Коли викопувати цибулю в 2024 році з грядки на зберігання за місячним календарем

Збирати цибулю з грядки на зберігання слід, коли вона повністю дозріє. Місячний календар підкаже найбільш вдалі дні для збирання.

Також слід правильно підготувати овоч до зберігання.

Про все це – в нашій сьогоднішній статті.

Як визначити, що цибуля дозріла для прибирання

Дану культуру вирощують на своїх присадибних ділянках багато садівників. Овоч з унікальними бактерицидними властивостями і гострим смаком широко використовується для приготування різних страв протягом усього року.

Ця культура досить невибаглива до навколишніх умов, тому виростити її не так складно. Однак міцні рослини з добре сформувалася цибулиною в повному обсязі гарантують її якість і лежкість. Необхідно правильно провести прибирання з грядки і підготовку до зимового зберігання.

Збирання з грядки проводять, коли вона повністю дозрів. Швидкість визрівання залежить від багатьох факторів. На терміни можуть вплинути сорт, погодні умови, регулярність поливу і підгодівлі. Визначити, що пора викопувати овоч, можна за деякими зовнішніми ознаками.

 • Листя втрачає насичений глянцевий колір. Вони стають більш бляклими і можуть почати жовтіти. Треба враховувати, що при рясних поливах або дощовому літі, перо почне жовтіти значно пізніше. Тоді ця ознака не може вказувати на стиглість.
 • За пару тижнів до збирання цибульне перо втрачає пружність, стає більш млявим.
 • Цибулева шийка стоншується, втрачає пружний стан.
 • За кілька днів цибулю як би переламується в області шийки, і листя лягають на землю.
 • Коріння у викопаного контрольного примірника підсохлі і укорочені.
 • Луска набуває характерного для сорту забарвлення і починає лущитися.

Ці ознаки допомагають садівникові прибирати цибулю з грядки вчасно. Недозрілі і перестиглі екземпляри зберігаються гірше і придатні тільки до швидкій переробці.

СЛІД ПАМ’ЯТАТИ, Що для цибулі характерно дружне дозрівання. Готовність 70% посадок до збирання за зовнішніми ознаками вказує на підійшов термін викопування все плантації.

Як вибрати відповідний день для збирання цибулі з грядки

Термін визрівання ріпчастої цибулі займає з моменту появи перших сходів приблизно 80 – 90 днів. Зазвичай час викопування доводиться на першу половину серпня. Земля в момент збирання повинна бути сухою. У разі минулих напередодні дощів можна відсунути плановану викопування на кілька днів.

Для прибирання потрібно вибрати сприятливий день. Бажано, що б він був сонячним і сухим. Наявність вітру полегшить первинне сушіння врожаю. Приступати до викопуванні слід в першій половині дня, що б цибулини встигли добре підсохнути.

Коли прибирати цибулю з грядки в 2024 році за місячним календарем, сприятливі дні

Зібрати вчасно цибулю допоможуть рекомендації місячного календаря. Залежно від місячних фаз виділяють сприятливі і несприятливі дні для різних робіт з овочевими культурами. Цибуля добре зберігається, якщо її викопувати в фазу спадної місяця. Для прибирання різних видів найбільш вдалими вважаються наступні дні:

 • Озимі сорти краще викопати 3, 12, 25-26 червня.
 • Сівок ріпчаста – 11-15, 20 липня, 1-2, 18, 26-27, 29 серпня і 2, 23-26, 30 вересня.
 • Цибуля порей можна прибирати пізньої осені, найкращі дні – 24, 28-29 жовтня.

При збиранні овоча за місячним календарем, потрібно орієнтуватися на регіон вирощування і сортові особливості.

Коли викопувати цибулю з грядки на зберігання в 2024 році не варто

Несприятливими днями для викопування цибулі на зиму вважаються:

 • Липень: 8-10, 13-15, 26, 27.
 • Серпень: 5 -6, 10, 11, 22-24.
 • Вересень: 1-3, 6, 7, 19-20, 29-30

Викопаний в ці дні цибуля не буде добре зберігатися. Овоч швидше прийде в непридатний вигляд, загниє або висохне.

Що буде, якщо прибрати цибулю на зберігання занадто рано?

Викопка не дозрілої цибулі, призначеного для тривалого зберігання, небажана. Такі цибулини не будуть довго зберігатися. Причинами більш ранньої псування раннього врожаю є:

 • Шейка до кінця не всохла і служить своєрідними «воротами» для збудників різних бактеріальних і вірусних захворювань.
 • Покривні луски не встигають сформуватися. Викопана цибулина виявляється без захисного шару.
 • Рослина не встигла досягти стадії спокою, і живі коріння активно вбирають поживні речовини. У зв’язку з цим раннє збирання викликає стрес.

Якщо у цибулі збережені зелене листя, то за рахунок процесів, що протікають в них, вона зможе дозріти після передчасної прибирання. Однак така цибуля не має повноцінного вітамінного й мінерального комплексу. При зберіганні вона менш стійкий до можливих вірусних та бактеріальних захворювань.

Що буде з цибулинами, якщо викопати їх занадто пізно?

Якщо прибирати цибульні грядки занадто пізно, то це також негативно позначається на здатності до зберігання. У перестиглої цибулі покривна луска пересихає і при викопуванні відвалюється, відкриваючи незахищену від негативних впливів головку. Також може початися повторне відростання коренів. Їх поява провокує новий цикл життя, який вимагає відтоку поживних речовин з цибулини і послаблює її. На ній утворюються молоді дітки. Такі екземпляри краще на зберігання не залишати.

Найкраще проводити викопування, коли рослина увійшла в стадію спокою. У цей період повністю сформувалися всі тканини, і не встигли початися процеси відновлення життєвих процесів.

Як правильно викопувати цибулю з грядки на зберігання

За два тижні до передбачуваної прибирання цибулю необхідно відкопати від землі на 1/3 і припинити поливи. У разі дощової погоди можна захистити цибульні грядки поліетиленовим укриттям. Основні правила збирання, виконання яких дозволить зберегти урожай тривалий час, не складні. Головне завдання садівника – постаратися не пошкодити цибулю.

 • Кращим способом викопування є акуратне підняття рослин вилами, а потім висмикування вручну.
 • Рекомендується кожен овоч прибирати окремо. Одночасно викопуючи кілька рослин, складно захистити їх від травм.
 • Налиплого землі необхідно акуратно очистити. Не можна її відбивати ударами або струшування.
 • Після збирання цибулі потрібно дати підсохнути на сонці протягом декількох годин. Найзручніше її розкласти по краю грядки в один шар і часом ворушити.

Для довгого зберігання правильна прибирання дуже важливий етап. Акуратно викопаний цибулю пролежить довше і краще збереже смакові і корисні властивості.

Як висушити цибулю правильно?

Після збирання і прогрівання на сонці потрібно правильно висушити цибулю і відправити на зберігання. Спочатку рослини рекомендують перенести в сухе провітрюване приміщення і розкласти на височини. Коли листя повністю засохнуть, їх відрізають на відстані 15 – 20 см від головки, також зчищають корінці.

Далі пов’язують в невеликі пучки або заплітають в коси. Отримані в’язанки підвішують і залишають приблизно на місяць.

Важливо провести своєчасну сортування. Відібрати пошкоджені екземпляри. Розділити здорові за розмірами. Більші зберігаються гірше, ніж дрібні. Зручно, якщо вони лежать окремо.

Як зберегти врожай цибулі

Після просушування цибулю необхідно перенести в приміщення для постійного зберігання. Добре висушені екземпляри можна дізнатися за рядом ознак.

 • Вони пружні і щільні, на дотик сухі.
 • Покривна лушпиння легко відділяється від головки.
 • Відбувається звуження шийки і повне її всихання.
 • Луска, якщо чіпати руками, видають шурхіт.

Підготовлені зв’язки необхідно розвісити в нежаркому місці або скласти в паперові пакети і прибрати. Також можна використовувати кошика і коробки, головне, щоб тара пропускала повітря. Для зберігання краще вибрати сухе, провітрюване місце.

Часті помилки

Прибираючи, важливо не допускати поширених помилок. Новачки в городній справі, виростивши хорошу міцну цибулю, можуть помилитися при її викопуванні.

 • Полив грядки перед збиранням або зняття врожаю в дощову погоду
 • Висмикування головок за перо, без попередньої розкопки.
 • Обрізання листя відразу після викопування.
 • Урожай прибирають в приміщення без просушування на сонці.
 • Зберігання непросохлої цибулі у вологому приміщенні.
 • Відсутність відсортовування пошкоджених і хворих екземплярів.

Уникнувши основних помилок при збиранні можна значно продовжити термін зберігання зібраної цибулі.

Відповіді на часті питання

Виростивши цибулю, садівники іноді стикаються з питаннями, коли і як її правильно прибирати, щоб зберегти протягом зими.

Чи можна сушити цибулю на вулиці?

У спекотну суху погоду просушувати під відкритим небом можна. Цибулю розкладають на підмостки в затіненому місці. При цьому важливо враховувати нічну температуру і вологість. Якщо вночі досить прохолодно і сиро, то краще заносити цибулю в приміщення.

Як часто треба ворушити цибулини під час сушки?

Рекомендується перевертати раз на добу.

Які умови найбільш підходять для висушування?

Оптимальними вважаються умови, що відповідають трьом основним характеристикам:

 • Температура повітря 24 – 300С.
 • Хороша вентиляція.
 • Відсутність вологості

В таких умовах цибулю просохне швидко і не встигне зіпсуватися.

Якщо головка була пошкоджена при збиранні, чи можна її покласти на зберігання?

Пошкоджені необхідно відібрати та по можливості відразу використовувати в їжу або зимові заготовки. Якщо поранених головок багато, їх треба висушити окремо і використовувати в їжу в першу чергу.

Чи треба перед прибиранням обрізати перо, що б прискорити дозрівання?

Лист ні в якому разі не можна обрізати раніше, ніж він висохне. Через зріз можуть потрапити збудники захворювань, і початися гниль. Несвоєчасна обрізка пера позбавляє овоч додаткового харчування і не дає до кінця сформуватися.

Висновок

Прибирати будь-які овочеві культури слід своєчасно. Однак цибулинні найбільш чутливі до порушення оптимального часу збирання. Знижується якість отриманої продукції і зменшується термін її зберігання. Тому прибирання проводять не тільки в підходящу погоду, але і звіряються з місячним календарем.

Вживання цибулі найбільш корисно в зимовий час. Щоб зберегти урожай до наступного сезону важливо не тільки правильно викопувати її відповідно до місячного календаря, а й якісно висушити. Великої уваги також вимагають умови зберігання.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал