Викопка лілії після цвітіння в 2024 році за місячним календарем, особливості зберігання

Після цвітіння лілії необхідно викопувати і зберігати в спеціально підготовленому місці.

Ця процедура необхідна, щоб зберегти посадковий матеріал під час зимових холодів. Крім того, при такому способі квіти не дрібніють і не вироджуються згодом.

Чи потрібно викопувати лілії?

Дана квіткова культура відноситься до тих рослин, які необхідно правильно підготувати до зими. Багато сортів рекомендовано викопувати мало не відразу після закінчення цвітіння. Якщо цибулини не викопати, рослина може навесні не зійти. Також часто залишені на зиму у відкритому грунті квіти втрачають свої декоративні властивості. Бутони дрібніють і цвітуть короткий час.

Однак викопаний матеріал необхідно правильно зберігати. Неправильно зберігається посадковий матеріал може загнивати і бути непридатним до посадки.

Які сорти лілій викопують на зиму?

Серед досвідчених квітникарів існує думка, що після закінчення цвітіння потрібно викопувати всі різновиди лілій. Однак деякі різновиди вимагають особливої ​​уваги. І це слід віднести:

  • трубчасті. Дані сорти дуже чутливі до холоду. Тому відразу після цвітіння бульби обрізаються і викопуються;
  • японські сорти. Недоліком різновидів є нестійкість до низької температури. Тому восени лілії потрібно викопати;
  • ЛА-гібриди. Погано переносять зміну температури, тому цибулини потрібно викопувати відразу після цвітіння;
  • американські і східні гібриди.

Посадковий матеріал треба зберігати протягом всієї зими і висаджувати ранньою весною. Перевагою такого методу є те, що суцвіття стають великими і тривалий період не втрачають своїх декоративних якостей.

Коли викопувати цибулини лілій в 2024 році за місячним календарем?

Багато дачники в садових і городніх роботах користуються місячним календарем. У відповідно до місячного календаря на 2024 рік викопувати культуру необхідно в наступні періоди:

  • Серпень – 15-20, 23-27 числа;
  • Вересень 1-7 числа.

Однак період викопування лілій після цвітіння може залежати в першу дуже від регіону проживання дачника. Для північних регіонів процедуру викопування можна проводити відразу після цвітіння.

Не рекомендовано викопувати 21-22, 28-29 серпня. Такий період вважається невідповідним. Ця думка підходить не для всіх регіонів, тому слід враховувати погодні умови.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Перед викопуванням рослина рекомендовано попередньо підгодувати калійними і фосфорними добривами за кілька тижнів.

Як правильно викопувати цибулини лілій на зберігання, покрокові інструкції

Дуже важливо, щоб після закінчення сезону цибулини не втратили своїх властивостей і добре пережили зиму, викопувати їх слід правильно. Для цього потрібно виконати наступні дії:

  • після цвітіння обережно за допомогою секатора обрізати стебло;
  • за кілька днів перед викопуванням полити кущі. Це проводиться для того, щоб грунт став м’яким і цибулини добре відділилися від земляного кома:
  • використовуючи вила необхідно обережно викопати кущі;
  • обережно руками відокремити часточки ґрунту і скласти в ящик.

Викопувати лілію слід рано вранці або ввечері після заходу сонця. Це через те, що прямі сонячні промені можуть привести до того, що цибулини стануть м’якими, і їх не можна буде зберігати.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Використовуючи вила в процесі викопування, можна знизити ризик пошкодження луковок. Грунт прокидається між зубами, що не оббиваючи лушпиння.

Що робити з цибулинами лілій після викопування

Для того щоб після цвітіння лілії не втрачали свої характеристики, посадковий матеріал слід викопати і правильно зберігати протягом усього осінньо-зимового періоду. Для цього рекомендовано виконати наступний алгоритм дій:

  • викопані цибулини скласти в ящик і залишити на кілька діб в сухому місці. Необхідно це для того, щоб весь грунт обсипався самостійно;
  • коріння обережно промити водою, і просушити;
  • використовуючи ножиці, необхідно видалити коріння і обрізати втечу, залишивши пеньок завдовжки не більше 5 см ;
  • перед зберіганням оглянути цибулинки і пересортувати їх за розмірами;
  • розкласти на рівній площині і обробити легким розчином марганцівки. Така процедура необхідна, щоб посадковий матеріал очистився від можливих грибкових інфекцій;
  • якісно просушити лілії і скласти їх в дерев’яний ящик.

Обробка антисептиком обов’язкова процедура, так як частою причиною, чому посадковий матеріал гниє, є грибкова інфекція.

Як правильно зберігати цибулини лілій після викопування?

Коли цвітіння закінчилося, все кореневища лілій потрібно викопати і дотримуватися всіх рекомендацій по зберіганню. Зберігати викопаний матеріал можна декількома методами.

Зберігання в підвалі

Зберігати цибулини допустимо в сухому підвалі. Для цього посадковий матеріал складається в ящик і пересипається тирсою.

Ящик помістити в підвалі на височину. Щомісяця необхідно оглядати матеріал і видаляти пошкоджені екземпляри.

Зберігання на лоджії

Припустимо зберігати лілії на закритій лоджії. Для цього цибулинки складаються в ящик і пересипаються тирсою або піском. Ящик встановлюється на табурет і ховається старою ковдрою.

Зберігати протягом всієї зими.

В горщиках з торфом

Для того щоб полегшити процес висадки навесні, багато дачники зберігають в торф’яних стаканчиках.

Цибулини поміщаються в стакани і засипаються торфом. Підготовлені ємності встановлюються в ящик і зберігаються в прохолодному темному місці.

В холодильнику

Якщо цибулин трохи, зберігати їх можна в холодильнику. Для цього посадкові екземпляри складаються в паперовий пакет і поміщаються в відділ для овочів.

Що буде, якщо не викопати лілії на зберігання на зиму?

Зверніть увагу, що якщо в кінці сезону вже після закінчення цвітіння лілії НЕ викопувати, в частих випадках посадковий матеріал гине.

Іноді дачники накривають клумби з лілією. Однак навіть найтепліше укриття не завжди зберігає цілісність, а ті екземпляри, які все ж збереглися, в період цвітіння можуть засихати.

Які сорти лілій викопувати не потрібно?

Тим не менш, є різновиди лілій, які можуть перезимувати прямо на клумбі. Вони не вимагають викопування і ранньою весною відмінно йдуть в зростання. І це слід віднести кучерява і азіатські різновиди. Однак досвідчені дачники рекомендують восени вкривати клумбу ялиновим гіллям і перегноєм. Також, щоб зберегти цілісність цибулини, клумбу бажано засипати товстим шаром снігу.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Сорти, що не викопуються раз в 3-4 року необхідно розсаджувати. Інакше рослина втратить свої характеристики і цвітіння буде мізерним.

Поради та хитрості садівників

Щоб лілії завжди показували відмінне цвітіння, рекомендовано дотримуватися наступні поради:

  • для того щоб цибулини тривалий період зберігалися в холодильнику, їх потрібно загортати в бавовняну тканину;
  • Не зберігати в теплі. У таких випадках на посадковому матеріалі можуть з’явитися паростки. Це призведе до того що рослина загине;
  • щоб цибулини не пересихали, їх рекомендовано раз на місяць обприскувати теплою водою.

Дотримуючись простих рекомендацій, можна протягом зими зберігати всі цибулинки. Якщо правильно зберігати лілії, то це дозволить навесні отримати здорове рослина, яке буде відрізнятися рясним цвітіння.

Часті помилки

Вирощуючи лілії, дачники часто роблять помилки, до найбільш поширених потрібно віднести:

  • цибулини зберігаються в сирому місці. Це може привести до того що посадковий матеріал загниває;
  • занадто глибока посадка. При неправильної посадці рослина дуже тривалий час дає сходи і може не цвісти;
  • посадка в тіні. Лілії погано цвітуть в тіні і не формують дочірніх цибулинок.

Для того щоб не зіткнутися з помилками, потрібно ретельно підходити до вибору місця посадки і зберігання луковок протягом зими.

Відповіді на часті питання

Чому після посадки рослина не цвіте?

Виникати така проблема може, якщо цибулина протягом зими підмерзла або пошкоджена шкідниками. Перед посадкою рекомендовано уважно оглядати посадковий матеріал.

Чи можна зберігати пошкоджені екземпляри?

Якщо під час викопування садивного матеріалу цибулина ушкодилася, не потрібно поспішати її викидати. Треба зібрати такий матеріал і промити під проточною водою. Місце пошкодження обробити деревною золою. Зберігати такі екземпляри окремо і оглядати кожні 2 тижні.

Що робити, якщо з’явилися паростки?

Для того щоб не утворювалися паростки, слід зберігати посадкові примірники у прохолодному місці. Якщо ця проблема все ж виникала, рекомендовано висадити в квіткові горщики. Лілія буде рости в квітковому горщику, а навесні після того, як погодні умови нормалізуються рослина слід висадити у відкритий грунт.

Чи можна на одній ділянці висаджувати рослини різних сортів?

Так, такий варіант допускається. Однак слід враховувати, що деякі види лілій вимагають особливого догляду. Тому для зручності фахівці не радять змішувати сорти, а проводити висадку по черзі.

Чому лілії змінюють колір?

Рослина може поміняти свій відтінок бутонів при зараженні вірусами. Спочатку страждають рослини незначно, проте в подальшому культура може повністю загинути.

Через що цибулини обсипалися лусочки?

Часто при тривалому зберіганні лусочки з луковок опадають. Посадити можна залишок цибулинки. Однак не потрібно поспішати викидати лусочки. Посадивши їх в торф, можна отримати дочірні коріння, зберігши всі материнські характеристики.

Коли лілія починає формувати діток?

Рослини починає формувати дочірні відростки через 2 роки після посадки. Однак цей критерій може залежати від сорту.

Висновок

Лілія відрізняється різноманіттям сортів і кольорів. Багато видів вимагають особливого догляду і не переносять впливу низької температури. Для того щоб зберегти рослину, необхідно після цвітіння викопувати коріння. Однак викопувати необхідно в певний час і дотримуватися всі поради по зберіганню осадового матеріалу.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал