Головний ворог картоплі – колорадський жук. Це яскраве гарна комаха колись прибуло разом з харчовими продуктами в трюмі кораблі з Америки до Європи і, обжившись, швидко зайняло 1 місце в топі найбільш ненажерливих шкідників пасльонових. Листоїди віддають перевагу картоплі, але не обходять стороною помідори, червоний перець, тютюн і фізаліс. Боротьба з «американським гостем» займає багато часу, тому потрібно визначитися ще перед посадкою, ніж обприскувати картоплю від колорадського жука, щоб зупинити навалу.
Особливості шкідників і причини їх появи
Якщо зняти на відео картопляне поле в літній період, то можна помітити, як над ним кружляють комахи, серед яких і колорадський жук. Дорослі особини досягають розмірів 10 мм в довжину і 7 – в ширину.
Щільні надкрилкі жовті, помаранчеві, блідо-пісочний, з поздовжніми чорними смужками. Личинки спочатку жовті, схожі на дрібненькі черв’ячків, а потім стають червоними і помаранчевими. Вони м’які, з роздутим тілом і чорними точками по краях зверху. При роздавлюванні видають неприємний запах.
Дрібні личинки поїдають кінчики ніжних листочків на кінцях пагонах і – у міру дорослішання – апетит у них посилюється. Вони вигризають всю м’якоть, залишаючи тільки прожилки, а потім переходять на нижні, щільні листя. Через 2-3 тижні вони заляльковуються, йдуть в ґрунт, зариваючись на 5-10 см. А через 1,5-3 тижні з ґрунту виповзають дорослі жуки.
На поверхні листя простим оком можна помітити яйця. Вони нагадують жовтий бісер – розміри від 0,8 до 1,4 мм. Процес запліднення може відбуватися не тільки по весні, а й по осені. У цьому яйцекладка проходить при потеплінні, а на зимівлю влаштовуються лялечки або дорослі особини (вони впадають в діапаузу).
Увага! Самки надзвичайно плідні. За сезон вегетації одна особина може відкласти 900-1600 яєць.
Основні причини поширення колорадського жука – відсутність природних ворогів і сприятливий клімат для розмноження. Саме тому позбутися шкідника важко.
Чим обприскувати картоплю від колорадського жука
Боротьбу за урожай починають зі збору шкідників вручну. Але навіть при невеликому зараженні цей спосіб неефективний. На листі залишаються кладки, а кожна доросла особина в подальшому здатна відкласти більше 1000 яєць.
Тому доцільно проводити обприскування. Використовують промислові інсектициди і народні засоби, розводять природних ворогів комах і висаджують рослини, що відлякують «колорадів» своїм запахом.
Хімічні засоби
Препарати містять один або кілька компонентів і діляться на вузькоспеціалізовані, що знищують жуків в певний період розвитку комах, і універсальні. З однокомпонентних найбільш часто використовують:
- Кораген;
- Актара;
- Ейфорію;
- Кайзер;
- Танрек;
- Командор;
- Зубр;
- Імідор;
- Стожар.
Непоганий результат дають:
- Барс;
- Інта-вир;
- Іскра;
- циперметрин;
- Децис Експерт;
- Чернець.
Універсальний Карбофос і АЛАТАР застосовують рідко. У них підвищена токсичність, а ефективність – низька.
Увага! Перед початком робіт слід уважно прочитати інструкцію. Перевищення дозувань і кратності обробок може погубити посадки і завдати шкоди городникам.
Біологічні препарати
Ці засоби мають вибіркову дію, вони безпечні для корисних комах та навколишнього середовища. Але навіть найефективніші з них мають короткочасну дію. Колорадський жук швидко відновлює чисельність колонії.
Біологічні препарати:
- Бітоксибациллін – дія настає через 2 тижні, звикання не викликає.
- Немабакт – універсальний, знищує комах на всіх стадіях розвитку. Ефективність зберігає до 2 років.
- Еко Кілер – застосовують тільки в суху погоду, так як швидко змивається і обробку доводиться повторювати.
- Фитоверм – дія миттєве, але обприскування доводиться повторювати 3 рази з проміжком в 7 днів. Останній раз можна застосовувати за 2 доби до збирання врожаю.
- Бікол – потужний кілечним інсектицид, але змивається дощем. Підходить тільки для сухої погоди.
- Колорадо – забезпечує захист посадок на 10-14 днів. Додаткові дії – підживлення рослин, стимуляція врожайності, можливість застосування в спеку.
Увага! Біопрепарати нетоксичні для людей і домашніх тварин, проте від прогулянок по грядках бажано утриматися протягом 24-48 годин. При попаданні в шлунково-кишковому тракті можливі кишкові розлади, а при вдиханні – алергічні реакції, які проявляються як бронхоспазм або набряк слизової носоглотки.
