Як підготувати цибулини гладіолусів до посадки навесні

Для створення красивої, пахучої і здоровою клумби з гладіолусами, підготовка до посадки навесні – обов’язкова процедура. Вона не відрізняється особливою складністю, проте вимагає від садівників якогось досвіду і уважності.

Навіщо готувати цибулини до посадки навесні?

Добре відомо, що гладіолуси люблять прохолодний клімат і в більшості своїй добре цвітуть в регіонах України, Росії, Білорусії. Але підготовка до посадки навесні допоможе впорядкувати пошкоджені і хворі насіння від здорових, вчасно розбудити в них життєві процеси і підготувати паростки до більш складних умов відкритого ґрунту.

Якщо все зробити правильно, то гладіолуси менше хворіють, краще ростуть, активніше чинять опір хворобам і шкідників, що найважливіше – вчасно зацвітають і довше радують своїм цвітінням.

У чому полягає підготовка цибулин гладіолуса до посадки?

З року в рік досвідчені садівники проводять стандартні нехитрі процедури для підготовки гладіолусів до посадки навесні.

 1. Спочатку дістають посадковий матеріал, приготований під зиму і зберігається в газетних аркушах або щільному папері. Зробити це необхідно за 2-3 тижні до висаджування у відкритий ґрунт, щоб встигнути відібрати найкращі перезимували гладіолуси і ретельно відсортувати їх за розміром.
 2. Сортування. У перші ряди відбираються найбільші насіння, що не мають пошкоджень або темних плям. Потім – підбирається середні за розмірами посіви. Найдрібніші або відкидають окремо (інакше середні і великі екземпляри не дадуть їм нормально рости), або відразу викидаються на розсуд садівника.
 3. Очищення або лущення. В цьому випадку з посадкового матеріалу забираються всі відмерлі лусочки, але дуже важливо не чіпати точку росту – її легко пошкодити і повністю зіпсувати насіння.
 4. Далі підготовлені насіння залишаються в теплому і сухому місці з хорошою освітленістю (але без доступу прямих сонячних променів).
 5. Нарешті, підготовка до посадки навесні завершується знезараженням насіння за 3-9 годин до робіт в саду.

В якійсь мірі це цілком стандартні процедури для більшості квіткових культур, які допомагають насінню краще адаптуватися до городу і швидше піти в зростання.

Коли діставати цибулини гладіолусів зі сховища

Досить важливий момент – вгадати з термінами, коли дістається посівний матеріал перед посадкою навесні. Складність в тому, що у випадку з гладіолусами бажано якомога точніше спрогнозувати майбутню через 2-3 тижні погоду і підготуватися до перенесення на клумбу день в день.

Найважливіше вимога, щоб ґрунт прогрівся до + 8-10 ° С. Причому така температура повинна реєструватися на тій глибині, де будуть «сидіти» гладіолуси, тобто на 9-15 см нижче поверхні грядки.

Багато радять для більшої впевненості розкопати лунку відповідної глибини і помістити на її дно звичайний термометр , після чого зняти показання.

Виходячи з цього, традиційно в різних регіонах дістають гладіолуси при підготовці до посадки навесні – в перших числах квітня.

В якості «народного» орієнтира можна використовувати вірна ознака – поява і набухання бруньок берези.

Як правильно очищати посадковий матеріал

Секрет ідеальної підготовки гладіолусів до посадки навесні полягає в якісній очистці або лущення відібраного матеріалу. Його важливо звільнити від відмерлих і, ймовірно, уражених невидимими спорами грибків, вірусами верхніх лусочок.

Причому великі і середні цибулини слід лущиться обов’язково, сміливо прибираючи верхній шар, але обходячи стороною точку росту. А ось дрібні, якщо такі будуть використовуватися для посадки, очищати зовсім не обов’язково. Досить тільки підібрати гладіолуси без видимих ​​пошкоджень: слідів гнилі, темних плям і т.д.

Як проростити цибулини гладіолусів перед посадкою?

Хороший садівник для кращої підготовки перед посадкою навесні дасть гладіолуса прокинутися від зимової сплячки і трохи прорости.

ВАЖЛИВО! Потрібно домогтися саме помірного пророщування посівного матеріалу, щоб він краще прижився у відкритому ґрунті і випробував менший стрес від пересадки.

Виходячи з цього, можна виділити два найпопулярніші способи пророщування гладіолуса.

На папері

В цьому випадку кожна відібрана цибулина поміщається на сухий папір (газету або просто папір для друку), або тканину, а між сусідніми насінням витримуються проміжки для кращої вентиляції .

В кімнаті потрібна помірна вологість і хороша освітленість, але без прямого доступу сонця до посівів. Також рекомендується розміщувати гладіолуси подалі від опалювальних приладів. Оптимальна температура для помірного зростання: близько + 10 ° С.

У тирсі

Якщо є невелике запізнення в підготовці до посадки навесні, гладіолуси краще висаджувати в трохи волога тирса. Таким чином вийде скоротити термін пророщування і швидше підійти до пересадки в ґрунт.

Тирса попередньо тримають до 20 хвилин в окропі для знезараження, а потім остуджують, віджимають в тканинному мішечку і розподіляють по плоскому посуді. У них укладаються через проміжки цибулини гладіолуса гострими кінцями вниз.

Посуд залишається в приміщенні при все тієї ж температурі близько + 10 ° С.

У чому можна замочити гладіолуси перед посадкою

Не обійтися і без замочування насіння перед посадкою навесні. Робиться це за кілька годин до городніх робіт, коли посівний матеріал повністю готовий.

Найпоширеніші розчини для знезараження посівів:

 • з марганцівкою;
 • або з покупним препаратом «Фундазол».

Трохи менш популярні розчини:

 • перманганату калію;
 • бордоської рідини;
 • «Актари»;
 • «Карбофоса».

У всіх випадках головне завдання садівника позбутися від грибкових спор і можливих бактерій, вірусів, які неозброєним поглядом не помітити при стандартному відборі матеріалу. По-друге, така обробка дозволяє підвищити опірність посівів до складних умов відкритого ґрунту до того моменту, коли вони обзаведуться власним стабільним імунітетом.

Витримувати гладіолуси в розчині потрібно від 3 до 9 годин (в залежності від концентрації). Після цього промити їх проточною водою і садити в городі.

ПРАВИЛО. При знезараженні слід розводити якомога більш слабкий розчин з чинним засобом, якщо цибулини вже показали паростки і, навпаки, підвищувати концентрацію при сплячих посівах.

Що робити, якщо гладіолуси проросли занадто рано, наприклад в лютому

Часта проблема садівників – занадто раннє пророщування гладіолуса при підготовці до посадки навесні . В такому випадку трохи збавити активність посівного матеріалу вийде зниженням навколишньої температури, наприклад, до + 1-5 ° С.

Найчастіше для цього достатньо прибрати посіви в холодильник.

Але можливий і інший сценарій. Якщо цибулини проросли значно, краще пересадити їх в квітковий горщик і залишити в прохолодному місці. Посіви продовжать рости, але вже повільніше. А коли настануть відповідні терміни на вулиці, пересаджувати гладіолуси туди.

В останньому випадку пророщені насіння цвітуть на місяць, а іноді на півтора раніше покладеного терміну. Але і відцвітають раніше.

Що таке протруювання і як його проводити?

Виділяють також не проста замочування в знезаражувальних розчинах, а й протруювання цибулин гладіолуса. Воно необхідне, якщо насіння явно вражені фузаріозом або паршею.

Якщо насіннєвий матеріал маленьких розмірів, його напевно слід відразу викинути (спалити). А великі ще вийде врятувати. В такому випадку уражені ділянки зрізаються чистим і стерильним ножем. Зрізи засипаються порошком активованого вугілля, а потім кілька днів гладіолуси тримають на свіжому повітрі, щоб вони сформували захисну плівку самостійно.

Далі матеріал пророщується або висаджується в ґрунт стандартно.

Як можна використовувати стимулятори росту для гладіолусів?

в регіонах зі складним кліматом і недоліком природного світла може знадобитися допомога гладіолуса в проростанні, щоб встигнути до терміну пересадки у відкритий ґрунт.

Найчастіше для цього можуть використовувати досвічування і стандартні стимулятори росту.

Популярними і найпростішими способами простимулювати посадковий матеріал:

 1. Після відбору і лущення насіннєвого матеріалу, його поміщають на 2-3 години в розчин гумату натрію (2 мл на 1 л води). Потім просушують і стандартно залишають в сухому місці до терміну пересадки.
 2. Так само тримають насіння в розчині 5 мл «Епін» на 10 л води близько 5 годин, сушать і залишають проростати.
 3. Близько 9 години тримають цибулини в 5% розчині мідного купоросу, просушують, потім поміщають в слабкий розчин марганцівки на півгодини, знову просушують і залишають проростати.

У всіх випадках досягається багато позитивних якостей. Гладіолуси до посадки навесні формують сильну кореневу систему, хороший імунітет і надалі краще цвітуть.

Що робити з цибулинами перед самою посадкою?

Цибулини гладіолуса для підготовки до посадки навесні слід точно відібрати, вибравши найздоровіші і залишити в сухому місці. Найчастіше цих двох моментів вже буде достатньо.

Але в разі необхідності потрібно також подбати про знезараження посівного матеріалу безпосередньо перед посівною і в міру проростання стежити за його станом, відбираючи той, який приходить в непридатність.

Як підготувати діток до посадки

Щоб гладіолуси краще прижилися і активніше цвіли в намічений термін, потрібні кілька нехитрих дій для підготовки їх дітей:

 1. За 2-3 тижні до слушного часу (зазвичай це відбувається в середині квітня), дістати і відібрати кращий насіннєвий матеріал.
 2. Відсортувати великих діток від середніх і дрібних.
 3. Уражені цибулини прибрати.
 4. Залишити насіння на сухій папері з хорошим провітрюванням або помістити у вологу тирсу – все по ситуації.
 5. Підтримувати невисоку температуру (до + 10 ° С), помірну вологість.
 6. За кілька годин до посадки знезаразити посіви.
 7. Підготувати ділянку і висаджувати дітки на глибину 9-15 см в залежності від їх розмірів .

Важливо також пам’ятати, що гладіолуси краще садити щороку в новому місці, так як ця квіткова культура швидко вироджується на одному і тому ж ділянці.

Часті помилки

Однією з найбільш частих помилок можна назвати ранній початок підготовки до посадки гладіолусів навесні. Як результат: швидке проростання, спроби загальмувати зростання, раннє цвітіння квіткової культури в подальшому (іноді навіть в червні).

Щоб це уникати, потрібно дотримуватися стандартних термінів – майже завжди середини квітня з невеликими зрушеннями в залежності від регіону .

Нерідко через недосвідченість садівники поспішають з пересадкою у відкритий ґрунт, як тільки дозволяє погода. Але важливо також простежити і за насіннєвим матеріалом: у нього повинна бути сформована коренева система і бути паростки.

Також, яка б хороша була підготовка до посадки навесні, гладіолуси потрібно садити раз в 1-2 року на новому місці. Інакше ідеального цвітіння точно не домогтися.

Відповіді на часті питання

Що, якщо при підготовці цибулини сильно проросли?

Уповільнити зростання допоможе трохи менша температура, або ж варто пророщувати насіння далі, але вже в ґрунті і в горщику.

Що, якщо цибулини перед посадкою навесні проросли слабо?

Нестрашно. Якщо не утворився горбик в кореневій частині і не з’явився паросток, то можна дати посівного матеріалу ще до тижня на подальше проростання.

Скільки потрібно гладіолуса до початку цвітіння?

Рано сортам до двох місяців. Пізно – до трьох.

Коли цвітуть гладіолуси?

Від середини липня до кінця вересня в залежності від погоди і сорти.

Висновок

Гладіолуси потребують підготовки перед посадкою навесні. Це один з головних секретів створення ідеальної клумби в саду. Яка ця буде підготовка – найпростіша або повна – залежить від ситуації. Але зрозуміло інше: ефект від таких дій точно буде, а складними їх не назвеш при всьому бажанні.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал