливу теплою водою.
Плюси липневої посадки огірків:
- Висока схожість насіння;
- Оптимальна температура для проростання;
- Високий рівень збереження ранньостиглих сортів.
Мінуси липневої посадки:
- У багатьох регіонах у другій половині липня вже холодні ночі, розсада огірків досить ніжна, тому вона вимагає великої уваги;
- Найчастіше огірки в липні висаджують на землі, що звільнилися від інших культур, тому грунт вже буде виснажена.
Як правильно поливати огірки в липні?
Здавалося б, таке нескладне захід по догляду: полив огірків, але для отримання великого врожаю в липні у садівників навіть тут є свої секрети. Зрошення буває двох видів: кореневої і дощування, що вони означають, назви говорять самі за себе.
- Полив повинен бути постійним і рясним: на 1 кв.м на добу до 15 літрів води.
- Вранці поливати під корінь, в жарку пору потрібно дощування у вечірній час.
УВАГА! Недостатній полив огірків в липні може стати причиною того, що листові пластини починають жовтіти і сохнути!
- Для зрошення використовують тільки теплу воду.
- Кореневу шийку огірка зволожувати не потрібно.
Чим підживити огірки в липні?
При бажанні отримати великий урожай огірків, необхідно спостерігати за їх станом, щоб вчасно провести підживлення потрібними речовинами.
Ознаки нестачі елементів:
- Бліді листові пластини – нестача азоту;
- Фіолетові у верхній частині і бурі в нижній – нестача фосфору;
- «Опік» по краях, листочок закручується – нестача калію;
- Плід схожий на грушу – сигнал про нестачі калію.
Навіть при здорових на вигляд огірковим пагонах при догляді в липні проводяться три підгодівлі:
- Тільки розчин коров’яку (1 частина коров’яку на 10 частин води);
- У розчин коров’яку додається 1ст.ложка сульфату калію;
- У гарячій воді (1 відро) розчинити 2 ст. ложки суперфосфату. Наполягати 5 днів. Потім додати 1 ст. ложку сульфату калію.
Для підвищення витривалості роблять підгодівлю нітрофоскою: 1 кг розчиняють в 10 літрах гарячої води, залишають на дві доби, потім розбавляють 1:50 (1 стакан концентрату на 10 літрів).
Для збільшення зав’язі готують суміш суперфосфату та аміачної селітри (по 6 г кожної речовини на 10 л води).
Обробка огірків в липні від хвороб і шкідників
Липень – пора, коли активізуються шкідники агрокультур, тому при догляді необхідна обробка для отримання великої врожайності.
Шкідники
- Попелиця. Найпоширеніший переносник хвороб огірків. Для того щоб не дати їй з’явитися на огіркових кущах, видаляйте бур’яни між рядами. Регулярний огляд і безжалісне видалення пагонів, уражених попелиць, захистить решті урожай від загибелі. Для запобігання нападу шкідників проводимо регулярне обприскування натуральним розчином з часнику і тютюнового пилу з додаванням господарського мила.
- Слимаки. Стакан деревної золи залити водою (2 л) і настоювати 3-4 діб. Перед обробкою додати розчин господарського мила.
- Павутинний кліщ. Тютюновий пил насипати між рядами.
Хвороби
- Різні види гнилі. Позбавляємося за допомогою харчової соди. Розчин на відро води: 50 г соди, 10 г господарського мила і жменю деревної золи. Обприскувати щотижня для профілактики.
- Борошниста роса. Тут допомагає часник. 30 г подрібнених зубчиків залити літром гарячої води, настояти 4 години. Розбавити на відро води і обприскувати огірки до повного зникнення хвороби.
- Універсальний засіб: 10 л води, 1 л молока і 20 крапель йоду. Обприскують самі кущі і прикореневій круг.
Доглядаючи за огірками, пам’ятайте, що захворювання легше запобігти, ніж вилікувати. Профілактикою для огірків в липні є хороший регулярний полив і підгодівля. Здорові рослини не піддадуться захворювань. Профілактикою нападу комах є своєчасне регулярне обприскування.
Як мульчувати огірки в липні?
Мульчування – красиве слово, людині, далекій від садівництва, може здатися, що це якось пов’язано з борошном . Насправді до випічки це відношення не має, а ось великий урожай огірків в липні безпосередньо залежить від цього заходу.
Що значить слово Мульчування?
Мульчування – це укладання поверх землі захисного шару з трави, соломи, деревної стружки, торфу, шишок, соняшнику та ін. Виконується для утеплення кореневої системи: у другій половині липня ночі стають прохолодними. Також прекрасна альтернатива розпушування.
Як стимулювати появу зав’язі огірків в липні?
Зав’язь на огірках в липні є запорукою багатого врожаю. Якщо правильно доглядати, то її рясне поява легко стимулювати.
Потрібні нескладні прийоми:
- Сформувати кущі і підв’язати батоги до опор.
- Правильно прищипувати пагони . Залишати на головному стеблі 4-5 точок зростання, бічні пагони не повинні досягати в дину більше півметра.
- Прищипувати слід чоловічі пагони і «пустоцвіт». На бічному пагоні видалити три листочка з пазухами, на новоутворених пагонах прищипувати стебло над третім листом. Це сприяє появі жіночих пагонів.
- Очищати рослина від хворих і тьмяних листя.
Як пасинкувати огірки в липні для збільшення врожаю?
Пасинкування – видалення зайвих пагонів для збільшення врожаю. Це дуже важливий захід в догляді.
Вся справа в тому, що рослина нарощує зелену масу, тобто листя. Всі сили вкладаються саме в неї, а не в суцвіття, до того ж листя закриває зеленці від сонячних променів.
Доглядати так: видаляємо зайві пагони на відстані перших 4-5 листочків, акуратно обрізаючи ножицями або гострим ножем. Пасинок повинен залишитися не більше 3-6 см.
ОБЕРЕЖНО! Не забувайте, що огірки – дуже тендітні рослини. Працюючи з ними, використовуємо гострі ножиці або ніж. Намагаючись відламати батіг або зеленці, легко пошкодити всю рослину, і воно загине.
Як доглядати за огірками в липні у відкритому грунті, особливості
Огірки, що вирощуються у відкритому грунті, вимагають догляду, відмінного від тепличних побратимів.
- Частий полив. Важливо пам’ятати, що при денних температурах нижче 15 градусів від поливу краще відмовитися.
- Розпушування і прокол грунту вилами. 1-2 рази на тиждень. Розпушування проводити тільки після поливу, не глибше ніж на 8-10 см.
- Профілактика хвороб і захист від шкідників. Проводити обробку рекомендується кожного разу після сильного дощу.
Все більшої популярності у садівників, які віддають перевагу огіркам у відкритому грунті, набувають шпалери. Батога, прив’язані до опори, рідше хворіють, так як рівномірно висвітлюються сонцем і провітрюються, що запобігає поширенню грибків.
Догляд за огірками в липні в теплиці
Вирощувані в теплиці огірки вимагають уважного догляду .
- Провітрювання. З його допомогою регулюємо мікроклімат. Сучасні теплиці дозволяють встановлювати режим провітрювання без особливих зусиль.
- Своєчасний полив.
- Підживлення. 3-4 рази за літо.
- Формування куща огірка (прищіпка, пасинкування).
Доглядати за огірками в теплиці буде набагато легше, якщо забезпечити правильне формування огіркової батоги:
- З появою 8-10 листа батіг за допомогою шпагату закріпити на простягнутою вздовж ряду тепличної грядки проводці.
- Коли основне стебло досягне 2 метрів, його верхівку прищипнуть (відрізати).
- Бічні пагони залишаємо довжиною не більше 50 см, потім їх теж прищипують.
ДОВІДКА. Для підвищення врожаю огірків в теплиці в липні використовують натуральний стимулятор. Ємності 5 літрів наповнюють слабким розчинів коров’яку або курячого посліду. Розставити в парнику з розрахунку одна ємність на 3-4 кв.м.
Часті помилки
Початківці дачники, доглядаючи за огірками, часто роблять такі помилки:
- Відкручування або відламування плода. Краще при зборі огірків використовувати гострий ніж і зрізати плід, залишаючи частину плодоніжки. Інакше можна пошкодити основний втечу, а решта верхня частина плода може стати джерелом інфекції.
- Розворот батогів. Немає необхідності при зборі огірків насильно розгортати лозу. Листові пластини виявляться в колишньому положенні, тому що орієнтуються на сонячне світло, але при цьому рослина витратить багато сил, що позначиться на врожайності.
Відповіді на часті питання
На огірках в теплиці стали жовтіти листя. Це хвороба? Що робити?
Зверніть увагу, де саме пожовтіло листя. Якщо в нижній частині, то це звичайний процес старіння: нічого страшного, прибирайте і все. Якщо по всій рослині, то можуть бути кілька причин:
- Недостатньо рідини
- Не вистачає світла в загущених посадках
- Захворювання
При догляді необхідно обрізати погані листочки, підгодувати і рясно полити. Якщо процес пожовтіння триває, обприскати листя огірків розчином марганцівки з часником.
ВАЖЛИВО. Не застосовуйте під час плодоношення в боротьбі із захворюваннями хімічні препарати: отрута потрапить в плоди. Використовуйте біопрепарати, що не містять отруйних речовин.
Як часто потрібно збирати огірки в липні?
Щоб плоди не переростали в липні, збір виробляти через день. Інакше на переростають плоди кущ витратить корисні речовини, які необхідні зеленці.
Чи є спосіб регулювати температуру в теплиці без нагрівальних приладів?
У проходах поставте ємності з водою: вони виступають в якості акумуляторів тепла. Вдень випаровування знизить температуру, вночі вода віддасть тепло, накопичене за день.
Висновок
Досвідчені садівники запевнять вас, що в липні немає складнощів в тому, щоб доглядати за огірками. Але, тим не менш, дотримуватися рекомендацій варто, тоді огірочки будуть радувати вас довго, а матеріал для зимових заготовок буде якісним.