Дуже ймовірно, що бур’ян пирій знайомий багатьом городникам, але як позбутися від пирію або бур’яну на городі раз і назавжди, знає вже далеко не кожен.
Безумовно, найпростіший і досить ефективний спосіб, відразу приходить в голову, – ручна прополка. Але це заняття вимагає багато часу і сил.
Тому є сенс познайомитися з іншими не менш дієвими і цікавими методиками боротьби з бур’яном.
Що за трава пирій?
пирій – бур’ян, що відноситься до злакових. Цікаво, що цей бур’ян з’являється одним з перших, коли температура тільки-тільки досягає значень в + 3-5оС. Поки багато культурних рослин лише прокидаються після зими, пирій вже щосили формує кореневу систему і надземну частину.
Найстрашніша сила у кореневої системи цієї трави. Вона повзуча, може добиратися до 1,5 метрової глибини. З пирієм важко боротися, тому як кореневище має безліч нирок, з яких при знищенні материнської рослини потім може з’явитися нова надземна частина.
Саме з цієї причини трава легко захоплює великі площі на городі, серйозно заважаючи розвитку інших рослин. На території в 10 соток довжина її коренів становить сотні кілометрів, а на самих коренях можна спостерігати до 20 мільйонів сплячих бруньок.
Позбутися від пирію дуже проблематично – потрібно видаляти рослина цілком з більшою частиною кореня. Сама ця трава набагато непримхлива інших рослин – спокійно розвивається і в дуже закислення, і вкрай бідних ґрунтах.
Його не злякають тривалі посухи і навіть заморозки. Єдина слабкість такої бур’яну – любов до самим освітленим ділянкам (саме тому деякі народні методи передбачають тих грядок, де її найбільше).
Механічні методи боротьби з пирієм
Так як пирій в цілому відрізняється високою стійкістю до багатьох препаратів, а також легко переносить багато несприятливі умови на городі, часто фермери і любителі віддають перевагу старій добрій прополюванні – ручний або механічної.
Мульчування ґрунту від пирію
Як варіант, один з ефективних способів позбутися від пирію і інший бур’яну на городі раз і назавжди – використання соломи або плівки для приховування ділянки.
Бур’ян не любить затінені ділянки і росте на них вкрай неохоче. А необхідні культурні рослини ростуть точково і відкриті сонячним променям.
Перекопка землі
Стандартна ситуація – перекопування ділянки під зиму. Позбутися від пирію на городі раз і назавжди в такому випадку допоможе не лопата, а вила.
Адже лопата буде розрубувати коріння, що анітрохи траву не зупинить (пам’ятаєте, з нирок потім з’являться нові пагони). А вилами вийде не розривати кореневище, а по можливості діставати його з землі практично повністю.
Ручне позбавлення
Якщо мова про невеликі ділянки, то позбутися від пирію на городі раз і назавжди можна ручним способом. В цьому випадку бур’ян висмикується із землі разом. Ще краще його при цьому підкопувати під корінь і вибирати із землі весь видимий сміття, включаючи корінці, наскільки це можливо.
Однак для великих ділянок – наприклад, відданих під картоплю, капусту, моркву – без застосування гербіцидів практично не обійтися.
Ще дуже складно позбутися цієї трави ручним способом на малині. Справа в тому, що бур’ян сильно переплітається з кореневою системою кущів і не дістається повністю з землі, не ушкоджуючи при цьому потрібні рослини.
При такому стані речей позбутися пирію можна тільки сильними препаратами і строго обприскуванням по листу.
Використання препаратів від пирію, які допомагають вивести його назавжди
Можна сміливо виділити два великих напрямки препаратів, які дають можливість швидко і точково позбутися пирію в городі раз і назавжди:
- гербіциди;
- ЕМ-препарати.
Перші є справжньою «класикою жанру», але вкрай агресивні до всіх рослинам на ділянці (тому застосовуються строго по листу бур’яну).
Другі – нове слово в агротехніці, безпечніше самі по собі, але дорожче стандартних гербіцидів.
Гербіциди ( «Торнадо», «Ураган-Форте», «Агрокіллер», «Раундап»)
Дані засоби добре себе зарекомендували, допомагають позбутися від пирію на городі раз і назавжди досить швидко, наносять несильний шкоди ґрунті, культурним рослинам, корисних комах.
Але важливо дотримуватися абсолютно всіх вказівок виробника при підготовці гербіциду, а також не забувати про техніку безпеки (рукавички, окуляри, захист органів дихання, щільна одяг).
Проте, препарати залишаються гербіцидами, і щоб не нашкодити своєму городу, застосовувати їх не варто частіше ніж один раз на два-три садових сезону.
ЕМ-засоби ( «Байкал ЕМ-1», «Емікс», «Таніра-Форте», «лонтрел»)
Безсумнівним плюсом сучасних біологічних препаратів є їх натуральне походження. Втрати розгалуженою кореневою системою завдадуть мікроорганізми. Після використання ЕМ-препаратів також не потрібно перекопувати ділянку.
Нехай ефективність цих засобів не найвища, але важко переоцінити той факт, що з часом мікрофлора вимивається, а ґрунті не завдається абсолютно ніякої шкоди, на відміну від гербіцидів .
Народні методи боротьби з пирієм на городі
Своє поширення набули і різні народні методи позбавлення від пирію на городі. Не всі вони допомагають забути про бур’яні раз і назавжди, проте деякі досить ефективні, «забивають» траву на тривалий термін, даючи культурним рослинам час для активного зростання і розвитку.
Як застосовувати оцет в боротьбі з пирієм?
Дуже добре допомагає позбутися від небажаної трави раз і назавжди оцет. У чистому вигляді його не застосовують, але розмішують в 1 л води 3-5 ложок 20% оцту. Використовувати цю суміш потрібно в розрахунку 1 л на 1 сотку.
Нерідко можна зустріти рада зі змішування оцту і лимонної кислоти 3: 1. Це теж робоче засіб.
Деякі радять вкрай агресивну засіб проти пирію: розчин 3 л оцту, 200 г солі і 20 г рідкого мила.
І у всіх випадках оцет треба застосовувати дуже обережно. Зазвичай навесні, поки ще не висаджувалися культурні рослини (так звана профілактична обробка). Якщо ж забиваються потрібні рослини вже в городній сезон, то суміші з оцтом потрібно застосовувати строго по листу, розбризкуючи їх тільки на бур’яни.
У яких випадках ефективно можна позбутися від пирію за допомогою паяльної лампи
Нерідко пирій буквально випалюють під корінь паяльною лампою. Правда, цей спосіб нітрохи не краща за звичайну прополки сапкою, тому що корінь рослини все одно залишається в землі і рано чи пізно пускає нові пагони.
Високі грядки
В народі не просто так прийнято робити на городі високі грядки. В міжряддях страждає від нестачі світла, тому вже не такий сильний, щоб шкодити культурам.
Сіль
Ще одне досить м’який засіб – звичайна кухонна сіль. Її розсипають під корінь небажаної трави і поливають водою. Сам бур’ян це не знищить, але помітно зупинить зростання його коренів.
Як допоможуть позбутися від пирію сидерати?
Ранньою навесні до початку посівної або за 10-20 днів до збору врожаю вкрай ефективно допоможуть позбутися від засилля пирію раз і назавжди сидерати.
Ці рослини активно формують кореневу систему і надземну частину. Якщо сидерати вносити навесні, а потім зорати ділянку разом із зеленою масою, то для небажаної трави на городі не залишиться достатньо вологи і світла, бур’яни не зможуть активно займати великі площі.
Які рослини можна посадити, щоб вивести пирій
Вибір рослин-сидератів проти пирію при цьому досить великий:
- жито;
- ячмінь;
- овес;
- гречка;
- горох;
- люпин;
- редька олійна;
- гірчиця;
- конюшина;
- рапс.
ДОВІДКА. Якщо взяти за правило посів сидератів перед кожною посівної, то за 2-3 роки від пирію можна позбутися зовсім раз і назавжди.
Як позбутися від пирію на газоні?
Також, повністю позбутися від пирію раз і назавжди на городі, засіяному газоном, можна кількома способами:
- Гербіцидами суцільної дії (строго ранньою весною чи пізньою осінню).
- Гербіцидами виборчого дії (застосовуються в будь-який час сезону, але строго по листу).
- Ручна прополка.
в якості ради можете використовувати профілактичну підготовку ґрунту під майбутній газон, щороку висаджування ранньою весною сидерати, які «заб’ють» пирій.
Часті помилки
Щоб позбутися від пирію гарантовано раз і назавжди, постарайтеся не робити частих помилок недосвідчених садівників:
- головна особливість – видаляти надземну частину бажано з якомога більшою кількістю кореня;
- навіть якщо город серйозно заріс, це не означає, що агресивні речовини потрібно застосовувати часто – не частіше 1 разу на 2 роки;
- беріть за практику профілактичну боротьбу (мульчування, посів сидератів ранньою весною), щоб не позбуватися від бур’яну за фактом, а заздалегідь створити йому несприятливі умови.
Як бачите, зовсім небагато простих дій, а такий живучий і докучливий бур’ян як пирій, вже не так привільно стане відчувати себе на вашому городі.
Відповіді на часті питання
Що робити, якщо пирій повертається на город щороку, а сидерати не допомагають?
Слід намагатися гербіциди або більш м’які ЕМ-засоби.
Як не нашкодити культурним насадженням, якщо боротися з пирієм влітку?
Тільки два варіанти: або ручна прополка, або гербіциди або народні засоби, але строго по листу (обприскувати сам пирій, але нічого навколо).
Чи потрібно боротися з пирієм відразу або можна відкласти заходи на наступний сезон?
Потрібно. На жаль, пирій дуже активно заполонить більшу частину городу. Навіть якщо немає бажання використовувати «хімію», віддавайте перевагу м’яким народних засобів або звичайною, але частою прополюванні.
Висновок
Добре відомо, що пирій – один з найбільш непоступливих бур’янів на городі. Але давно вивчено і те, що позбутися від нього раз і назавжди цілком можливо. Беріть на озброєння поради досвідчених садівників і точково бийте в слабкі місця цього бур’яну.