Народні засоби
Домашні розчини надалі розводять у відрі води – обсяг 10 л. Для приготування використовують:
- Суху гірчицю. Найбільш сильне дію надає на личинок на всіх стадіях зрілості. Для приготування розчину потрібно 100 г. Посилити ефективність здатний 9% оцет – 100 мл, за допомогою гірчиці і кислоти можна знищити і личинок, і дорослих жуків.
- Часник і цибуля. У другого використовують не тільки головки, але і лушпиння. Заливають 1 л води 200 г цибулі, 100 г товчених часниковий зубців, 2 год млоять на повільному вогні. Додають махорку – 200 г, все перемішують, дають постояти 15 хвилин. Перед тим, як розводити робочий розчин, відвар проціджують.
- Цибуля. 48 годин наполягають лушпиння, заповнивши нею банку обсягом 3 л і заливши її до країв гарячою водою. Обробку проводять, поки колонія нечисленна.
- Ялівець можна просто розкласти на грядки – його запах відлякує жуків, або приготувати з нього настій. Пучок свіжих гілок заливають на 3-4 години, залишають в теплому темному місці під кришкою. Потім засіб проціджують.
- Нашатирний спирт – 5-10 крапель на відро води.
- Висока ефективність при обробці березовим дьогтем. На 10 л теплої води потрібно 30-50 г.
- Чистотіл використовують для обприскування посадок. Відварюють в 1 л 200 мл подрібнених рослин 20-30 хвилин. Ще один спосіб захисту – розкласти свіжу скошену траву в міжряддя або в якості мульчі. У відвар також можна опустити картоплю перед посадкою в профілактичних цілях.
- Полин можна використовувати у формі настою – заповнюють банку обсягом 3 л на 1/3, доливають воду, залишають на 1 добу в теплі, в темряві.
- Для приготування настою з горіхового листя потрібен тиждень. Співвідношення компонентів: 100 г на 1 л окропу.
- Комплексне засіб: змішують по 50 г подрібнених стручків червоного перцю, товчених часниковий зубчиків, свіжої полину, квітів і листя чистотілу. Наполягають в 10 л води 1 добу, додають жменю золи. Перед застосуванням проціджують.
Щоб плівка на листках була міцнішою, в усі настої додають господарське мило – 30-40 г на 10 л. Для кращого розчинення, його потрібно попередньо натерти.
Для знищення колорадського жука використовують відвари і інших рослин:
- жимолості;
- оману;
- кульбаби;
- болиголова;
- лопуха.
На замітку! Народними засобами рослини можна обробляти без розпилювачів – за допомогою віника.
Для зниження ймовірності зараження в лунки картоплі підсаджують бобові. Колорадські жуки переходять на них і їх легше зібрати. У міжряддях висаджують кінзу, кріп, часник, настурції, календулу. Їх запах відлякує шкідників.
Природні вороги колорадського жука
Основні вороги колорадського жука на європейській території – шпаки і кроти. Але не варто їх залучати на свою ділянку. Птахи поїсть ягоди, а кроти знищать інші посадки.
Більш доцільно залучити сонечок – вони харчуються личинками, і жаб. Ці земноводні знищують колорадських жуків і не повинні впливати дачних ділянок.
Як правильно обприскувати картоплю від колорадського жука: корисні поради
Правила та поради з обробки картоплі від колорадського жука:
- Яке б засіб не використовували для обробки, необхідно дочекатися сприятливої погоди – відсутність опадів і сильного вітру. Висока вологість знижує ефективність розчинів, а спека – підвищує токсичність хімічних засобів. Отруйні пари можуть викликати у тих, хто займається обробкою, інтоксикацію.
- Кращий час для роботи – з 9 до 10 ранку, або коли сонце зайде, тобто – після 18 годин. Вранці необхідно дочекатися, поки на листках просохне роса.
- Хімічні засоби доцільно застосовувати до цвітіння і – в крайньому випадку – до формування ягід. Це роблять при оподаткуванні перших кладок на листі. Сорти середнього і пізнього дозрівання обприскують після цвітіння, якщо зараження велике – на рослинах безліч личинок і дорослих особин.
- Потрібно обов’язково подбати про захисні засоби, навіть коли застосовують домашні препарати. Насичені розчини при попаданні в дихальні шляхи і контактах зі слизовими можуть спровокувати алергічні реакції різного типу.
- Під час рясного цвітіння бажано обходитися без хімії. Вона знищує комах запилювачів і формування бульб не відбудеться. В цей час жуків збирають вручну або обробляють посадки народними засобами, а при сильному зараженні – біопрепаратами.
Колорадський жук – небезпечний шкідник, який вражає не тільки картопля, а й інші пасльонові. Комаха стрімко поширюється і здатне завдати значної шкоди овочевим насадженням, знищивши урожай. Тому боротьбу з колорадським жуком треба починати ще до посадки рослин і продовжувати її слід навіть після завершення фази цвітіння.