Як сушити диню: правильна сушка в домашніх умовах

Початківцям для виробництва найчастіше здається ніби висушити соковиті овочі або фрукти неможливо, але це помилка. Ми зібрали для вас 4 кращих способу, як сушити диню в електросушарці, на повітрі, в духовці і мікрохвильовій печі, впоратися з якими вдасться навіть новачкам.

Правильно висушити диню: вибір сировини і його підготовка

 Диня канталупа

Ароматні, смачні і соковиті сушені дині люблять дорослі і діти, з нетерпінням чекаючи сезону їх плодоношення. Найчастіше вирощують баштанні культури в південних регіонах, звідки привозять овочі в будь-яку точку нашої країни. Плодоносити у відкритому ґрунті вони починають приблизно з середини липня, а знімають їх з грядок до кінця вересня. Купувати для сушки можна сезонні дині і вирощені в теплицях цілий рік. Головне, щоб вміст у них пестицидів, нітратів і нітритів не перевищувало норму.

Диня належить до сімейства гарбузових і відноситься до роду огірків. Батьківщиною її вважається Середня і Мала Азія. Це однорічна, довідатися який можна по довгих стелеться по землі паросткам з щільними великими круглими листям. Вміст води в динях досягає 95-98%, тому висушити їх непросто.

Вибір сировини для сушіння

Плоди (дині) можуть мати різну форму від довгастої циліндричної, до грушоподібної або кулястої, ребристою. Шкірка буває гладкою зеленою або жовтою, а може бути покрита сіткою плям або тріщин. М’якоть дині найчастіше буває молочно-білою, злегка напівпрозорої при дозріванні, а може бути зеленуватою або жовтуватою.

Сорти

Є велика кількість різних сортів, які різною мірою підходять для сушіння. Щоб сушка зберігалася довго, краще вибрати такі сорти, що володіють яскравим ароматом і всі потрібні якості.

  • Перська.
  • Колгоспниця.
  • Ананасова.
  • Гулябі.
  • ДІТМ.
  • Торпеда.

М’якоть у них щільна, з відносно малим відсотком водянистості. Тому після висихання вони не перетворюються в сухі скоринки, а мають приємну в’язку текстуру. У цих сортів підвищена цукристість, і сушка з них буде смачніше.

Правила вибору

Краще вибирати міцні, злегка недозрілі або стиглі плоди, ні в якому разі НЕ переспілі. Якщо м’якоть вже пухка, то в сушку вони точно не підуть. Зелені дині теж краще не сушити, смак у них буде слабким і терпким, а шматочки твердими.

Все дині повинні бути щільними, без сторонніх плям, вкраплень, якщо це не особливість сорту. Звертайте увагу, щоб не було слідів гнилі або прим’ятої, які важко помітити, поки ви не розріжете плід.

Підготовка сировини

 Скибочки мускусною дині

Розбираючись, як приготувати сушену диню, запам’ятайте, що кожен плід обов’язково повинен пройти попереднє підв’ялювання на відкритому повітрі в цілому вигляді. Для цього розкладіть вибрані дині в тіні в сухому, теплому і добре провітрюваному місці на 48 годин. Можна раз або два в день повертати дині з боку на бік, стежачи за тим, щоб не з’являлася гниль. Зіпсовані плоди потрібно відбракувати.

Нарізка

Залежно від типу сушки, яка буде застосовуватися, плоди потрібно буде порізати, адже цілком їх не сушать. Спершу диню ділять вздовж на дві частини, а потім нарізають тонкими пластинками, скибочками, соломкою або кубиками. Вся кірка і підкорковий шар, зазвичай має зеленуватий відтінок, повністю зрізують.

Якщо мається на увазі природна сушка на повітрі, то можна робити подвійні часточки, скріплені з краю. Так їх зручно буде розвішувати на нитці. Оптимальна товщина кубиків або смуг повинна складати 2-4 сантиметрів, в залежності від типу нарізки. Усушка виходить дуже вагома: з 10 кілограмів свіжих динь вийде всього 1 кілограм сушених.

Цукати

 Диня, проварена в сиропі

Виробляти підготовку кубиків дині для приготування такого ласощі можна двома різними способами.

  1. На 1 кілограм м’якоті дині потрібно взяти 1 кілограм цукру і 3 столові ложки лимонного соку. Скласти кубики в глибоку миску, засипати зверху цукром і залишити на 2-3 години, поки вони не пустять сік. Додати лимонний сік, перемішати, встановити ємність на плиту, дати закипіти і варити на мінімальному вогні 2-4 хвилини. Зняти цукати, остудити і настоювати 8-10 годин. Повторити маніпуляції 3-5 разів, поки шматочки не стануть прозорими. Диню відкидають на друшляк, даючи стекти сиропу, а потім відправляють на сушку.
  2. На 1 кілограм дині береться 1.2 кілограма цукру і 2 склянки води. У глибоку каструлю або миску наливають воду, дають їй закипіти, додають цукор, помішують, поки він повністю не розпуститься. У киплячий сироп закидають шматочки дині, варять протягом 3-5 хвилин. Знімають з вогню і дають «відпочити» 10-12 годин. Процедуру повторюють 3-4 рази, поки скибочки не стануть прозорими.

Обидва способи засушити диню на цукати досить трудомісткі, але нічого складного в них немає тому вибирати можна будь-який.

Як сушити диню в домашніх умовах: інструкції та рекомендації від колишніх

Є багато методів, як сушити диню своїми руками. Вони відрізняються обладнанням і температурою. Ми зібрали кращі з них, з яких ви можете вибрати той, що подобається найбільше.

На відкритому повітрі

 Як сушити диню: королева баштану цілий рік Час сушіння: 6-14 днів.

 На повітрі

Метод вважається природним, хоча соковиті плоди просушити таким чином буде непросто. Час сушіння безпосередньо залежить від багатьох зовнішніх чинників: початкової вологості овоча, навколишнього середовища, температури повітря (не менше 18-20 ° С) і якості його циркуляції, опадів.

На папері

  • Застелите відповідні поверхні (великі сита, листи або решітки від духовки, піддони) папером або тонкої чистою тканиною, наприклад, марлею.
  • Розкладіть скибочки дині так, щоб не торкалися один до одного.
  • Встановіть піддони далеко від сонячних променів. Рекомендується виставити їх на балкон, під навіс, в сарай або на горище, відкривши всі віддушини і вікна.
  • Накрийте сушку одним шаром марлі, для захисту від комах і пилу. Посередині кожного піддону можна вертикально поставити паличку, щоб зробити імпровізований «намет», так циркуляція повітря буде краще.
  • Кожен день або краще двічі на добу міняйте підкладку, яка буде вбирати надлишок вологи з овочів, і перевертайте їх з боку на бік.

На нитці

  • У зручному місці натягніть нитки, мотузки, дріт або прибийте планки.
  • Розвісьте подвійні скибочки дині так, щоб вони не стикалися. Одинарні можна просто нанизувати на нитку за допомогою великої (циганської) голки.
  • Кожен день оглядайте сушку, щоб відкинути підгнилі шматочки.

Щоб максимально прискорити процес, можна зробити великі дерев’яні короби з сітчастим дном, в яких зручно розкладати сушку. Їх кріплять над варильною поверхнею на кухні, щоб через них піднімався тепле повітря при готуванні.

Готовність перевіряється на дотик і на смак. Якщо потрібно отримати в’ялені дині скибочки, тоді м’якоть повинна залишатися гнучкою, вузький, може бути липкою від виступили цукрів. Якщо ви хочете більш стійку до зберігання сушку, тоді потрібно дочекатися, поки шматочки стануть більш щільними.

У електросушарці або дегідратором

 Як сушити диню: королева баштану цілий рік Час сушіння : 5-7 годин.

 У сушарці

Такий спосіб набагато швидше попереднього , а продукт з сушарки виходить більш якісним. Так можна сушити скибочки дині без попереднього проварювання в сиропі або заздалегідь приготовані цукати.

  • Покладіть шматочки дині на решітки, щоб вони не стикалися.
  • Встановіть температуру 65-72 ° С або режим «Овочі».
  • Щогодини або два міняйте решітки місцями, щоб диня підсихала рівномірно.

Побутова сушарка і професійний дегідратор випаровують багато вологи, тому ставити їх краще в добре провітрюваних приміщеннях. Досвідчені сушильники воліють виносити їх на балкон, в сарай або під навіс. Сушити диню в електросушарці вдома не складно, головне стежити, щоб вона не пересохла.

У духовці

Як сушити диню: королева баштану цілий рік Час сушіння : 3-5 годин.

Якщо спеціального обладнання немає, можна сушити диню в духовці. Головне не дати їй спекти, тому щільно закривати дверцята можна тільки в тому випадку, якщо є режим «Конвекція». Тоді вентиляція буде проводитися примусово за допомогою вбудованого вентилятора. В іншому випадку краще залишити зазор для електродуховок 5-7 сантиметрів, а для газових – 14-20.

  • Застелите листи пергаментом для запікання.
  • Викладіть скибочки на відстані 1 3 міліметри один від одного.
  • Встановіть температуру 75-80 ° С.
  • Щогодини вимикайте духовку і давайте їй повністю охолонути. При цьому скибочки овоча перевертайте, а листи міняйте місцями.
  • Повторюйте цикли сушіння стільки раз, скільки буде потрібно до готовності.

Цукати і звичайні шматочки дині з духовки виходять особливо ароматними і смачними. Головне, стежити, щоб вони не пригоріли. Орієнтуватися можна на колір сушки: якщо вона сильно темніє з якогось боку, значить її пора перевернути.

У мікрохвильовці

Як сушити диню: королева баштану цілий рік Час сушіння : 15-20 хвилин.

 У мікрохвильовці

Це самий екстрений спосіб сушити диню. Багато хто не рекомендують його використовувати, так як нібито пристрій «псує» продукти, розриваючи молекулярні зв’язки. Наукою шкоду від їжі з мікрохвильовки не доведений. Диню потрібно порізати тонкими пластами, щоб вона встигла просушитися по всій товщині.

  • Застеліть серветкою.
  • Розкладіть скибочки, щоб вони не торкалися одне одного.
  • Накрийте іншою серветкою.
  • Прокрутіть 3-5 хвилин на режимі «Розморожування».
  • Відкрийте грубку для виходу надлишку вологи.
  • Переверніть скибочки.
  • Увімкніть потужність 80-100 Вт, перейдіть ще 2-3 хвилини.

Повторюйте прогрівання і перевертання стільки раз, скільки буде потрібно до готовності.

Зберігання сушеної дині

 Зберігання сушеної дині

В’ялені смужки дині можна в міру просушування змотувати рулончики або сплітати в косички, щоб вони займали менше місця. Лежати вони будуть не менше 6-8 місяців. Цукати оптимально зсипати в скляні банки з щільними кришками. При кімнатній температурі вони можуть зберігатися без втрати властивостей 8-10 місяців. Добре просушена диня може пролежати 12-15 місяців. Головне, підібрати підходящу тару для зберігання.

  • Скляні банки.
  • Паперові пакети.
  • Полотняні мішечки.
  • Дерев’яні короби .
  • Картонні коробки.

Простежте за тим, щоб на цукатах або сушених шматочках дині не виникало цвіль, що зазвичай буває при надмірній вологості. Приміщення, де стоїть сушка має бути сухим і прохолодним, добре провітрюваним. Один або кілька разів на місяць пересипайте шматочки, щоб провентилювати їх.

Застосування

 Застосування

Солодкі скибочки в’яленої дині або цукати особливо люблять діти. Вони підходять як самостійно перекусу і як підмога для тих, що худнуть. Широко застосовується в кулінарії.

  • Торти.
  • Булочки.
  • Пироги.
  • Джеми.
  • Варення.
  • Тістечка.
  • Десерти.
  • Фруктові салати.

Вважається, що сушку з дині краще не їсти разом з молочними і молочнокислими продуктами, спиртними напоями і медом. Це загрожує серйозними розладами шлунково-кишкового тракту, діареєю і нудотою. Не можна споживати її хворим на цукровий діабет, з огляду на високий ступінь цукристості.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал