Коли викопувати часник в 2022 році посаджений під зиму з грядки на зберігання

Збирати часник, посаджений під зиму, треба, коли він повністю дозріє. А для цього слід навчитися визначати зрілість овоча. Не менш важливо правильно зберігати викопаний урожай, щоб він пролежав якомога довше.

Про все це ми розповімо в сьогоднішній статті.

Як визначити, що часник готовий до збирання з грядки

Часник незамінний на столі українців, особливо в зимовий період. Його люблять за особливий аромат, пряний смак і унікальні бактерицидні властивості. Однак вдало виростити цей овоч недостатньо, важливо правильно збирати врожай. Саме це визначає тривалість зберігання часниковий головок і збереження цілющих якостей.

Правильно вибраний час для збирання врожаю є вирішальним фактором в успішному збереженні протягом всієї зими. Недостиглі екземпляри схильні до загнивання, а перестиглі до раннього усихання часточок.

Те, коли викопувати часник, залежить від багатьох чинників.

 • Сорт. Вирощуючи з року в рік свій сорт, садівник вже заздалегідь знає, коли прийде час його прибирати. При придбанні нового, важливо дізнатися період дозрівання овоча.
 • Якість літа. У спекотне сонячне літо часник дозріє швидше, ніж в дощове. Однак викопувати його можна з затримкою до двох тижнів.
 • Розташування грядки. При вирощуванні часнику, посадженого взимку, в умовах затіненості урожай прибирають пізніше.
 • Догляд. Якісний догляд, що включає підгодівлі, своєчасні поливи і розпушування продовжує час вегетації рослини, віддаляючи прибирання. Головки встигають вирости більшими.

Існує кілька способів визначити, що часник можна прибирати.

 • Нижні листя почали жовтіти або пожовкли повністю і всохли.
 • Насіннєва коробочка на контрольній стрілкою потріскалася. Рекомендується залишати по одній стрілці на кожній грядці, щоб використовувати її як індикатор стиглості.
 • При викопуванні коріння виглядають посірілими і старими.
 • На сорочці чесночіни з’явилася забарвлення, зазвичай бузкова або фіолетова.
 • Лушпиння потріскалася.

Дочекавшись зразкового часу , досить викопати одну чесночіни, щоб за цими ознаками оцінити ступінь готовності до збирання. Якщо часник дозрів, то залишається тільки дочекатися слушного дня.

Як вибрати відповідний день для збирання часнику з грядки?

Часник приблизно дозріває через 100 днів після появи перших сходів. Переконавшись, що він повністю визрів, далі необхідно підібрати відповідний день для прибирання. Правильно вибраний час позитивно позначиться на тривалості зберігання. Краще викопувати в сухий, сонячний день, можна вітряний. Вітер і сонце швидко обсушат викопують овочі. Бажано, щоб грунт був сухий. Якщо днями йшов дощ, то прибирати краще в наступний раз.

Викопувати часник краще вранці, що б була можливість якісно просушити на сонці протягом декількох годин.

Коли прибирати часник в 2022 році за місячним календарем, сприятливі дні

Досвідчені садівники при збиранні часнику, посадженого під зиму, враховують показання місячного календаря. Вважається, що різні фази Місяця впливають на рослини, визначаючи дозвіл або заборона на роботу з ними. В 2022 році прибирання рекомендується проводити:

 • Часник, посаджений під зиму, в залежності від регіону можна сміливо викопувати 1-2, 6-7, 25, 28-30 липня і 2-4 серпня.
 • Часник, посаджений навесні, прибирають пізніше. Для нього найбільш сприятливі дати 25-26 серпня і 4-5, 22-23, 26-28 вересня.

викопують в ці дати часник збережеться краще.

Коли прибирати часник в 2022 році не варто

В несприятливі дні за місячним календарем не варто займатися прибиранням часнику, посадженого під зиму. Небажано викопувати в наступні дати:

 • 8-10, 13-15, 26, 27 липня.
 • 5-6, 10, 11, 22-24 серпня.
 • 1-3, 6, 7, 19-20, 29-30 вересня.

Зібраний в Цими днями часник буде швидко псуватися і погано зберігатися. Однак спокійно можна викопувати окремі екземпляри, необхідні для швидкого вживання в їжу або консервації.

Прикмети, пов’язані з викопуванням часнику

Люди з давніх часів займаються землеробством. При цьому вони не проводили розрахунки по посадці і збиранні культур і не вивчали місячні календарі. Збирання часнику, посадженого під зиму, проводили за прикметами, що передаються з покоління в покоління. Зараз вони також можуть допомогти вибрати найбільш вдалий час, щоб викопувати часник.

Багато садівники намагаються прибрати часник 12 липня, в православне свято апостолів Петра і Павла. Якщо вірити прикметі, прибраний саме в цей день часник буде зберігатися довго і не втратить своїх якостей. Це повір’я можна пояснити тим, що середина літа є найбільш оптимальним часом для проведення процедури.

ВАЖЛИВО пам’ятати, що за церковними правилами, в цей день заборонені будь-які роботи вдома або в поле. І якщо викопувати цибулини на день пізніше, то їх якість від цього сильно не постраждає.

На замітку. Часник, посаджений навесні, прибирають в залежності від погодних умов. Починають звільняти грядки в третій декаді серпня. Прибирання може розтягнутися до початку вересня.

Як правильно проводити збирання часнику для подальшого зберігання?

Прибирання рослин вимагає особливої ​​уваги. Якщо її виробляти неакуратно і не за правилами, можна швидко втратити весь зібраний урожай.

Основні правила збору, які допоможуть зберегти вирощений часник:

 • Викопувати чесночіни зручніше вилами, а не лопатою. Краще використовувати невеликий, але добре заточений інструмент. Встромляти в землю потрібно на відстані 5-10 см від передбачуваного розташування цибулини.
 • Не можна висмикувати і тягнути за листя. Такий вплив призводить до невидимого пошкодження цілісності посадженої чесночіни, що буде сприяти її швидкому псуванню.
 • Коріння необхідно ретельно, але акуратно обтрусити від земляних грудок. При скруті, краще залишити на них грунт, ніж обірвати.
 • Викопаний часник потрібно розкласти в один шар на земляний відвал для просушування. Можна регулярно перевертати, забезпечуючи доступ світла і повітря до часнику.
 • До настання вечора підсохлий часник бажано прибрати в приміщення, щоб впала роса не встигла змочити.

ДОВІДКА. Виконання нескладних правил буде певним гарантом того, що зубці збережуться протягом зими і не втратять своїх смакових і лікарських властивостей.

Як підготувати часник до зберігання після збирання з грядки

після прибирання не менш важливо правильно підготувати часник для зберігання. Це займає небагато часу, але дає відмінний результат.

 1. Підсушені рослини зв’язати мотузкою приблизно по 10 штук за шийки. Зручно відразу залишати мотузяну петлю для подальшого підвішування.
 2. Готові зв’язки підвісити в будь-якому сухому, добре провітрюваному підсобному приміщенні. Можна використовувати в биті в стіну цвяхи і гачки або простягнуті мотузки.
 3. Через тиждень секатором відрізати листя, залишаючи довжину шийки 15-20 см. Цього часу достатньо, що б часник дозрів за рахунок листкового підживлення. Залишити досушуватися на 1 – 2 місяці.
 4. Висушена часник очистити від коренів і зайвої лушпиння.
 5. Акуратно відокремити головку від стебла.
 6. Скласти підготовлені зубці в постійне місце зберігання. Це можуть бути паперові пакети, поміщені в суху комору.

Підготовлений таким чином урожай зберігається протягом всієї зими. Під час останнього етапу можна відібрати посадковий матеріал на наступний рік. Потрібно вибирати великі, неушкоджені зубці з повних головок. Скласти їх в окремий пакет і дочекатися часу посадки.

Важливо пам’ятати, що тільки з здорового і великого посадкового матеріалу можна отримати хороший урожай.

Часті помилки

Часто виростивши відмінний часник, садівники неправильно збирають урожай або неретельно готують до зберігання. Це може привести до швидкого псування зубців.

Основні помилки при збиранні часнику, яких легко можна уникнути:

 1. Полив перед прибиранням. Рекомендується за два тижні до передбачуваного збору врожаю повністю виключити внесення води і добрив. Це дозволяє рослині до кінця сформувати захисний шар луски і полегшує викопування.
 2. Висмикування. Пошкодження часнику при такому способі збирання неминуче.
 3. Обрізка листя відразу після викопування. Листові пластини ще живі, вони будуть живити часник протягом найближчих днів, що знизить стрес і дозволить до кінця сформуватися зубців.
 4. Недостатня просушка перед зберіганням. Краще пересушити, ніж недосушити. Будь-яка зайва волога сприяє початку процесів гниття.
 5. Несвоєчасне прибирання. Вона призводить до збору недозрілих або перезрілих цибулин. В обох випадках терміни зберігання скорочуються.
 6. Збирання врожаю в сиру погоду або на ніч.

Уникнувши подібних помилок можна значно поліпшити якість зібраного врожаю і продовжити його термін зберігання.

Відповіді на часті питання

Що робити з часником, якщо літо дощове?

Відповідь: У разі несприятливих погодних умов, таких як дощі і низькі температури важливо дотримати терміни і ознаки дозрівання. Викопані рослини потрібно відразу віднести в сухе добре провітрюється. Розкласти їх краще на височини таким чином, щоб забезпечити приплив повітря знизу.

Чи потрібно відкопувати часник перед прибиранням?

Відповідь: Постійне розпушування культури і відгортання землі дозволяє рослині сформувати більші зубці. Така обробка сприяє полегшенню потрапляння кисню до тканин, а пухка земля не перешкоджає зростанню.

Чи можна поливати часникову грядку перед прибиранням?

Відповідь: За два тижні до передбачуваного збору необхідно виключити полив всіх цибулинних.

Якщо ненавмисно пошкодив овоч вилами, як бути?

Відповідь: Пошкоджені екземпляри можна відразу використовувати в їжу. Якщо є необхідність залишити на зиму, то сушити краще окремо. Після сушіння ретельно розглянути всю часникову цибулину і відокремити на зберігання тільки неушкоджені зубці.

Термін збирання прийшов, а часник і не думає жовтіти, що робити?

Відповідь: За умови частого внесення добрив листя рослини можуть почати жовтіти із запізненням. У такому випадку потрібно орієнтуватися на бульбочку стрілки і на стан викопаної контрольної цибулини.

Висновок

Часник, багатий вітамінами і ефірними маслами, володіє багатьма корисними властивостями. Він надає потужну бактерицидну дію, при цьому благотворно впливає на процеси травлення. Надаючи їжі особливий аромат і смак, покращує апетит і сприяє кращому перетравленню. Його анти-паразитарні властивості відомі давно і широко використовуються в народній медицині.

Часник, бажаний гість в будь-якому городі, він відлякує шкідників і дезінфікує ґрунт.

При правильній організації складання і підготовки до зберігання цього дивного овоча можна насолоджуватися ним аж до наступного сезону.

Поділитись в соцмережах 👍
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал